Lekcja 21.doc

(98 KB) Pobierz
Lekcja 21:

Lekcja 21:
Poszukiwanie Tematu

 

 

Poszukiwanie Tematu

Planowanie zbiegu okoliczności

Patrząc na rzeczywiście imponujące zdjęcia nie możesz nadziwić się w jaki sposób udało się fotografowi znaleźć ich temat. Czy możesz zaplanować tego rodzaju ujęcia? Jak to zrobić i na co zwracać uwagę? Spróbujmy przypomnieć kilka podstawowych zasad.

Ujęcia tego typu nie są zazwyczaj tak spontaniczne na jakie wyglądają. Piękne krajobrazy lub typowe widoki miasta nie powstają z marszu. Wymagają pewnej dozy planowania. Jakkolwiek nowoczesna technologia ułatwia wykonywanie prostych fotografii, tak w celu uzyskania prawidłowego kadrowania, kompozycji, kierunku i efektu światła, nadal wymagane jest coś więcej niż tylko ostre, poprawnie naświetlone zdjęcia.  

Zwykle zakłada się, że profesjonalni fotograficy posiadają większe środki finansowe do tworzenia lepszych zdjęć. Jednakże fakt ten, jak i sprzęt, nie przesądzają o jakości fotografii. Wręcz przeciwnie, najważniejsza jest codzienna pomysłowość i szybka reakcja. Profesjonaliści często pracują pod presją napiętych terminów, podczas gdy amatorzy mogą pozwolić sobie na luksus spędzania długiego czasu na próbach. Dla osób fotografujących dla przyjemności najlepszym okresem są wakacje. Kiedy indziej będziecie mieli czas i natchnienie? Są jednak pewne rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę planując wakacje.

Dobra rada pomaga robić lepsze zdjęcia



Samo Słońce nie tworzy jeszcze idealnej atmosfery. Plaża także się nudzi po zrobieniu trzeciego filmu. Gdzie więc można robić dobre zdjęcia plenerowe?

·         Na początek najlepiej jest mieć dobre kontakty z agencją turystyczną. Wskazówka od ekspertów może czasem pomóc w celowym wyborze fotogenicznych miejsc na wakacje.

·         Przeglądając katalogi patrzcie nie tylko na ceny, ale dokładnie przeanalizujcie zdjęcia. Przedstawcie agentowi biura swoje plany. Znają oni osobiście wiele kompleksów hotelowych. Dzięki temu już na samym początku możecie otrzymać wiele pomocnych wskazówek.

Na przykład, który pokój powinniście wynająć w Paryżu, żeby mieć dobry widok ponad dachy? Gdzie jest hotelowy korytarz z niezwykłą atmosferą, lub który pokój posiadł czar minionych dni dla fotografii portretowej i aktów?



Kto wie, który pokój jest najlepszy do spania i robienia zdjęć? Czy hotel znajduje się w starym parku? Czy niezwykłe położenie basenu oferuje widok obszernej zatoki? Czy szklana winda posiada konieczny blask nowoczesnej technologii?

Zacznij szukać tematów na mapie

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, musisz trochę poczytać. Dobrze ilustrowane przewodniki turystyczne i magazyny mogą dać kilka wstępnych wskazówek, gdzie możesz uchwycić interesujące motywy. Mapy w odpowiednio dużej skali są nieodzowne do planowania w domu.

Wskazówka:
Robienie na mapie notatek może pomóc w późniejszym dobieraniu tematów.  



Ilustrowane książki dostarczają pierwszych wrażeń i wprowadzają fotografa w odpowiedni nastrój. Celem nie powinno być kopiowanie tematów, ale raczej przygotowanie się do wyprawy. Oglądając zdjęcia możesz określić jaki zestaw sprzętu będzie najodpowiedniejszy. Czy powinien to być film czarno-biały, czy kolorowy? Lektura także może pomóc w podjęciu decyzji. To samo dotyczy doboru filmów. Pomysły na własne historie fotograficzne mogą powstać od razu, w domu.

 

Cała ta praca przygotowawcza oszczędza wam kłopotów z poszukiwaniem tematów. Czas spędzony w podróży jest cenny, więc fotograf powinien skupić się na widokach, które są dla niego najważniejsze.

Bardzo ważna jest szczegółowa mapa, która pozwoli na określenie kierunku padania światła. Jak wiemy, zmiana położenia Słońca jest związana z konkretnymi porami dnia. Kierunek światła możecie zaznaczać strzałkami na mapie.

Wskazówka:
Nie na każdej mapie północ jest dokładnie u góry.

Teraz możesz dostosować wycieczkę do celów fotograficznych. Unikaj robienia zdjęć w środku dnia, szczególnie w rejonach południowych i w okolicach równika. Najlepsze są godziny poranne i popołudniowe. Pamiętajcie jednak, że w niektórych rejonach okres pomiędzy zmierzchem, a ciemną nocą jest bardzo krótki. W tych krajach, o zmierzchu czasu wystarcza na zrobienie tylko kilku zdjęć.

Jeśli dobrze się przygotujecie, szybko będziecie w stanie określić kiedy są najlepsze szanse na uchwycenie, na przykład, popołudniowej atmosfery. Pozwoli to na uniknięcie późniejszego rozczarowania, jak wtedy, gdy ze sfotografowanej głównej bramy zamku na zdjęciu pozostał tylko ciemny kontur, ponieważ zrobiliśmy zdjęcie w złym momencie. Jeśli wycieczki krajobrazowe mogą być zorganizowane indywidualnie, należy je skoordynować z celami fotograficznymi.

 

 

Najważniejsza jest mobilność
 

 

 

Dopasuj wszystkie szczegóły do tematu
 

 

 

Przygotowywanie ujęć
 

 

 

W odpowiednim momencie
 

 

 

Kontrola jest ważna

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin