2.Jak Uzyskać Świadomy Sen.doc

(49 KB) Pobierz
Jak Uzyskać Świadomy Sen - kurs cz

Jak Uzyskać Świadomy Sen - kurs cz.2

Jak Uzyskać Świadomy Sen - Czynniki poprawiające jasność snów i ich zapamiętywanie

Zanim przejdziemy do samego tematu Świadomego Śnienia, warto byśmy się zatrzymali przy kwestii bardzo podstawowej: pamiętania snów.
Kłopoty ze spaniem mogą, choć wcale nie muszą być przeszkodą na drodze do uzyskania Jasnych Snów. Jeśli jednak chcemy opanować Świadome Śnienie w stopniu zadowalającym i jak najbardziej podnieść jego jakość, pierwszym dobrym krokiem na naszej drodze będzie przyjrzenie się swoim snom w chwili obecnej.


Na zapamiętywanie snów mogą mieć wpływ następujące czynniki:

I. Stan psychofizyczny

Stres i przemęczenie są częstymi czynnikami obniżającymi pamiętanie snów. Kiedy człowiek jest wyczerpany fizycznie, a do tego prowadzi stresujący tryb życia, często śpi jak przysłowiowy kamień, czyli snem twardym i nie zapamiętując prawie żadnych sennych przeżyć.
Można stwierdzić, że nasz mózg potrzebuje energii także na pamiętanie snów. Nie trzeba mu jej wiele, ale w sytuacji silnego przemęczenia staje się zauważalne, że jej rezerwa zostaje przeznaczona na najważniejsze potrzeby naszego organizmu, czyli jego fizyczną regenerację.

Na stan psychofizyczny ma wpływ stosunkowo wiele czynników, w tym niektóre z niżej podanych, dlatego jest to element stosunkowo trudny do kontrolowania, a przez to trudno też o podawanie uniwersalnych rozwiązań.

Niemniej jednak w odpowiednich warunkach, nawet mocno pogorszony stan psychofizyczny może nie stanowić przeszkody, jeżeli wykażemy odpowiednią samodyscyplinę i zaczniemy poprawiać te czynniki związane ze śnieniem, na które mamy wpływ.

Rozwiązanie: Użycie jednej z technik relaksacyjno-regeneracyjnych przed snem.

Ćwiczenie 1: Ułóż się wygodnie, w pozycji na plecach, z rękami wzdłuż ciała. Jeśli jednak ta pozycja z jakiegoś powodu nie wiąże się dla Ciebie z komfortem, możesz wybrać inną. Ważne jednak by umożliwić wszystkim partiom ciała rozluźnienie się, aby dopływ krwi nie był blokowany.
Zacznij głęboko i spokojnie oddychać. Podczas powolnego wdechu, wizualizuj, że wciągasz przez nos jasną, świetlistą energię, która dodaje Ci sił, oraz oczyszcza organizm ze zmęczenia i napięcia. Wydmuchuj powietrze przez usta, lekko je wypychając i wizualizując na wydechu, że wszelkie zmęczenie, stres i problemy, opuszczają twoje ciało w postaci szarawej energii, zaś jej zapasy w organizmie, w kolejnych wdechach uzupełnia świeża, świetlista energia.
Ćwiczenie należy prowadzić przez około 10-15 minut, w zależności od potrzeb można je wydłużyć lub skrócić.
Ta prosta wizualizacja może okazać się bardzo skutecznym narzędziem oczyszczającym ze stresów i napięć dnia codziennego, pomagając w uzyskaniu lepszej jakości snów.
Ćwiczenie to można łączyć z ćwiczeniem drugim, lub prowadzić je niezależnie.

Ćwiczenie 2: Ułóż się wygodnie w pozycji na plecach, ręce wzdłuż ciała. Po kilku spokojnych głębokich wdechach i wydechach, skup swoją uwagę na stopach lekko je napinając. Następnie rozluźnij wszystkie mięśnie stop i pomóż sobie autosugestią "moje stopy są teraz całkowicie odprężone i zrelaksowane". Następnie przejdź do wyższych partii ciała, najpierw nóg, dalej tułowia, rąk, ramion (przy niektórych z nich, na przykład mięśniach ramion i szyi, ćwiczenie może być konieczne do kilkukrotnego powtórzenia, gdyż gromadzi się tam znacznie więcej napięć). Przy każdej partii ciała postępuj według ustalonego schematu: najpierw napinaj mięśnie, aby uświadomić sobie napięcie, a następnie całkowicie świadomie rozluźniaj, wspomagając się afirmacją analogiczną do tej, jaką podałem przy stopach.
Zrelaksowane ciało dostarcza więcej snów o lepszej jakości, gdyż wszystkie napięcia, to tak naprawdę element pochłaniający część naszej siły, energii, na zupełnie niepotrzebne w tym wypadku zadania. Ponadto ćwiczenia takie korzystnie wpływają na redukcję stresu, a to przekłada się na ogólną poprawę kondycji psychofizycznej.

II. Godziny snu i pobudki

Zarówno ilość przespanych godzin, jak i dokładny czas pobudki mogą mieć znaczący wpływ na pamiętanie snów. O ile każdy człowiek potrzebuje określonej liczby przespanych godzin, która regeneruje jego organizm i ta liczba potrafi być nieco różna, o tyle każdy z nas odczuł różnice, gdy śpi za krótko lub.. za długo. W tym drugim przypadku po przebudzeniu odczuwalne jest rozbicie, problem z koncentracją i "dobudzeniem się". Wbrew pozorom zbyt długi czas snu, nie zawsze równa się większemu wypoczynkowi.
Problemu polegającego na braku snu tłumaczyć nikomu nie trzeba.

Jest jednak rzeczą o wiele ważniejszą godzina pobudki.
Nie podczas całego okresu nieświadomości, człowiek ma faktycznie sny. Faza, w której występuje śnienie, nazywana jest fazą REM. Jest to skrót od angielskiego Rapid Eye Movements, czyli szybkie ruchy oczu. Faza ta występuje u nas każdej nocy w określonych cyklach.
Pierwsza faza REM pojawia się zazwyczaj po 90 minutach od zaśnięcia i trwa 10 minut.
Każda kolejna faza REM trwa o 10 minut dłużej, zaś przerwy między fazami REM zmniejszają się o ten czas, czyli o 10 minut.
Najdłuższe fazy REM występują więc nad ranem i mogą trwać nawet około 40 minut.
Jest to dla nas istotna informacja, ponieważ największe szanse na zapamiętanie snu człowiek ma wówczas, jeśli wybudza się bezpośrednio z fazy REM.
Innymi słowy, jeśli coś nam się śni i ktoś nas obudzi, sen prawdopodobnie pozostanie wyraźny w naszej pamięci. Jeśli zaś zostaniemy obudzeni pomiędzy tymi fazami, szansa na pamiętanie snu jest mniejsza.
Ostatnią rzeczą wartą zapamiętania jest fakt, iż fazy REM zmieniają znacznie swoje „położenie”, jeśli zasypiamy po długim okresie niespania. Jeśli na przykład noc wcześniej wcale nie spaliśmy, powyższy wykres wcale nie będzie tak przebiegał. Organizm regenerując się po nienaturalnym braku snu, wydłuża fazy głębokiego snu, pomiędzy fazami REM. Dopiero, gdy zostanie to skompensowane i nasz tryb snu zostanie znowu ustabilizowany, w kolejnych nocach faza REM powróci do standardowej częstotliwości.


Rozwiązanie: Znajdź swoją optymalną liczbę godzin snu. Jeśli jednak nie możesz spać w dowolnych dla siebie godzinach, oblicz, kiedy wypada u Ciebie ostatnia faza REM i postaraj się dostosować do niej pobudkę. Ustawienie budzika pod sam koniec razy REM jest najlepszym sposobem, na dobre pamiętanie porannego snu!

III. Dieta

Dieta to kolejny czynnik wpływający na pamiętanie snów. Poza oczywistym zdrowym odżywianiem się, które rzutuje na każdą dziedzinie naszej sprawności i zdrowia (także na sny).
Na pamiętanie snów mają szczególnie wpływ witaminy: B12, B6 i Kwas Foliowy (B9).

Rozwiązanie: Zadbaj o swoje zdrowie, sprawdź, czy ilość witamin potrzebnych dla twojego organizmu jest odpowiednia w twojej diecie.

IV. Treść snów

Na to czy zapamiętamy sen wpływa także sama jego treść, a raczej to, jakiego rodzaju wrażenia ona na nas wywołuje. Sny wywołujące silne emocje łatwiej zapamiętać. Dlatego zarówno koszmary, które stresują, jak i sny wyjątkowo ekscytujące (w tym szczególnie Świadome Sny) o wiele łatwiej pamiętać.
W kolejnych lekcjach dowiesz się, dlaczego Świadome Sny, prawie zawsze zapamiętujemy doskonale, nawet mając problemy z pamiętaniem jakichkolwiek innych snów.

Rozwiązanie: Spraw, aby Twoje sny zawierały to, czego najbardziej pragniesz, co najbardziej Cię kręci. Takie sny z pewnością zapamiętasz!

Ćwiczenie: Przed zaśnięciem pomyśl o tym, co chcesz, aby śniło Ci się tej nocy. Jeżeli pamiętasz sen, który Ci się bardzo podobał, możesz przywołać jego treść w pamięci i wizualizować jego sceny, zagłębiając się we wrażenia, jakie ze sobą niesie.
Z doświadczenia wiem, że o wiele łatwiej wywołać określony sen przypominając sobie podobny, który już miał miejsce.
Jeśli nie miałeś snu tego rodzaju, po prostu zacznij wizualizować sceny, przywoływać odpowiednie emocje, jakie chcesz by towarzyszyły Ci w czasie takiego snu. Skup się na przekonaniu, że właśnie to będzie Twój dzisiejszy sen. Taka sugestia, tuż przed snem potrafi świetnie działać.

V. Nastawienie

Na pamiętanie snów ma też wpływ bardzo prosty, ale istotny czynnik. To na ile zwracamy uwagę na własne sny.
Człowiek, którego sny nie interesują, który niema nawyku zwracania uwagi na to, co mu się śniło, prawdopodobnie będzie pamiętał z nich o wiele mniej, niż osoba, która interesuje się swoimi snami.
Optymizm i wiara w swoje możliwości oczywiście jak w każdej innej dziedzinie życia także i tu mają dużo do powiedzenia.

Rozwiązanie: Jeśli powyższy akapit i Ciebie dotyczy, zacznij zwracać uwagę na swoje sny.

Ćwiczenie: Postaraj się wyrobić sobie nawyk poświecenia pierwszej myśli po przebudzeniu, temu, co Ci się śniło. To właśnie tuż po przebudzeniu najłatwiej sen utrwalić lub go zapomnieć. Jest to krytyczny moment dla zapamiętywania snów.
Zwracając uwagę zaraz po przebudzeniu na to, co Ci się śniło i robiąc to systematycznie, poprawiasz swoje zdolności zapamiętywania snów.

Uwierz, że możesz poprawić jakość swoich snów a na pewno Ci się to uda!

VI. Dziennik snów

Dziennik snów to technika zarówno ogromnie skuteczna, ale jednocześnie stosunkowo wymagająca. Bywa ostatnią deską ratunku, jeżeli ktoś ma naprawdę duże problemy z pamiętaniem czegokolwiek ze swoich snów. Wymaga jednak poświeconego czasu, oraz systematyczności, co dla niektórych osób stanowi spore wyzwanie. Po obudzeniu się po prostu się nie chce, a trzeba zapisywać - na tym, bowiem technika ta polega.

Ćwiczenie: Przygotuj sobie zeszyt. Najlepiej w twardej oprawie, ładny, budzący dobre skojarzenia. Jego wygląd zależy wyłącznie od Ciebie, będzie to jednak twój skarb, wiec traktuj go dobrze. Będzie zawierał notatki z Twoich snów.
Ulokuj go w pobliżu łóżka, wraz z czymś do pisania. Codziennie po obudzeniu postaraj się zapisać w nim treść snu. Notuj bez względu na to ile pamiętasz. Nawet opis mglistego, wyrywkowego wspomnienia czy odczucia, jest już czymś wartym zapisania.
Dzięki notowaniu, z czasem Twój umysł przyzwyczai się do zapamiętywania coraz większej ilości treści, którą będziesz zapisywać.

Jeżeli dysponujesz większa ilością czasu po pobudce, poświeć chwilę na możliwie szczegółowe opisanie wszystkiego. Sny po obudzeniu pamięta się najlepiej. Następnie w ciągu dosłownie kilu kolejnych minut, potrafią coraz bardziej blednąć w naszej pamięci, aż w końcu pamięta się tylko niektóre fragmenty, jeśli pamięta się sen w ogóle. Dlatego tak ważne jest wyrobić sobie nawyk natychmiastowego skupieniu się na treści snu po obudzeniu i możliwie szybkim go zapisaniu.

Jeżeli dysponujesz niewielką ilością czasu, możesz wykonać notatki w formie punktów. Zapisz swoje wspomnienia w formie krótkich zdań, każde dotyczące jakiegoś kluczowego elementu snu. W ten sposób w dosłownie dwie minuty możesz sporo utrwalić. Później, kiedy w dalszej części dnia w końcu będziesz mieć czas dla siebie, te punkty mogą okazać się nieocenione. Przeczytanie ich i chwila skupienia, może przywołać bardziej szczegółowe wspomnienia snu. Wówczas warto uzupełnić notatki.

Zapisywanie snów nie tylko jest formą utrwalenia ich treści. Ma również o wiele większą zaletę. Przyzwyczaja twój umysł, twoją podświadomość do faktu, że zależy Ci na pamiętaniu snów. Podświadomość koduje sobie z czasem, że należy pamiętać sen, aby móc go zapisać.
Aby to się udało trzeba być systematycznym i prowadzić swój dziennik regularnie, aby wyrobić sobie odruchy.
Efekty prowadzenia Dziennika Snów możesz odczuć już po dwóch, trzech dniach, ale może to potrwać też dłużej, tydzień czy dwa. Wszystko zależy od tego jak wyraźnie już pamiętasz sny i czy stosujesz także inne techniki wspomagające ich pamiętanie.

 

VII. Afirmacje

Afirmacje to specjalnie zbudowane zdania, mające pomóc w zaprogramowaniu własnej podświadomości na określony cel.
Można je z powodzeniem stosować w wielu dziedzinach, do czego jeszcze wrócimy przy okazji wywoływania Świadomych Snów. Na razie skupmy się jednak na afirmacjach w kontekście pamiętania snów.
Zacznijmy od podstaw.
Prawidłowo zbudowana afirmacja to zdanie w czasie dokonanym, nie zawierające przeczeń.
Afirmacja wyraża w czasie dokonanym nasze życzenie, ujmując je tak, jakby było ono już faktem.
Zadaniem afirmacji jest zakotwiczenie się przekonania w podświadomości, która realizuje owe przekonanie w życiu człowieka. Jeśli w coś wierzymy - realizuje się to w życiu, o ile również na poziomie podświadomym mamy uruchomione odpowiednie "programy".
Aby afirmacja była skuteczna powinna być ponadto zbudowana tak, abyśmy sami byli w stanie nią siebie przekonać. Na przykład afirmowanie "Jestem bogaty" dla biednego człowieka może być nieskuteczne, bo nic w jego życiu nie potwierdza ani słuszności takiego twierdzenia ani nawet możliwości nagłej zmiany. Natomiast afirmacja "z każdym dniem bardziej się bogacę", może być już do przyjęcia, bo mówi o możliwym do realizacji procesie stopniowego poprawiania swojej sytuacji materialnej.
Afirmacje, aby były skuteczne należy powtarzać w myślach często, najlepiej wiele razy dziennie, przez jakiś okres czasu (zależnie od afirmacji i osoby, efekty mogą być widoczne w różnych odstępach czasu).
Podświadomość najbardziej jest chłonna (najlepiej przyswaja afirmacje) w stanie relaksu, gdy nasz mózg znajduje się w stanie alfa, czyli tuz przed snem i zaraz po obudzeniu.
Oto kilka przykładowych afirmacji mogących poprawić pamiętanie snów:

"Z każdym dniem lepiej zapamiętuję swoje sny."

"Moje sny z każdym dniem stają się wyraźniejsze i lepiej je pamiętam."

"Doskonale zapamiętuje swoje sny."

Ostatnią z powyższych propozycji przeznaczam dla osób, które są faktycznie bliskie doskonałemu zapamiętywaniu i po prostu chcą to jeszcze poprawić. Podświadomości będzie stosunkowo łatwo przyjąć taki fakt i go realizować. W przypadku bardzo słabego pamiętania snów lub prawie w ogóle, dwie pierwsze propozycję będą odpowiednie.
Ważne jest, aby w czasie wypowiadania afirmacji naprawdę w nie uwierzyć. Nasza wiara, która wpływa na podświadomość, jest naprawdę potężnym czynnikiem determinującym nasze życie. Warto świadomie nią pokierować wyznaczając kurs na obrany sobie cel.

Jakub „Qba” Niegowski
www.jakubniegowski.pl

 

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin