Scenariusz zajęć grudzień.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz  zajęć

 

Data:18.XII. 2008

Prowadzący: mgr Karolina Karaś

Klasa: II

 

Hasło tygodnia: Nasze bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje .

 

Cel główny:

·         Poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych.

 

Cele operacyjne:

uczeń:

·         potrafi wymienić zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia

·         twórczo, zgodnie współpracuje w grupie, wykonując różne zadania

·         wie jak należy przygotować się do wieczoru wigilijnego

 

Metody:

¬     asymilacji wiedzy: elementy dyskusji

¬     giełda pomysłów

¬     praktyczna: praktyczne działanie

 

Formy:

·         indywidualna jednolita, zbiorowa, ruchowa

 

Środki dydaktyczne: zagadki

 

 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie dzieci, zapoznanie ich z tematem lekcji.
  2. Zabawa prawda- fałsz. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela. Tak-klaszczą w dłonie, nie- klaszczą w uda.

Zimą dzień jest krótszy, a noc dłuższa – P

Na sankach i nartach jeździmy wiosną po trawie – F

Kiedy trwa zima, z drzew spadają kolorowe liście – F

Czapka, szalik i rękawiczki najbardziej potrzebne są zimą – P

Latem często pada śnieg – F

Sandałki i klapki to doskonałe obuwie zimowe – F

Zimą można zauważyć sople lodu – P

Niektóre zwierzęta zapadają w zimowy sen – P

Zimową porą na spacerze możemy podziwiać piękne, pachnące kwiatki – F

   Zimą można zorganizować kulig – P

3.     Nauczyciel  zaznajamia dzieci z zwyczajami świątecznymi występującymi w różnych rejonach Polski min.

·         Pozostawienie części jedzenia w garnkach dla dusz zmarłych i unikanie w tym dniu ciężkich prac, by nie obrazić ,, gości” z innego świata.

·         Obsypywanie się wzajemnie grochem, ziarnem zboża i orzechami, aby ludziom w następnym roku dobrze się działo.

·         Nacieranie skóry zmoczonymi w wodzie monetami w celu uniknięcia choroby.

·         Obserwowanie zdarzeń podczas kolejnych dwunastu dni od Bożego Narodzenia do świąt Trzech Króli, aby przewidzieć, jakie zdarzenia nastąpią po sobie w ciągu dwunastu miesięcy roku.

·         Oglądanie nieba po wigilijnej wieczerzy – rozgwieżdżone niebo zapowiada pomyślny rok.

·         Zostawienie pustego talerzyka na wigilijnym stole dla przybysza

·         Zasiadanie do wieczerzy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy

  1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów panujących w ich rodzinach podczas Świat:
  2. Dokończenie przez każde dziecko zdania: Lubimy Boże Narodzenie ponieważ........
  3. Odczytanie przez nauczyciela zimowych zagadek: dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę do góry i odpowiada:

Co to za sukienka biała,                              *Jakie bliźniaczki tańczą w zgodzie

  zima ziemię w nią ubrała?  /śnieg/                na gładkim lodzie?  /łyżwy/

                                                                     

*Kubek mam na głowie,                               *To lotnisko zima

   a miotłę trzymam w ręce.                             Przynosi nam w darze.

   Jestem biały.                                                Na nim dość często

   Nie powiem ci o sobie                                  lądują łyżwiarze.  /lodowisko/

   nic więcej.  /bałwan/

 

  *Długie, wąskie deski,                                  *Jak się nazywa ta szyba,

    zakrzywione noski.                                       Co wodę w stawie przykrywa?

    Latem o nich zapominasz,                                                          /lód/

    Lubisz je , gdy przyjdzie zima.  /narty/

 

*Dwa kije poprzeczne,

    trzy kije podłużne,

    w lecie nie potrzebne,

    a w zimie usłużne.  /sanki/

7. Podsumowanie zajęć.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin