Wlasciwosci lecznicze drzew.rtf

(33 KB) Pobierz

Właściwości lecznicze drzew

 

BRZOZA

W zielarstwie stosuje się głównie liście i pąki brzozy. Wysuszone młode pączki lub liście brzozy stosuje się jako niedrażniący środek moczopędny i napotny stosowany w schorzeniach nerek. Okłady ze świeżych liści brzozy są skuteczne w przypadku napięć mięśniowych w okolicach ramion i karku. Sok z brzozy wzmacnia organizm, usprawnia prace nerek i łagodzi dolegliwości kobiece. Jest doskonałym lekarstwem na trądzik.

BUK

Liście buka stosuje się zewnętrznie, jako okłady na stłuczenia i sińce, zaś bukwie, zmielone i zaparzone do ogólnego wzmocnienia organizmu.

DĄB

Jego korę stosuje się w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł oraz do przemywania wrzodów i ran, skutecznie leczy choroby skóry i wzmacnia ciemne włosy. 

GRAB

Liście grabu stosuje się w reumatyzmie i chorobach gerontologicznych – wkłada się do materaca lub pod prześcieradło osoby chorej.

JAWOR

Liście stosuje się do kąpieli oczyszczającej skórę i regenerującej psychikę.

JESION WYNIOSŁY

Korę lub liście młodego jesionu stosuje się w chorobach artretycznych i reumatycznych. Dodatkowo mają one również działanie moczopędne i dlatego używa się ich również przy kamieniach nerkowych.

JODŁA

Pomocna w pracy z oddechem (rebirthing), igliwiem jodły wysypywano dawniej sień, aby chroniła przed złymi duchami.Odwar z igieł leczy stany zapalne i łagodzi dolegliwości trawienne, które powstają na tle nerwowym.

KASZTANOWIEC

Używa się go przy zapaleniach stawów oraz jako środek łagodzący objawy związane z występowaniem hemoroidów i żylaków. Kora kasztanowca ma działanie wykrztuśne, dlatego odpowiednio przetworzona stosowana jest w bronchitach i u nałogowych palaczy. Zewnętrznie bywa stosowana do opatrunków w przypadku wrzodów, starych ran, pęknięć skóry.Kasztany ułożone pod łóżkiem zmniejszają bóle reumatyczne i neutralizują szkodliwy wpływ cieków wodnych.

KLON ZWYCZAJNY I POLNY

Korę klonu stosowano do mycia nóg, jako środek przeciwko ich nadmiernemu poceniu się.

LIPA

Kwiat lipy stosuje się jako środek napotny i przeciw przeziębieniom oraz w anemii do „wzmocnienia” krwi.

MODRZEW

Spalane igliwie modrzewia stosowano do okadzania chorych i pomieszczeń, w których leżał chory.

ORZECH WŁOSKI

Nalewka z jego owoców leczy schorzenia przewodu pokarmowego i zaburzenia krążenia. Orzechów włoskich używa się jako środka regulującego pracę jelit, zaś wyciągi z jego owocni stosuje się do gojenia ropni i wrzodów oraz przy egzemie.    

ROBINIA

Napar z liści i kwiatów stosuje się jako środek zapobiegawczy przeciwko chorobie lokomocyjnej.

SOSNA

Igliwie sosny w nalewkach i wyciągach stosuje się w chorobach dróg oddechowych, nalewkę ze świeżych pączków lub młodych pędów stosuje się w zaburzeniach metabolizmu, olejek sosnowy przynosi ulgę przy bólach reumatycznych.

ŚWIERK

Wywar i syrop świerkowy stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych i w astmie.

TOPOLA (biała, osika, szara)

Napar sporządzony z kory topoli stosuje się przy kaszlu i bólach gardła, natomiast pączki i młode listki działają moczopędnie i mogą być używane zapobiegawczo przeciwko kamienicy żółciowej i nerkowej oraz w postaci kąpieli lub kompresów przy neuralgii.

 

Do najsilniej oczyszczających drzew należą:

1. Usuwające skutki agresji psychoenergetycznej: brzoza, jabłoń, jodła, kasztanowiec, olsza, śliwa

2. Oczyszczające aurę i czakry: buk, dąb, jodła, lipa, sosna

3. Wspomagające przepracowanie kodów i blokad: czereśnia, jabłoń, kasztanowiec, modrzew, sosna, śliwa, wiśnia AKACJA - daje dużo energii, pomaga zebrać siły i napełnia ochotą do pracy. Polecana tym, którzy czują zniechęcenie, są osłabieni, zbyt długo się zastanawiają i przepuszczają dobre okazje.

CZEREŚNIA - drzewo kobiet, szczególnie pomocne dla tych, które czują się stare i niepotrzebne. Pomaga odnaleźć kobiecość, uwierzyć w siebie oraz w to, że życie niezależnie od wieku może być twórcze i piękne.

DĄB - uosobienie sił witalnych. Aktywizuje, dodaje energii, wzmacnia psychikę. Polecany przy rekonwalescencji - przyspiesza powrót do zdrowia. Niezastąpiony dla przemęczonych nadmiarem obowiązków lub długotrwałą pracą. Nasi przodkowie zbierali się pod dębami na narady wojenne - wiedzieli, co czynią! Dąb działa bardzo energetyzująco i stymulująco. Dodaje chęci do działania, mobilizuje do wysiłku, wzmacnia psychikę. Okres rekonwalescencji po chorobie najlepiej spędzić w cieniu dębu, mocno opierając się o jego pień. Po dwóch tygodniach takiej kuracji poczujesz się jak nowo narodzony.

JABŁOŃ - symbol obfitości. Dzięki niej odnajdziesz nowe sposoby materialnego zabezpieczenia lub nauczysz się doceniać to, co już posiadasz. Dobra na kłopoty w kontaktach z młodzieżą.

JARZĘBINA – poszerza świadomość, pozwala dostrzec niedostrzegalne. Uczy korzystać z własnej intuicji. Dzięki jarzębinie życie staje się zrozumiałe, rzadziej popełnia się pomyłki i szybciej podejmuje istotne decyzje. Do jarzębiny powinny przytulać się osoby, które fala życia unosi niczym meduzę. To piękne drzewo pomaga skonkretyzować plany na przyszłość, a przede wszystkim wprowadzić je w czyn. Wspomaga silną wolę, dodaje stanowczości, energii, odwagi i siły przebicia. Sprzyja samodzielnemu kierowaniu swym losem, chroni od niepewności i pomyłek. Jeśli czujemy, że nasza niezależność jest zagrożona, codziennie przynajmniej przez pięć minut opierajmy czoło o pień jarzębiny, a nabierzemy pewności siebie.

JESION – dla przepracowanych, smutnych i zniechęconych. Poprawia nastrój i dodaje ochoty do rozpoczynania nowych przedsięwzięć lub kontynuowania szczególnie trudnych obowiązków.  KASZTANOWIEC – koi dolegliwości duszy w chwilach załamania, poprawia nastrój w depresji. Pomaga odnaleźć w sobie siłę do przezwyciężenia przeszkód, zwalczyć lęki i niepokoje. Drzewo to, oprócz ciała, leczy także duszę i złamane serce. Kontakt z kasztanowcem uspokaja, uśmierza lęki, pomaga wrócić do równowagi podczas duchowych rozterek. Przywraca wiarę w ludzką dobroć i daje nadzieję na przyszłość. Przytulajmy się do kasztanowca, jeśli czujemy, że wszystkiego nam się odechciewa i mamy wrażenie, że nie ma po co żyć, skoro świat i tak zmierza ku zagładzie. Kasztanowiec użyczy swojej pozytywnej energii i doda sił na dalszą życiową drogę.

LESZCZYNA – ma niezwykłą moc radiestezyjną, dlatego jest dobrym materiałem na różdżki. Pomaga odzyskać równowagę po przeżyciach miłosnych, ułatwia podejmowanie decyzji związanej z uczuciami.

LIPA – drzewo ochronne. Pomaga ukoić lęk o dom, rodzinę, bliskich. Rozjaśnia myśli, podnosi na duchu, pozwala poczuć siłę. Inspiruje, jest źródłem natchnienia. Odpręża, uspokaja. Pod lipą można pisać wiersze, raporty i scenariusze.Mniej ludzi wie, że lipa wspiera nas w miłosnych perypetiach. W odróżnieniu od wiśni, to drzewo leczy raczej duszę niż zmysły, pomaga osiągnąć uczuciową harmonię i równowagę wewnętrzną. Szukajmy w lipie wsparcia, kiedy targają nami miłosne rozterki, a rozum i serce ciągną nas w dwie różne strony. Kontakt z lipą pomoże podjąć właściwą decyzję, choćby była trudna, ułatwi rozeznanie się w mglistym krajobrazie uczuć i znalezienie właściwej drogi. Doda też stanowczości i łagodnej pewności siebie. Przytulajmy się do lipy codziennie, opierając czoło o korę, przynajmniej przez pięć minut.

MODRZEW - pozwala dokonać wyboru tego, co jest istotne w naszym życiu i odrzucić to, co niepotrzebne. Pożegnać się bez cierpienia i rozpaczy ze starymi przebrzmiałymi historiami oraz związkami. Inspiruje twórczo.

OLCHA – chroni przed negatywnymi energiami. Pomaga w odróżnianiu dobra od zła. Przynosi piękne sny i pozwala oddać się marzeniom.

Energia olchy pobudza intuicję, wspomaga wewnętrzne siły człowieka, stymuluje rozwój duchowy. Jest życzliwa osobom rozwijającym zdolności wróżbiarskie. Ale uwaga! Będziesz mogła/mógł bez przeszkód korzystać z jej mocy pod warunkiem, że pragniesz czynić jedynie dobro. Ludzie źli nie otrzymają od olchy nic, prócz serii rozczarowań. Jeżeli natomiast  serce jest czyste i życzliwe innym, olcha pomoże rozwinąć nadprzyrodzone zdolności, "nauczy" zaglądania w przyszłość. Ale pamiętajmy, aby nie igrać z tajemnicą. Sił olchy nie należy nadużywać!ŚWIERK – dodaje pewności siebie. Pomaga przezwyciężyć lęk i nieśmiałość, zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami. Zachęca do podjęcia ryzyka, aby osiągnąć sukces. Uczy obiektywizmu i pozwala zachować realizm we wszystkich poczynaniach. TOPOLA – odpowiada za uczucia wyższe (miłość, litość, przyjaźń), za rozwój wewnętrzny. Kieruje ku szlachetnym celom. Pokazuje nowe ścieżki w życiu. Pomaga odnaleźć prawdziwą miłość i przyjaźń. Leczy z samotności.

WIĄZ - drzewo pojednania. Pod nim odnajdziesz zrozumienie i tolerancję dla drugiego człowieka. Nauczy cię wybaczania. Pozwoli ci inaczej spojrzeć na tych, których dotąd uważałeś za swoich wrogów. Życzliwie nastawia do ludzi i świata.

WIERZBA - jedno z najbardziej tajemniczych drzew, było uważane za drzewo czarownic. Daje dużą moc, pomaga pojąć to co niezwykłe – magię i prawa rządzące wszechświatem. Działanie wierzby na ludzką psychikę jest szczególne. Uważa się, że energia tego drzewa wzmacnia aktualny nastrój człowieka. Należy więc przytulać się do wierzby w chwilach szczęścia, aby to uczucie utrwalić na dłużej, i omijać ją z daleka w chwilach depresji i smutku. Dzieje się tak dlatego, że energia wierzby porządkuje uczucia i zmusza człowieka do konfrontacji z istniejącym stanem rzeczy. Mobilizuje również do podjęcia decyzji i do konkretnego działania.

WIŚNIA - drzewo seksu i zmysłowości. Pomaga odnaleźć na nowo przyjemności życia intymnego. Wspaniale działa na pary, które wybiorą się na piknik i rozłożą koc w cieniu jej gałęzi. Uruchamia nowe bodźce, pobudza zmysły, zachęca do zabawy. Z wiśnią powinny bliżej zaprzyjaźnić się osoby, którym nie układa się małżeńskie pożycie, zwłaszcza w sferze erotycznej. Wiśnia po prostu promieniuje namiętnością i seksem. Należy jak najczęściej się do niej przytulać - najlepiej we dwoje. Jeśli ktoś jest szczęśliwym posiadaczem wiśniowego sadu, podczas kwitnienia drzew może w nim spędzać całe dnie. Właśnie wtedy działanie wiśni jest najsilniejsze. Znikną w nim wszelkie erotyczne zahamowania.

Uczy poznawania własnego ciała i niweluje niepotrzebne psychiczne zahamowania.BEZ CZARNY - Kontakt z czarnym bzem nasyca życiową energią i mobilizuje do działania. Zwalcza przygnębienie, dodaje otuchy i radości życia. Przywraca wiarę we własne siły, obdarza odwagą, pomaga obiektywnie spojrzeć na problemy. Bez wzmacnia psychikę i witalność. Pozwala długo zachować młodość i atrakcyjny wygląd. Do bzu trochę trudno się przytulać, ponieważ właściwie nie ma jednego, grubszego pnia, ale zadziała tak samo, gdy będzie dotykany i głaskany.

 

Orzech

Właściwości: autonomia, odpowiedzialność.

Przesłanie główne: bierzmy odpowiedzialność za wszystko i wszystkich, których kochamy.

Orzech zachęca nas do wsłuchiwania się we własne rytmy, aby rozwinąć w sobie poczucie autonomii i odpowiedzialności. Prawdziwa autonomia pochodzi z naszego wnętrza i możemy ją osiągnąć, gdy nie będziemy unikać szczerego spojrzenia na siebie. Zobaczenie nas takich, jakimi naprawdę jesteśmy, tworzy wewnętrzną wolność, która pozwala dostrzec w nas inną rzeczywistość – naszą wyższą jażń. Autonomia tworzy miejsce, aby mogła dojść do głosu wyższa jaźń.  Wielu z nas znosi jakoś pracę, aby móc zaspokoić swe potrzeby. Energia orzecha pozwala widzieć ją z szerszej perspektywy – jako nasz wkład dla świata. Dzięki temu zmieniamy własne miejsce w życiu. Może też nasunąć się nam pytanie o to, dokąd i po co zmierzamy. Orzech uwalnia energię potrzebą do poradzenia sobie z koniecznymi zmianami.  Często uczucia przeszkadzające nam w stosunkach z innymi pojawiają się tak regularnie, że stają się zwyczajem. Autonomia polega na tym, aby zmierzyć się z owymi doznaniami i móc w każdej chwili powiedzieć: „Właśnie to czuję”. Orzech ułatwia poznawanie prawdziwych uczuć i schematów myślowych. Wewnętrzna postawa kształtująca się w kontaktach z orzechem ujawnia nowe sposoby postępowania z innymi ludźmi. Nie muszą to być wielkie zmiany, ale może pojawić się świeży impet pozwalający na zaangażowanie się w to, co robimy.  Energia orzecha pozwala nam powrócić do realnego świata i dlatego jest taka pomocna, kiedy mamy trudności z podejmowaniem decyzji, nie widząc jasno całej sprawy. Oddalenie od rzeczywistości często objawia się w organizmie zakłóceniami w funkcjonowaniu układu oddechowego lub krwionośnego, które mogą ulec poprawie przy kontakcie z energią orzecha.

Działanie na czakramy:

Czołą – umiejętność odróżnienia złudzeń od rzeczywistości

Gardła – odwaga do wyrażenia swojego wyboru

Serca – kochanie bardziej odpowiedzialnie

Splotu słonecznego – opanowanie własnych uczuć

Hara – ujawnienie, kim jesteśmy: dokonanie wyboru

komentarze (0) | dodaj komentarz

 

Dzika róża

Właściwości: otwartość.

Przesłanie główne: otwórzmy się na sibie, abyśmy mogli otworzyć się na innych.

Od najmłodszych lat przyzwyczajamy się do przypinanych nam etykietek typu: „Jesteś kiepski z rysunków”, „Jesteś taka leniwa”. W końcu zaczynamy w to wierzyć i nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej. Czasami wygodnie żyć z takimi etykietami, bo służą za usprawiedliwienie porażek i wyjaśniają te aspekty nas samych, które nam się nie podobają. Problem jednak nie dotyczy samej opinii, ale tego, jak na nie reagujemy. Gdy w nie wierzymy, tworzymy sobie własny wizerunek, który narzuca pewne ograniczenia. Właściwość dzikiej róży, czyli otwartość, pomaga nam wyzwolić się spod owych ograniczeń. Tendencja do ukrywania się za własnymi przekonaniami lub do unikania prawdy kształtują nasze nastawienie do narastających problemów. Postrzegamy je jako coś zewnętrznego, z czym musimy walczyć. Ale problem lub choroba to zawsze zachęta do głębszego ich zrozumienia. Dzika róża pomaga nam osiągnąć otwartość i uzyskać inną perspektywę, aby to, co jednego dnia wydaje się poważnym problemem, następnego już nim nie było.  Zamknięcie się może się objawiać w naszym ciele na różne sposoby: zaciśnięte usta, szczęka, zmarszczone brwi lub czoło, przygarbienie, napięcie mięśni brzucha lub pośladków. Wszystkie te symptomy ujawniają głębsze poziomy zamknięcia się w sobie. Zwróćmy uwagę, kiedy owe napięcia występują. Po jakich wydażeniach czy myślach? Przy jakich ludziach? Dzika róża wspiera proces poprawiania samoświadomości, która w chwili otwarcia się może zaowocować lepszym samopoczuciem i ustaniem bólu.  Istnieją stereotypy, że osoba skryta zwraca się ku sobie, rzadko się odzywa i uśmiecha, natomiast osoba otwarta wręcz przeciwnie. Ale takie zachowania nie muszą być integralną częścią osobowości. Możemy być otwarci w pewnych momentach i przy pewnych ludziach, a w innych okolicznościach szybko się zamykamy. Dzika róża zachęca nas do ekspresji i do otwierania się w kontaktach międzyludzkich. Często marnujemy energię psychiczną na wyobrażenie sobie, co by było, gdyby albo czego byśmy chcieli. Przejawiamy tendencję do traktowania choroby lub problemu jako przeszkody dzielącej nas od stanu błogości. Czasami też unikamy rzeczywistości, chwytając się nadziei na przyszłość lub trwając w żalu za przeszłością. Dzika róża pozwala nam przybliżyć się do prawdziwej otwartości, abyśmy rozwijali własne poglądy na rzeczywistość i tworzyli w swym wnętrzu nowe przestrzenie.

Działanie na czakramy:

Czoła – pozbycie się psychicznych ograniczeń

Gardła – rozwijanie ekspresji i otwartości na innych

Serca – okazywanie miłości w szerszym zakresie

Splotu słonecznego – otwieranie się na własne uczucia

Hara – otwieranie się na siebie samego 

 

Głóg

Właściwości: adaptacja.

Przesłanie główne: być w środku, być w teraźniejszości.

Głóg posiada energię przystosowawczą, która – kiedy czujemy się ciągnięci w różnych kierunkach – pomaga nam dostrzec środek we własnej osobie i znaleźć odpowiednie miejsce. Wymogi codziennego życia wywołują w nas dezorientację lub poczucie, że „powinniśmy się rozdwoić”. Jeżeli skoncentrujemy się na sobie, możemy się pogodzić ze wszystkim, co się wokół nas dzieje. Energie głogu nam w tym pomagają.  Wielu z nas utraciło kontakt z własnym ciałem w wyniku prób dostosowania się do ram dyktowanych przez mody lub środowiska. W ten sposób zostaliśmy odcięci od wewnętrznej świadomości ciała, która jest domem dla naszej duszy i dlatego może wiele powiedzieć na nasz temat. Głóg pomaga nam poczuć się we własnym ciele „jak w domu”, więc słuchając go, możemy się dużo nauczyć. Bardzo często żyjemy pomiędzy odległymi wspomnieniami a nadzieją na odległą przyszłość. Ale jeśli chcemy nawiązać kontakt z rzeczywistością oraz wszystkim tym, co ma ona do zaoferowania, musimy być obecni w teraźniejszości. Głóg nam w tym pomaga. Jeżeli jesteśmy odcięci od naszego wewnętrznego ja, szukamy u innych ludzi rady i rozwiązania problemów. Przystosowawcze energie głogu pozwalają nam na kontakt z własną wewnętrzną mądrością, abyśmy mogli dokonywać wyborów rzeczywiście korzystnych.

Działanie na czakry:

Czoła – skupienie, zebranie myśli

Gardła – skoncentrowanie się na tym, co chcemy wyrazić

Serce – pokochanie siebie samych, aby móc bardziej kochać innych

Splotu słonecznego – pilnowanie, aby uczucia nas nie rozpraszały

Hara – skoncentrowanie się na sobie

 

Sosna

Właściwości: światło, witalność.

Przesłanie główne: wyjście na światło, odkrycie własnej witalności i połączenie się z życiem.

Działamy w zakresie wyznaczonych samodzielnie granic i identyfikujemy się z określoną wizją własnej osoby. Nasze problemy mogą się wydawać gigantyczne, ponieważ widzimy je tylko z własnej ograniczonej perspektywy. Z tego samego powodu możemy też czuć się zagubieni w ciemności. Ograniczenia wywodzą się z naszych własnych dziejów. Nie wolno ich ignorować ani się ich wypierać – musimy pozwolić coraz mocniej świecić wewnętrznemu światłu, które nas od nich uwolni. Można z uczuciem strachu stanąć na progu ciemnego pomieszczenia, a można też wejść do środka i otworzyć okiennice. Gdy tylko wpadnie do środka światło dzienne, znikną cienie budzące strach. Sosna pozwala dostrzec światło w każdej sytuacji, która z perspektywy naszych ograniczeń wygląda na mroczną i straszliwą. Obecnie dużo czasu zajmuje nam szukanie nowych pomysłów i opracowywanie wynalazków, które nie mają nic wspólnego z prawdziwym życiem. Zostaliśmy złapani w pułapkę zastawioną przez ego, które ma skłonności do kategoryzowania i szufladkowania zarówno przedmiotów, jak i zdarzeń, a także ludzi, co odcina nas od ich esencji oraz żywych elementów. Czasami w sytuacji pozornie beznadziejnej może nam się wydawać, że popycha nas jakaś życiowa siła zupełnie od nas niezależna. A to przecież sprawia, że przechodzimy na inny poziom nas samych. Trzeba tylko poznać,  co to jest i zrobić dla tego czegoś miejsce. Energia sosny przypomina, że znajduje się w nas iskra życia. I chociaż ograniczenia nas blokują, przepływu siły życiowej nie da się zatrzymać. Nasz braku kontaktu z życiem i nasze ograniczenia wpływają na poziomy energetyczne i mogą wywoływać efekty fizjologiczne takie jak: zmęczenie, osłabienie, powolność działania narządów, depresja. Sosna pomaga nam odzyskać witalność, połączyć się z życiem i utrzymać tę odzyskaną energię. Budząc nasze wewnętrzne światło, pomaga też uniknąć depresji.

Działanie na czakry:

Czoła – klarowność myśli, wyraziste widzenie

Gardła – wyrażanie siebie, manifestowanie radości życia

Serca – poczucie radości życia

Splotu słonecznego – rozjaśnianie własnych uczuć, przetwarzanie energii emocjonalnej

Hara – umacnianie witalności poprzez dostęp do siły życiowej

Spacer po sosnowym lesie to doskonałe lekarstwo na wszelkie dolegliwości gardła. Powszechnie stosowany jest też sosnowy syrop na kaszel. Zewnętrznie stosuje się napar przy schorzeniach reumatycznych.

Pobyt wśród tych popularnych w naszym kraju drzew jest też bardzo pomocny w nerwowych okresach życia. Wpływ sosny zmniejsza stres, głęboko dotlenia organizm, rozjaśniając przy tym umysł. Przytulenie się do niej pomoże szybko odzyskać utraconą równowagę, wyciszyć gniew, odzyskać dobry nastrój i poczucie humoru. Wiosną drzewo to wydziela żywice wyjątkowo obficie, warto więc zaaplikować sobie sosnowe inhalacje na "wieczną" chrypkę i nadmiar stresów.

Jodła

Właściwości i główne przesłanie: płynność.

Włąściwością jodły jest płynność, która stymuluje swobodny przepływ energii w ciałach energetycznych. Przynosi to korzyści zawsze wtedy, gdy proces ów został zablokowany. Nasze płuca to coś więcej niż puste worki, które od czasu do czasu zapełniają się powietrzem. W oddychaniu ujawnia się to, kim jesteśmy. Obserwując ów proces można też określić, jakie blokady leżą u podstaw naszych fizycznych objawów:

Krótki i nierówny oddech jest typowy dla ludzi niespokojnych, nerwowych lub podatnych na choroby.

Oddychanie tylko górną częścią klatki piersiowej świadczy o nadmiernej ufności w energię psychiczną. Zjawisko to może się wywodzić z głębokich doświadczeń życiowych.

Wymuszone oddychanie wskazuje dążenie do panowania, które może pochodzić od silnego ego, lub na obawy przed uwolnieniem.

Energia jodły działa na dwóch poziomach: poprawia płynność oddychania, a także uwalnia blokady i ułatwia przepływ energii w ciałach energetycznych. Wraz ze zmianami emocjonalnymi dochodzi do zmiany oddechu. W sytuacjach, gdy zaczynają nad nami panować uczucia, jodła pomaga nam w oddychaniu, powodując, że emocje stają się łatwiejsze do zniesienia. Problemy, które pozornie są wynikiem blokad fizycznych, na przykład ociążałość w nogach czy słabe działanie jelit, w gruncie rzeczy mogą wynikać z blokad w ciałach energetycznych. Na dłuższą metę trzeba te energetyczne blokady usunąć. Płynność jodły pomaga w swobodnym przepływie energii.

Działanie na czakramy:

Czoła – dostęp do wyższych obszarów własnego ja

Gardła – swobodne wyrażanie swojej żywotności

Serca – objawienie istniejącej w nas miłości we wszystkim, co czynimy

Splotu słonecznego – uwalnianie własnych uczuć

Hara – połączenie ze źródłem życia 

Kontakt z jodłą przyniesie ulgę wszystkim tym, którzy się wiecznie zamartwiają zarówno tym, co się wydarzyło, jak i - na wszelki wypadek - tym co dopiero może się zdarzyć. Jodła pomaga nabrać dystansu, dodaje otuchy i odwagi do walki z przeciwnościami. Zwalcza niszczące uczucie zazdrości, oddala troski, wzmacnia nadzieję. Ponieważ na nizinach dość trudno znaleźć jodłę, osoby skłonne do pesymizmu powinny przynajmniej w czasie wakacji jeździć w góry, aby naładować się jej pozytywną energią na cały rok.

Buk

Właściwości: pogoda ducha, pewność siebie.

Przesłanie główne: pewność siebie.

 

Nasze życie wypełniają rozmaite obawy – przed utratą pracy, chorobą i śmiercią, przed zrobieniem czegos złego, o ukochaną osobę. Jesteśmy uwięzieni w błędnym kole, gdzie nasza niepewność wywołuje lęki mające wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Pewność siebie buka budzi pogodę ducha, uwalnia od strachu i stwarza większą swobodę kontaktów z naszymi właściwościami.  Z powodu braku pewności siebie wątpimy nie tylko w siebie i w swoje zdolności, ale także w cudzą serdeczność i uczciwość – ów brak wiary w ludzi odzwierciedla nasze własne zwątpienia w siebie. Energia buka pomaga odzyskać pewność siebie i wystarczająco uspokaja umysł, aby podjąć decyzję lub sformułować opinię. Stanowi ona również cenne wsparcie w poszukiwaniu pewności siebie potrzebnej przy podejmowaniu działań.  Problemy z trawieniem wynikają często z nieuświadomionej wewnętrznej niepewności powodowanej albo własnymi obawami, albo obcowaniem z pewnymi ludźmi. Buk zachęca do wewnętrznej zmiany nastawienia, aby organizm przestał przyjmować dawki strachu wytrącające go z równowagi i mógł działać bardziej harmonijnie. Bóle gardła są czasmi skutkami blokad energetycznych powodowanych strachem i brakiem pewności siebie, z którymi można sobie radzić za pomocą buka.  Nieśmiałość powoduje powstanie blokady nie pozwalającej być sobą. Buk pomaga  nam spojrzeć na siebie od bardziej pozytywnej strony i zyskać więcej ufności we własne siły.  Niedomaganie niemal każdej części ciała może wynikać z poczucia podatności na zranienie, wynikającego ze strachu. Medycyna chińska uważa strach za emocję powiązaną z nerkami. Ze wszystkimi symptomami osłabienia możemy sobie radzić z pomocą buka.

Działanie na czakry:

Czoła – myślenie pewne i pogodne

Gardła – własna pewność pozwalająca na wyrażanie siebie

Serca – pewność i gotowość do miłości

Splotu słonecznego – panowanie nad emocjami

Hara – kontakt z mocą i wiarą w życie

Zamieszkać wśród buczynowego lasu to tak, jakby codziennie pić ze zdroju młodości i szczęścia. Potężna pozytywna energia buka promieniuje daleko. Rozjaśnia nasz umysł, dodaje sił duchowych, wymywa z pamięci złe wspomnienia. Kontakt z tym drzewem to swoiste katharsis, oczyszczenie. Przytulanie się do buka polecam zwłaszcza osobom, których praca lub codzienne życie obfitują w stresy, a także tym wszystkim, którzy mają kłopoty z krążeniem, koncentracją, apatią. Codzienny kontakt z bukiem podziała jak zastrzyk sił witalnych. Profilaktycznie powinniśmy odwiedzać to drzewo przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli ktoś ma taką możliwość, powinien zasadzić choćby jeden buk koło swego domu.

 

Brzoza

Właściwości: delikatność, gotowość

Przesłanie główne: dzięki pogodzeniu się ze sobą i dzięki akceptacji własnej osoby nabieramy szacunku do siebie.

Właściwością brzozy jest delikatność, którą możemy wykorzystywać przy wszelkiego rodzaju wstrząsach fizycznych i emocjonalnych. Zawiera w sobie energię ugodowości. Pomagając nam się wyciszyć, tworzy miejsce na pokój w naszych kontaktach zarówno z innymi, jak i z sobą.  W życiu codziennym wykorzystujemy zazwyczaj tylko męską energię woli, ignorując delikatniejsze żeńskie energie. Brzoza pomaga w pogodzeniu tych dwóch aspektów naszego ja i połączeniu ich na nowo, aby mogły funkcjonować bardziej kreatywnie.  Emocje typu złość, gniew, strach mogą nami zawładnąć. Reagujemy na nie wyrzutami sumienia albo dalszą złością i gniewem, toteż dochodzi do eskalacji emocji, która w niczym nam nie pomaga. Energia brzozy pomaga zawrzeć pokój ze sobą, z takimi, jacy jesteśmy. Problemy ginekologiczne u kobiet mogą wynikać z emocjonalnych napięć spowodowanych dawnymi przejściami, na przykład aborcją, poronieniem, bolesnymi miesiączkami itp. Brzoza pomaga rozpoznać owe problemy i podejść do nich z innej strony. Operacja albo wypadek mogą doprowadzić do zmiany wyglądu ciała. Brzoza pomaga nam pogodzić się z takimi zmianami.  Energie brzozy mogą nam pomóc w wysiłkach zmierzających do opanowania ego, pozostawiając przy tym więcej miejsca na działanie wyższej jaźni.

Działanie brzozy na czakramy:

Czoła – więcej delikatności w myśleniu o problemach

Gardła – wyrażanie się z większym spokojem

Serca – uzdrawianie ran, dobroduszność wobec siebie i innych

Splotu słonecznego – złagodzenie skutków uczuć

Hara – pokój ze sobą samym

Właściwości lecznicze brzozy są znane od wieków. Jej pączki, liście, a także sok, są skutecznymi środkami w oczyszczaniu organizmu z toksyn, złogów soli kwasu moczowego, także w pozbywaniu się piasku z nerek.

Drewno brzozy także jonizuje ujemnie otoczenie, choć w nieco mniejszym stopniu niż żywe drzewo. Dobrze mieć w mieszkaniu jakieś elementy stolarki, na przykład boazerię z drewna brzozy lub lipy. Natomiast powinniśmy unikać mebli czy boazerii z drzew wampirycznych (topoli, olchy, osiki), gdyż drewno tych drzew zachowuje zdolności wysysania energii, jakkolwiek są one znacznie osłabione. Warto jednak wspomnieć o leczniczych właściwościach drewna topoli i olchy. Listewki z takiego drewna można przykładać jako opatrunek do ropiejących, trudno gojących się ran. Wampiryczne działanie drewna na bakterie pozbawi je energii życiowej, a tym samym spowoduje szybkie ich obumieranie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin