Bez złości mamy więcej radości - cz. 1.doc

(34 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć Nr 4

Scenariusz zajęć Nr 4

 

Temat kompleksowy:               Ja i inni

Temat dnia:                            Bez złości mamy więcej radości -  cz. I

 

Cele:

-         opanowywanie i przezwyciężanie złości i agresji,

-         rozpoznawanie przyczyn wściekłości i agresji,

-         nawiązywanie nieagresywnych kontaktów,

-         uświadomienie dzieciom, że przeżywanie złości nie jest niczym złym
i nauczenie ich umiejętnego radzenia sobie ze złością tak, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy.

 

Pomoce:

Płótno animacyjne, opowiadanie „Kiedy Kan- No- Mushi się obudzi” z książki „ Kiedy pani Złość przychodzi z wizytą” Erika Meyer- Glitzy, duży arkusz szarego papieru, loteryjka z początkami zdań, nagranie z kasety KLANZA „ Samolot”, kartka przedzielona linią na pół, czarne pisaki, kolorowe pisaki, baloniki.

 

Przebieg:

  1. „Tratwa ratunkowa” – Zabawa integracyjna przy muzyce.

Dzieci próbują się zmieścić na coraz to mniejszej „tratwie” (płótno animacyjne).

  1. „Start rakiety” – zabawa odreagowująca.

Zabawa przebiega w kilku etapach. Zaczyna się od tego, że dzieci:

-         bębnią palcami po podłodze najpierw cicho i powoli, potem coraz szybciej i głośniej,

-         uderzają płaskimi dłońmi również z natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie,

-         tupią nogami,

-         cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodzące aż do głośnego wrzasku,

-         hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo rośnie dzieci gwałtownie wstają, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ramiona do góry, rakieta wystartowała,

-         powoli dzieci siadają na swoich miejscach, słychać tylko cichutkie brzęczenie, wszystko cichnie – rakieta znikła w chmurach.

  1. „Kiedy Kan – No - Mushi się obudzi” - słuchanie opowiadania terapeutycznego czytanego przez nauczycielkę.

       rozmowa na temat treści

  1. „Kiedy jestem wściekły” – rundka w kole.

Dzieci siedzą w kole. Mówią po kolei swoje imię i pokazują co robią, kiedy są wściekłe. Zabawa przebiega techniką „pakowania walizki”- tzn. każde następne dziecko musi powtórzyć imię i wyrażenie złości swoich kolegów zanim powie, jak ono się złości.

  1. „Jak opanować złość?” – zapisanie w formie plakatu pomysłów na pozbycie się złości ( techniką słoneczka).

6.     „Podróż do Krainy Wściekłości”.

       taniec naśladowczy wg pedagogiki zabawy „ Samolot”,

       słuchanie historyjki, w trakcie której dzieci wykonują czynności pokazywane przez nauczycielkę, wymyślają dodatkowe ruchy.

7.     „Wściekłe początki zdania” – kończenie zdań.

Dzieci kręcą strzałką, następnie uzupełniają zdanie, które zostało przez nią wskazane.

  1. „To mnie złości” – rysowanie przez dzieci- na połowie kartki czarnym pisakiem sytuacji, które powodują, że stają się wściekłe. Po skończeniu pracy dzieci składają swoje prace na stole czystą stroną do góry i dokładnie mieszają. Następnie poszczególne rysunki są odwracane i grupa próbuje zgadnąć, kto w danej sytuacji denerwuje się.
  2. „Otrząsanie się ze złości” – zabawa odreagowująca.

       ćwiczenie w formie gestykulacji, mimiki, potrząsania ramionami, dłońmi, nogami, strącanie rękami złości z głowy, brzucha,

       klepanie po plecach, podawanie sobie dłoni, uśmiechanie się.

  1. Zabawa „Głaskanie jeża”

Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko jest „jeżem” musi się „najeżyć” tzn. zwinąć w ciasny kłębek i spróbować, wyobrazić sobie, że jest urażone i zdenerwowane. Drugie dziecko usiłuje wydobyć partnera z tej izolacji. Może ono „jeża” głaskać, rozmawiać z nim, delikatnie przetaczać w jedną i drugą stronę. Nie wolno mu przełamywać siłą „najeżenia się”. Po pewnym czasie następuje zamiana ról.

  1. „Nie będę zły, gdy...” – rysowanie kolorowymi pisakami na drugiej połowie kartki rozwiązania sytuacji wcześniej narysowanej czarnym pisakiem.

12. „Odlatujemy z Krainy Złości do Krainy Radości”.

Dzieci otrzymują balony, nadmuchują je. Dzieci próbują doprowadzić do ich pęknięcia poprzez siadanie na nich.

 

                                                                                                                      Opracowała

                                                                                                                Krystyna Badowska

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin