We wnętrzu kwiatu znajdują się słupek i pręciki. Pręciki wytwarzają ziarna pyłku. Kiedy ziarna pyłku dostają się na słupek, następuje zapylenie. Z zapylonego kwiatu opadają płatki i rozwija się owoc. W owocu znajdują się nasiona. Z nich w odpowiednich warunkach mogą się rozwinąć nowe rośliny. Kwiaty biorą więc udział w procesie rozmnażania się roślin. Ich kolorowe i pachnące płatki przywabiają owady, które przenoszą pyłek z pręcików na słupek i dokonują zapylenia.
Ułóż w odpowiedniej kolejności etapy powstawania owocu:
……… obumieranie płatków kwiatu
……… zapylenie kwiatu
……… dojrzewanie owocu
……… przekształcenie słupka w owoc
Przeczytaj poniższy tekst, a następnie wykonaj ćwiczenie.
Rośliny, których części nadziemne obumierają jesienią, nazywamy roślinami zielnymi. Niektóre z roślin zielnych rosną tylko przez jeden rok – są to rośliny roczne. Istnieją też rośliny zielne trwałe, wieloletnie. Chociaż ich łodygi jesienią obumierają, korzenie pozostają w glebie i na wiosnę ponownie wyrastają z nich łodygi.
Rośliny jednoroczne rosną szybko, ponieważ zaledwie od wiosny do jesieni muszą zdążyć wykiełkować, zakwitnąć i wydać nasiona, a potem giną. Do najbardziej znanych roślin jednorocznych należy wiele kwiatów znanych z ogródków działkowych, jak np. nagietek lekarski, łubin roczny czy
Uzupełnij tekst wpisując w miejsce kropek odpowiednie wyrazy z ramki:
hibernują, wieloletnie, sosna, jednoroczne, słonecznik, giną
Rośliny …………………….. żyją tylko jeden sezon wegetacyjny. W tym czasie wykiełkowują z nasiona, zakwitają, wydają nasiona, a potem ……………………………… Przedstawicielem roślin jednorocznych jest między innymi ………………………………
Trwałe rośliny zielne nazywamy bylinami. Do bylin zaliczamy między innymi malwy, dobrze znane wszystkim pokrzywy i mniszki lekarskie, a także rośliny cebulowe, takie jak tulipany i hiacynty. Rośliny o łodygach zdrewniałych to krzewy i drzewa. Mogą one osiągać duże rozmiary.
Zaznacz właściwe zakończenie wypowiedzi:
Byliny to:
a) rośliny zdrewniałe
b) rośliny roczne
c) rośliny cebulowe
d) trwałe rośliny zielne
Najważniejszą rolę w zapylaniu kwiatów odgrywają pszczoły i trzmiele, a także muchówki i motyle. Kwiaty przywabiają owady kolorowymi płatkami i zapachem. Koniczyna jest przykładem istnienia ścisłego związku pomiędzy roślinami i owadami. Kwiaty koniczyny są bowiem zapylane wyłącznie przez trzmiele. Obecność tych owadów jest niezbędna, aby koniczyna mogła wyprodukować nasiona.
mysobietutajprotony