2.09 zdrowia prokreacyjnego i seksualnego.doc

(35 KB) Pobierz

                                                                                     Gabriela Więcek

                                                                                    I OP, gr.K2    

 

Pojęcie zdrowia prokreacyjnego i seksualnego i czynniki wpływające

na tę sferę zdrowia.

 

 

              Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie to stan pełnego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego, a nie tylko brak chorób lub niepełnosprawności. Jest to stan w którym budowa i czynność wszystkich tkanek i narządów są nie tylko prawidłowe ale zapewniają również wewnętrzną równowagę i zdolność przystosowania do otaczających warunków-również społecznych.[1]. Wyróżnia się rożne rodzaje zdrowia, między innymi zdrowie psychiczne, fizyczne jednak w poniższej pracy swoją uwagę skupię na zdrowiu prokreacyjnym i zdrowiu seksualnym. Zdrowie prokreacyjne definiuje się jako stan pełnego komfortu fizycznego, psychicznego, socjalnego w odniesieniu do wszystkich spraw związanych z układem rozrodczym, jego funkcjami, procesami, a nie tylko z brakiem chorób i zniedołężnień. Ze zdrowiem prokreacyjnym związane jest ściśle zdrowie seksualne określane jako prawo do prowadzenia zadowalającego i bezpiecznego współżycia seksualnego. Uzupełniają się tu wzajemnie somatyczne, intelektualne i społeczne aspekty seksualności, w taki sposób, który umacnia i wzbogaca osobowość, komunikowanie się i miłość.[2]

              Aby osiągnąć pełen komfort fizyczny związany ze zdrowiem prokreacyjnym oraz seksualnym należy zdawać sobie sprawę z wszelkich niebezpieczeństw które grożą człowiekowi rozpoczynającemu współżycie. Pełna i regularna profilaktyka chorób, takich jak AIDS/HIV oraz inne choroby przenoszone drogą płciową,  pozwoli nam czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby czuć się pewnie na tej płaszczyźnie  musimy prowadzić odpowiedni styl życia seksualnego,  który zredukuje do minimum możliwość zakażenia. Jeżeli chodzi o HIV istnieją formuły zmniejszające ryzyko zakażenia. Pierwszą z nich jest wstrzemięźliwość płciowa, drugą natomiast wzajemna wierność(ważne jest również to aby partnerzy byli zdrowi przed rozpoczęciem współżycia). Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o choroby przenoszone drogą płciową (bakteryjne, grzybicze, wirusowe, pierwotniakowe oraz pasożytnicze infekcje, których jedyną drogą przenoszenia są kontakty seksualne- infekcje przenoszone drogą płciową), na które narażeni są ludzie regularnie współżyjący. Aby być pewnym, że jest się zdrowym należy poddawać się regularnie badaniom rutynowym, dotyczy to zarówno badania na obecność wirusa HIV jak i innych chorób przenoszonych drogą płciową.[3]

              Ale jak podaje definicja nie tylko brak chorób powoduje to że jesteśmy i czujemy się zdrowi prokreacyjnie. Bardzo ważny jest również aspekt psychologiczny. Człowiek musi czuć się w pełni spełniony w swoim związku, nie może odczuwać presji ze strony swojego partnera. Musi mieć zapewnioną odpowiednią bliskość i czuć się kochanym żeby jego życie seksualne było w pełni udane. Jeżeli posiada barierę psychiczną, z której może nawet nie zdawać sobie w pełni sprawy, jego życie seksualne będzie zaburzone. Człowiek rodzi się z nieświadomymi popędami, nad którymi ma niewielką kontrolę. Mimo to popędy te muszą być zaspokojone  bo inaczej nie można mówić o samospełnieniu (zależności te odkrył Freud).[4] Jeżeli człowiek zmuszany jest do kontaktów seksualnych, bądź jest pod wpływem przemocy seksualnej to w takiej sytuacji nie ma mowy o zdrowiu prokreacyjnym czy seksualnym. Żeby pomagać ludziom, którzy mają problemy z własną seksualnością powstają gabinety seksuologiczne, w których można uzyskać fachową poradę oraz pomoc. Seksualność jest bardzo ważną dziedziną w życiu człowieka, która ma wpływ na prawie każdą sferę w jego egzystencji, dlatego tak wiele uwagi skupia się na tym problemie.

      Kolejnym aspektem, który wpływa na zdrowie psychiczne w kontekście psychologicznym jest rozwój medycyny. Żyjemy w czasach kiedy umieralność kobiet podczas porodów ograniczona jest do minimum. Również umieralność noworodków podczas porodów spadała bardzo gwałtownie, choć w Polsce nie jest jeszcze na zadowalającym poziomie. Wpływa to na dużo lepsze samopoczucie przyszłych matek. Aspekt psychologiczny jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie prokreacyjne i seksualne ludzi, bez niego nie ma mowy o udanym życiu seksualnym. Problemy psychologiczne prowadzą do załamań oraz depresji, co bardzo negatywnie wpływa na ogólne zdrowie człowieka, w tym na życie prokreacyjne i seksualne.

              Kolejnym czynnikiem, który został zawarty w obu wyżej podanych definicjach, jest  komfort socjalny. Na tą sferę zdrowia prokreacyjnego i seksualnego ma wpływ polityka państwa. Chodzi tu, między innymi o deklaracje ONZ i rezolucje Rady Europy zgodną z watykańską Kartą Praw Rodziny w kwestii możliwości reprodukcji i swobody w kwestii czy, kiedy i jak często się na nią decydować. Kontrowersyjne okazało się „bezpieczne współżycie seksualne” i „zadowalające współżycie seksualne” w sytuacji gdy Kościół Katolicki dopuszcza tylko naturalną regulację poczęć. Kontrowersję rozwiązano przyjmując kryterium niesprzeczności z prawem. Postanowiono, że dostępne mają być bezpieczne, skuteczne osiągalne finansowo i akceptowane metody regulowania płodności, które nie są sprzeczne z prawem.[5] Świadomość, że mamy wpływ na nasz organizm, na planowanie za pomocą środków antykoncepcyjnych swojej przyszłości poprawia nasz komfort psychiczny. Dodatkowo przychylność społeczeństwa wpływa  pozytywnie na nasze samopoczucie, ponieważ nie czujemy się wyobcowani. Dlatego temat antykoncepcji powinien być szeroko rozprzestrzeniony, rozmowy powinny zacząć się już na etapie szkolnym, aby nasze życie związane z seksem oraz późniejszym  rodzicielstwem były poukładane i od początku zaplanowane. Wszystkie te czynniki mają wpływ na stan naszego samopoczucia oraz składają się na czynniki wpływające na sferę zdrowia seksualnego i prokreacyjnego.

                     Aby wyżej wymienione postanowienia można było skutecznie wprowadzać w życie należy zacząć od edukacji. Sprawy seksualne nie powinny być tematem tabu. Jeśli otwarcie będziemy mówić o swoich problemach i obawach, łatwiej będzie nam je pokonać. Nie zapominajmy również o tym  że lepiej i bezpieczniej jest zapobiegać niż leczyć.

 


[1] www.wikipedia.org/wiki/zdrowie

[2] Z. Cendrowski, M. Trawińska (red.):Popularny Słownik Wychowania Prorodzinnego i Seksualnego Wyd. Promo Lider, Warszawa 1996, str. 307.

[3] W. Sokoluk.: Wychowanie do życia w rodzinie Wyd. Akademickie „Żak”, Warszawa 2003. str. 176-180

[4] G. Mietzel.: Wprowadzenie do psychologii, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003, str.

[5] Z. Cendrowski, M. Trawińska (red.):Popularny Słownik Wychowania Prorodzinnego i Seksualnego Wyd. Promo Lider, Warszawa 1996, str. 306-307.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin