Scenariusz zajęcia w grupie 3 majowa łąka.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

 

Prowadząca :

Data : 15.06.2011 r.

Grupa I trzylatki

 

Tematyka tygodnia : W krainie fantazji.

 

Temat: Mieszkańcy łąki.

 

Cele ogólne :

- utrwalenie wiadomości o zwierzętach mieszkających na łące

 

Cele operacyjne :  dziecko:

- wymienia nazwy wybranych zwierząt mieszkających na łące

- słucha opowiadania, wypowiada się na temat jego treści

- liczy do 3

- reaguje na polecenie słowne

- współpracuje z innymi
 

Formy:

-          praca zbiorowa

-          praca indywidualna

 

Metody:

-          słowne: rozmowa,

-          oglądowe: pokaz

-          działań praktycznych

 

Pomoce:

- opowiadanie, obrazki zwierząt zamieszkujących łąkę: pszczoła, mrówka, biedronka, motyl, pasikonik, ślimak, małe emblematy zwierząt, ilustracja łąki, kolorowanka biedronki

 

 

Przebieg:

 

1. Powitanie

Dzieci stojąc w kole witają się śpiewając powitalną piosenkę.

Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś Ty

raz dwa trzy.
 

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć – zabawa rozdająca spostrzegawczość „Mieszkańcy łąki

Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające wybranych mieszkańców łąki, złożone z połówek niepasujących do siebie, np.: obrazek złożony  z połowy obrazka motyla i połowy biedronki. Dzieci dopasowują prawidłowo połówki obrazków i nazywają zwierzęta, które przedstawiają, np.: motyl, biedronka, mrówka, pszczoła, ślimak.

 

3. Opowiadanie A. Sójki „Niespodzianka biedronki.”

Na jednym skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. A na łące pod kwiatkiem żyła biedronka. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatków, mrówki pracowicie budowały swoje mrowiska, a biedronka wygrzewała się w promieniach słońca.

- Dlaczego nic nie robisz, biedronko? Powinnaś zbierać nektar – nektar  - mówiły  pszczoły.

- Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem – pouczały mrówki. Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała …. Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek. Poleciała najpierw do motyla.

- Motylu, motylu, pomożesz mi? – zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika – Pasikoniku, pomożesz mi? – zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła także o pomoc świetliki i ślimaka, a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar, a mrówki budowały, mrowisko, oni rozwieszali girlandy pod listami łopianu i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki … na wieli  bal! Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, świetliki rozświetlały mrok, a ślimak – powoli, jak to ślimak – przygotowywał napoje.

- Niech żyje biedronka! – zawałowały na koniec pszczoły i mrówki, i odtąd nie namawiały jej już do zbierania nektaru albo budowania mrowiska.

Rozmowa na temat opowiadania.

- Jakie zwierzęta mieszkały na łące? Jak się nazywały ich domy?

- Co robiły pszczoły? Co robiły mrówki? Co robiła biedronka?

- O co poprosiły biedronkę pszczoły i mrówki?

- Na jaki pomysł wpadła biedronka? Kogo poprosiła o pomoc?

- Co odbyło się na łące? Kto był na balu?

4. Zabawa na łące – zabawa ruchowa rozwijająca szybkość reakcji.

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przykleja im do ubrań emblematy zwierząt zamieszkujących łąkę np.: ślimak, pszczoła, biedronka, mrówka, motyl. Wymawia nazwę wybranego zwierzęcia. Dzieci, które mają emblematy tego zwierzęcia, muszą jak najszybciej wstać, obiec kółko siedzących dzieci i wrócić na swojej miejsce. Za każdym razem nauczyciel wywołuje inne zwierzę .

5. Liczenie elementów zbioru

Dzieci oglądają planszę „Łąka”, a nauczyciel zachęca do liczenia:

policz, ile jest na obrazku ślimaków? – klaśnij tyle razy

ile tam lata niebieskich motyli? – podskocz tyle razy ile jest niebieskich motyli

ile jest biedronek? podskocz tyle razy

ile jest różowych motyli? – tupnij tyle razy

ile jest mrówek? klaśnij tyle razy

ile jest żółtych motyli? - podskocz tyle razy

Za każdym razem, wybrane dziecko wskazuje palcem na obrazku właściwe elementy,
a pozostali głośno liczą z nauczycielem.

 

6. Karta pracy „Biedronka” – ćwiczenie graficzne.

Dzieci maja za zadanie pokolorować biedronkę zgodnie ze wzorem.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin