KONSPEKT - Jesienna zgaduj - zgadula.doc

(154 KB) Pobierz

 



 

 

 

 

 



 

                           

 

 





 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

            Grupa „ Muminki’’                                                                  Grupa „ Smerfy’’

              Danuta Marek                                                                        Ewa Wojta

 

                  

 

 

 

 

 

Opracowanie i przeprowadzenie:

Nauczyciele  Przedszkola  Nr 2 – Śrem

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesienny czas to najbogatszy okres obfitujący nie tylko w przyrodzie, ale też w pomysłach do realizacji zadań programowych wychowania w przedszkolu. Ogrody, pola, łąki, parki, lasy dostarczają wielu okazji do rozwijania w dzieciach ciekawości przyrodniczej, wrażliwości na dokonujące się zmiany, a szczególnie rozbudzają pomysłowość do działań twórczych. Poznawanie przyrody właśnie teraz jesienią daje olbrzymią ilość możliwości, bo zgromadzone dary inspirują przedszkolaków do różnego typu działań, a poczynione obserwacje wzbogacają dotychczasowe doświadczenia.

Te przeżycia pozostają najdłużej w pamięci. Dużą różnorodność barw, smaków, zapachów i odgłosów trzeba najpierw poznać poprzez bezpośrednie zetknięcie się z otoczeniem przyrodniczym, aby potem znów nawiązywać do niej, rozwijać, odtwarzać w zaproponowanych tematach dla dzieci. Jest to też najwłaściwszy moment na rozpoczęcie pierwszych rozmów na temat potrzeby opieki nad środowiskiem przyrodniczym, uczulanie na konieczność jego ochrony

i przeciwstawiania się jego bezmyślnemu niszczeniu. Kontakt z przyrodą rozbudzi te uczucia opiekuńcze względem jej tworów, pozwoli w pracy wychowawczej wprowadzić podstawowe elementy ochrony i poczucia odpowiedzialności za jej wyniki. Bogactwo dostępnej literatury dziecięcej pokaże również wiele ciekawostek i wniesie nastrój jesiennych dni, a także wspomoże doradcę i przewodnika przedszkolaków w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania. Korzystając z tych dóbr oferowanych przez przedszkole realizacja treści przyrodniczych na pewno nie będzie nudna, a zaszczepienie w dzieciach już od najmłodszych lat wrażliwości na  otoczenia przyrodnicze w przyszłości rozbudzi chęć do działania.

Ponieważ przedszkole umożliwia dzieciom czynne obcowanie z przyrodą najczęściej poprzez zabawę, dlatego też zaproponowana inna forma sytuacji edukacyjnej wzbudziła wiele emocji, wrażeń i poszerzyła wiadomości na temat poczynionych obserwacji. Przygotowany konkurs międzygrupowy nie miał zatem na celu rywalizacji, lecz był okazją do stworzenia sytuacji sprzyjającej rozwojowi aktywności poznawczej oraz jeszcze większej inspiracji do poznawania przyrody.   

 

 

 

 

Scenariusz quizu dla grupy wiekowej 5 i 6 – latków

 

 

Temat spotkania: „ Jesienna zgaduj – zgadula’’

                               konkurs przyrodniczy między

                               grupą 5- latków, a grupą 6-latków.

Cele ogólne: 

                 • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci;

                 • Kształtowanie właściwego stosunku do świata przyrody,

                    przestrzeganie przed jego niszczeniem.

 

 

 

Przebieg jesiennej zgaduj - zgaduli

 

Lp.

Sytuacja edukacyjna

Zadanie dla dziecka

Zakładane efekty

Środki wspomagające

1.

Rozpoczęcie spotkania wspólnym śpiewem piosenki pt.

„ Bajka o lesie’’

- zaśpiewać wspólnie piosenkę, wykonując prezentację ruchową do słów refrenu

- potrafi śpiewać

  piosenkę

jednocześnie

wykonując prezentację ruchową

- piosenka

„ Bajka o lesie’’

 

2.

Jesienna niespodzianka dla przyjaciół

- zaprezentować grupie przeciwnej przygotowany utwór o tematyce przyrodniczej

- umie docenić wkład pracy drużyny przeciwnej

w przygotowane przedstawienie,

- cieszy się

z przygotowanej niespodzianki

-przedstawienie grupy 5- latków

„ Muminków’’

pt.„Jesień i jej synowie’’

zał. nr 1

-przedstawienie grupy 6-latków

„ Smerfów’’

pt.„Leśny koncert’’

zał. nr 2

3.

Omówienie reguł konkursu

„ Jesienna zgaduj - zgadula

 

- zapoznać się z zaproponowanymi regułami

- wie, jak należy zachować się podczas konkursu

- tablica, punkty np. liście, żołędzie, grzyby

4.

Co słychać w lesie ? -

rozwiązywanie zagadek

a) zagadki słowne-każda z grup otrzymuje po cztery zagadki, wybrane drogą losowania

 

 

 

 

 

 

b) zagadki wyostrzające słuch

 

 

 

 

 

 

 

c) zagadki uwrażliwiające dotyk

 

 

 

- rozwiązać zagadki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- rozpoznaje odgłosy przyrody

 

 

 

 

 

 

 

- dotknąć zaproponowany obiekt i nazwać go

 

 

 

- potrafi dokonać syntezy podanych informacji

 

 

 

 

 

 

 

 

- w oparciu

o doznania słuchowe rozpoznaje

i nazywa źródło dźwięku

 

 

 

 

- w oparciu

o wrażenia dotykowe podaje nazwę obiektu

 

 

 

 

 

- zagadki słowne:

las, drzewa, liście, kasztany, żołędzie, jagody, grzyby, sarna, dzięcioł, jeż

zał. nr 3

 

 

- nagrania odgłosów przyrody: śpiew ptaków(sowa, dzięcioł, kukułka), szum drzew

 

 

- szaliki przesłaniające oczy,

- kora drzewa, kasztan, szyszka, mech, korale jarzębiny, żołędzie itp.

 

5.

„ Szumi las, śpiewa las’’- leśna zgadywanka

- podać nazwę drzewa i wskazać je na ilustracji

- zna, rozróżnia

i nazywa drzewa

- ilustracje drzew leśnych

6.

Kasztanowe zabawy

 

a)  „ Kto zbierze więcej kasztanów?’’- uczestniczy jedno dziecko z każdej grupy

 

b) „ Rzut do celu’’- uczestniczy troje dzieci z każdej grupy. Każdy może wykonać dziesięć rzutów

 

 

- zebrać jak najwięcej kasztanów

 

 

 

- wrzucić kasztan do pojemnika

z określonej odległości

 

 

- porównuje i określa moc zbiorów

 

 

 

 

- stara się wykonać jak najwięcej trafnych rzutów kasztanem

 

 

- koszyczki, kasztany

 

 

 

 

- pojemniki, kasztany

7.

Jesienny teleturniej

 

a) „ Nazwij te liście’’

 

 

 

 

 

 

b) „ Jakie znasz grzyby?’’

 

 

c) „ Czym się różnią ?’’

 

 

 

 

 

 

d) „Co to za zwierzę?’’

 

 

 

 

e) „ Co jest w lesie?’’

(na głoskę i, k, s, itp.)

 

 

- podać nazwę otrzymanych liści

 

 

 

 

 

- podać nazwę grzyba

 

 

- wyszukać brakujących elementów na przedstawionych ilustracjach

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin