W dżungli - zabawy muzyczno-rytmiczne.doc

(43 KB) Pobierz
Temat zajęć: ”W dżungli”- zabawy i ćwiczenia muzyczne

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z  OBSZARU EDUKACJI MUZYCZNEJ

 

Temat zajęć: „W dżungli”- zabawy  muzyczno-rytmiczne

 

Cele ogólne:

 

·   Rozwijanie pamięci muzycznej

·   Kształcenie słuchu muzycznego

·   Wyrabianie  poczucia rytmu

·   Wykorzystanie w zabawie efektów akustycznych powstających przy ruchu własnego ciała: tupanie, klaskanie, pstrykanie itp.

     

Cele operacyjne:
 

Dziecko:

-          doskonali umiejętność gry na przedszkolnych, nietypowych  i samodzielnie wykonanych  instrumentach perkusyjnych

-          potrafi uważnie słuchać i powtórzyć rytm głosem, ruchem i na instrumencie

-          potrafi zilustrować piosenkę gestem, ruchem, mimiką zgodnie ze słowami utworu

-          umie odtworzyć uprzednio poznany układ taneczny

-          potrafi naśladować sposób poruszania się danych zwierząt

-          reaguje na pauzę w muzyce

-          rozróżnia zwrotkę i refren w piosence

-          rozpoznaje cyfry

-          czerpie radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy 

           

Metody:

 

·  słowna: rozmowa, opis słowny

·  oglądowa: obserwacji i pokazu

·  czynna: zadań stawianych dziecku i praktycznego działania, kierowania działalnością dziecka

 

Formy aktywności:

·         gra na instrumentach perkusyjnych

·         ruch przy muzyce

·         śpiew znanych piosenek

  • taniec naśladowczy i odtwórczy

Środki dydaktyczne wspomagające działania:

 

·  płyta CD Bebe Lilly „W dżungli”

·  opaski na głowę z napisami (obrazkami)

·  listy od Króla Lwa

·  korona dla słonia

·  instrumenty perkusyjne

·  pudełka kartonowe, puszki, klocki, patyki itp.

·  papierowe słońca z cyframi (obrazkami)

·  papierowe nutki na patykach ,białe i w różnych kolorach

·  papierowe medale

 

Przebieg zajęć:

 

  1. List od Króla Lwa - znalezienie i  odczytanie przez nauczycielkę listu do dzieci.

„Kochane dzieci! Słyszałem, że ostatnio interesujecie się życiem zwierząt z ZOO, pochodzących z Afryki. Jak dobrze wiecie jestem królem wszystkich zwierząt i muszę się świetnie orientować jak sobie żyją moi podwładni, czyli afrykańskie zwierzęta. Na waszą prośbę opisuję w listach wesołe zabawy zwierząt. Myślę, że Wy też możecie się tak  wesoło pobawić. Życzę udanej zabawy! Aha - pożyczam moja koronę słoniowi Feliksowi i mianuję go moim zastępcą na czas Waszej zabawy. Z królewskim pozdrowieniem - Król Lew Pierwszy Grzywiasty.”

 

2. Będziemy zwierzętami z dżungli afrykańskiej – losowanie przez dzieci opasek na głowę z nazwą (obrazkiem) zwierzęcia a tym samym rozdzielenie ról do zabawy (małpki, słonie, tygrysy, żyrafy itp.).

 

3. Krótki spacer po dżungli - dzieci podążając za nauczycielką i pacynką słonia naśladują sposób poruszania się „swego” zwierzęcia starając się  dostosować tempo chodu do  rytmu piosenki  Bebe Lilly „W dżungli”. Zatrzymanie się przy makiecie słońca z cyfrą 1 (obrazek geparda).

 

Pierwszy List:

„Kochane Dzieci! Nasze Gepardy Cętusie lubią  bieganie, potrafią biec z prędkością większą od niejednego samochodu ale kiedy się już zmęczą to ich ulubioną rozrywką jest muzykowanie z patykami (klockami)”. Nauczycielka (pacynka) proponuje dzieciom sposób zabawy preferowany przez Gepardy Cętusie.

 

Muzykowanie z patykami (klockami) - każde dziecko otrzymuje dwa patyki lub klocki. Dzieci w siadzie skrzyżnym, ręce otwarte do boku, uderzając patykami w podłogę lub uderzając patykiem o patyk rękoma uniesionymi nad głową wybijają schemat rytmiczny prezentowany uprzednio przez nauczycielkę.

 

4. Krótki spacer po dżungli - dzieci naśladują sposób poruszania się „swego” zwierzęcia starając się dostosować tempo chodu do  rytmu piosenki  Bebe Lilly „W dżungli”. Zatrzymanie się przy makiecie słońca z cyfrą 2 (obrazek małpy).

 

Drugi List:

„Kochane Dzieci! Nasze Małpki Fiki-Miki bardzo lubią psoty i figle ale gdy tylko znajdą w pobliżu pudełko, bębenek lub jakieś naczynie zaraz urządzają małpi koncert.

Nauczycielka (pacynka) proponuje dzieciom sposób gry preferowany przez Małpki Fiki-Miki.

 

Bębnimy na całego! - każde dziecko wyszukuje jeden „instrument”: bębenek, pudełko lub naczynie; dziecko musi zapamiętać zaprezentowany rytm i wykonać go uderzając dłońmi w „instrument”, również  włączając do bębnienia uderzanie w podłogę i brzuch lub inne części ciała.

    

      5. Krótki spacer po dżungli - dzieci naśladują sposób poruszania się „swego” zwierzęcia

      starając się dostosować tempo chodu do  rytmu piosenki  Bebe Lilly „W dżungli”. 

      Zatrzymanie się przy makiecie słońca z cyfrą 3 (obrazek hipopotama).

   

Trzeci List:

„Kochane Dzieci! Nasze Hipcie Hipopusie zazwyczaj po sutym obiedzie lubią wylegiwać się w wodzie ale nie uwierzysz - ostatnio lubią sobie potańczyć, świetnie im idzie”. Nauczycielka (pacynka) proponuje dzieciom sposób zabawy preferowany przez Hipcie Hipopusie.

 

Taniec afrykański - dzieci wykonują taniec i okrzyki afrykańskie wspólnie z nauczycielką a następnie próbują go powtórzyć  samodzielnie.

 

6. Krótki spacer po dżungli - dzieci naśladują sposób poruszania się „swego” zwierzęcia starając się dostosować tempo chodu do  rytmu piosenki  Bebe Lilly „W dżungli”. Zatrzymanie się przy makiecie słońca z cyfrą 4 (obrazek żyrafy).

 

Czwarty List:

„Kochane Dzieci! Nasze Żyrafy Długoszyjki bardzo lubią śpiewać piosenki.  Niestety wciąż im się mylą zwrotki z refrenem dlatego wymyśliły świetną zabawę”. Nauczycielka (pacynka) proponuje dzieciom sposób zabawy preferowany przez  Żyrafy Długoszyjki.

 

Ojej - która to zwrotka a który refren? - zabawa w oparciu o budowę piosenki na przykładzie utworu „Dżungla, dżungla”. Dzieci otrzymują dwie  papierowe nutki na patykach; jedną w jakimś kolorze a drugą białą. Przypominają sobie i śpiewają znaną im uprzednio piosenkę  jednocześnie podnosząc do góry nutkę kolorową w czasie zwrotki i nutkę białą w czasie refrenu.(Ewentualnie powtórka zabawy z inną znaną dzieciom piosenką)

 

7. Wręczenie każdemu dziecku papierowego medalu od Króla Lwa upamiętniającego wspólną zabawę; jeśli dziecko dobrze się bawiło na zajęciach - koloruje medal.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin