Cyganska_podroz_kolorowym Całodzienne warsztaty dla dzieci poświęcone kultusze cygańskiej..pdf
(
72 KB
)
Pobierz
(Microsoft Word - Cyga\361ska podr\363\277 kolorowym wozem-scenariusz.doc)
Marta Piegat –Kaczmarczyk
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem - całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone kulturze
cyga
ı
skiej.
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem
- całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone
kulturze cyga
ı
skiej.
CEL:
zapoznanie uczniów z kultur
Ģ
i obyczajami romskimi, uwra
Ň
liwienie na ró
Ň
norodno
Ļę
kulturow
Ģ
, ukazanie Polski jako kraju zamieszkałego przez wiele grup narodowych i
etnicznych.
ODBIORCY
: uczniowie klas zerowych (6 lat).
FORMA:
cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem mo
Ň
e trwa
ę
cały dzie
ı
. Zaj
ħ
cia s
Ģ
bardzo
zró
Ň
nicowane i anga
Ň
uj
Ģ
dzieci na ró
Ň
nych poziomach. Czas wykorzystywany jest na
rozmowy w grupie lub w parach, prace plastyczne, zabawy ruchowe i tworzenie opowie
Ļ
ci.
PRZEBIEG:
zaj
ħ
cia podzielone s
Ģ
na dwa bloki - poranny i popołudniowy z przerw
Ģ
na
obiad, na który serwowany jest rosół z kury - jedno z najpopularniejszych da
ı
romskich.
Podczas spaceru lub wyj
Ļ
cia na podwórko nadal wplatane s
Ģ
w zabaw
ħ
w
Ģ
tki romskie.
Zako
ı
czeniem cyga
ı
skiej podró
Ň
y jest podwieczorek - biesiada przy ognisku zrobionym z
krepiny na
Ļ
rodku sali podczas której opowiadane s
Ģ
cyga
ı
skie ba
Ļ
nie.
I blok poranny 9:00-13:00
Kiedy dzieci schodz
Ģ
si
ħ
do sali wita je cyga
ı
ska muzyka, która mo
Ň
e towarzyszy
ę
równie
Ň
przy
Ļ
niadaniu i porannych zabawach i rozmowach.
Zaj
ħ
cia rozpoczynamy siadaj
Ģ
c ze wszystkimi w kr
ħ
gu na podłodze: mówimy dzieciom,
Ň
e
wybierzemy si
ħ
w podró
Ň
, ale na razie nie zdradzimy dok
Ģ
d. B
ħ
dziemy poznawa
ę
imiona,
zwyczaje i stroje ciekawych ludzi. Nauczymy si
ħ
tego, co oni potrafi
Ģ
robi
ę
i b
ħ
dziemy si
ħ
bawi
ę
tak, jak oni lubi
Ģ
. Ale na razie nie zdradzamy tajemnicy, kim s
Ģ
bohaterowie naszej
dzisiejszej podró
Ň
y.
Spróbujemy to odgadn
Ģę
za pomoc
Ģ
ró
Ň
nych wskazówek.
Oto pierwsze zadanie:
1. Imiona romskie – wyszukiwanie, a nast
ħ
pnie odgadywanie czy jest to imi
ħ
damskie, czy
m
ħ
skie.
Fundacja Edukacji Mi
ħ
dzykulturowej
Marta Piegat –Kaczmarczyk
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem - całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone kulturze
cyga
ı
skiej.
•
Wydrukuj imiona romskie, lub zapisz je na małych karteczkach. Ukryj je w
ró
Ň
nych miejscach w sali: pod ksi
ĢŇ
kami, pod doniczkami, mi
ħ
dzy
zabawkami, mi
ħ
dzy farbami...
•
Popro
Ļ
dzieci, aby odnalazły karteczki - ka
Ň
dy, kto znajdzie jedn
Ģ
, wraca
do kr
ħ
gu.
•
Kiedy ju
Ň
ka
Ň
dy ma jedn
Ģ
karteczk
ħ
, spróbujcie je wspólnie odczyta
ę
.
•
Zapytaj dzieci, co ich zdaniem oznaczaj
Ģ
te słowa, i w jakim j
ħ
zyku s
Ģ
zapisane.
•
Kiedy dojdziecie wspólnie do wniosku,
Ň
e s
Ģ
to imiona, zadecydujcie które
z nich s
Ģ
Ň
e
ı
skie, a które m
ħ
skie. Pomocna w tym b
ħ
dzie tabelka z
imionami.
•
Pozwól,
Ň
eby ka
Ň
de dziecko wybrało sobie na dzisiejszy dzie
ı
imi
ħ
, które
najbardziej mu si
ħ
podoba. Zach
ħę
je, do tego,
Ň
eby wybierały ró
Ň
ne
imiona, je
Ļ
li jednak kilka osób wybierze to samo, powiedz,
Ň
e przecie
Ň
cz
ħ
sto si
ħ
zdarza,
Ň
e kilka osób ma tak samo na imi
ħ
.
•
Niech ka
Ň
de dziecko przedstawi si
ħ
pozostałym u
Ň
ywaj
Ģ
c swojego nowego
imienia.
•
Mo
Ň
na w tym momencie zaproponowa
ę
zabaw
ħ
ruchow
Ģ
: dzieci ta
ı
cz
Ģ
i
przechadzaj
Ģ
si
ħ
po sali w rytm muzyki cyga
ı
skiej, a kiedy wył
Ģ
czamy
muzyk
ħ
, zatrzymuj
Ģ
si
ħ
i przedstawiaj
Ģ
si
ħ
osobom wokół siebie.
Powtarzamy muzyk
ħ
2-3 razy, tak, aby jak najwi
ħ
cej dzieci przywitało si
ħ
ze sob
Ģ
nawzajem.
•
Po zabawie ruchowej zapytaj dzieci, czy maj
Ģ
ju
Ň
pomysł na to, czyje to
imiona, je
Ļ
li uda si
ħ
im odgadn
Ģę
, pogratuluj i powiedz,
Ň
e przez cały
dzisiejszy dzie
ı
b
ħ
dziemy poznawa
ę
kultur
ħ
i zwyczaje Romów, a
nast
ħ
pnie zapro
Ļ
dzieci do nast
ħ
pnego zadania.
•
Je
Ļ
li nadal nie wiedz
Ģ
, zaproponuj im kolejn
Ģ
wskazówk
ħ
- zadanie 2.
Imiona
Ň
e
ı
skie
Imiona m
ħ
skie
Anis
Ashena
Danor
Lel
Fundacja Edukacji Mi
ħ
dzykulturowej
Marta Piegat –Kaczmarczyk
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem - całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone kulturze
cyga
ı
skiej.
Peneli
Milbrer
Jal
Othi
Truffeni
Mairenni
Sindel
Tawno
Talaitha
Kizzy
Tobar
Tem
Everilda
Ethelenda
Zindelo
Wesh
Emmanaia
Darklis
Panuel
Wasil
Imiona romskie s
Ģ
dost
ħ
pne na stronie:
http://www.gaminggeeks.org/Resources/KateMonk/Europe-
Medieval/Romany.htm
2. Obyczaje, zdj
ħ
cia, stroje - ogl
Ģ
danie albumu i słuchanie o zwyczajach.
•
Usi
Ģ
d
Ņ
cie wygodnie na podłodze tak, aby wszystkie dzieci mogły dobrze
widzie
ę
zdj
ħ
cia w albumie.
•
Poka
Ň
dzieciom kilka ciekawych, charakterystycznych fotografii, a
nast
ħ
pnie opowiedz o romskich zwyczajach.
•
Na tym etapie zabawy z pewno
Ļ
ci
Ģ
b
ħ
dziecie mie
ę
jasno
Ļę
, kto jest
bohaterem dzisiejszej podró
Ň
y kolorowym wozem.
•
Wyja
Ļ
nij,
Ň
e Cyganie nie maj
Ģ
swojego własnego kraju,
Ň
e mieszkaj
Ģ
w
wielu krajach Europy, równie
Ň
w Polsce.
•
Zapytaj, które ze zwyczajów wydaj
Ģ
im si
ħ
najbardziej interesuj
Ģ
ce i
dlaczego.
•
Zapro
Ļ
dzieci do przygotowania si
ħ
do podró
Ň
y kolorowym wozem -
zadanie 3.
Fundacja Edukacji Mi
ħ
dzykulturowej
Marta Piegat –Kaczmarczyk
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem - całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone kulturze
cyga
ı
skiej.
Album "Cyganie z obu stron Karpat"
1
– zawiera zdj
ħ
cia i du
Ň
o informacji o
obyczajach romskich. Informacje na temat mody romskiej mo
Ň
na znale
Ņę
na
www.cyganskitabor.republika.pl
3. Robimy cyga
ı
skie, kolorowe wozy.
•
Zapytaj dzieci z czego mo
Ň
na zrobi
ę
wozy cyga
ı
skie. Zaproponuj im, aby
w mniejszych grupach zrobiły kilka kolorowych wozów z du
Ň
ych pudeł
kartonowych.
•
Niech dzieci ozdobi
Ģ
wozy kwiatami i wst
ĢŇ
kami. Do tego zadania
potrzebne jest wcze
Ļ
niejsze przygotowanie elementów dekoracyjnych, albo
przeznaczenie dodatkowego czasu na ich wykonanie przez dzieci.
•
Zapro
Ļ
je do zabawy w rytmie muzyki cyga
ı
skiej. Kiedy muzyka gra,
dzieci ta
ı
cz
Ģ
wokół wozów, kiedy cichnie zaczynaj
Ģ
si
ħ
przeci
Ģ
ga
ę
i
ziewa
ę
, a kiedy milknie kład
Ģ
si
ħ
na podłodze i
Ļ
pi
Ģ
. Nast
ħ
pnie, kiedy
muzyka zaczyna cichutko gra
ę
, dzieci budz
Ģ
si
ħ
, przeci
Ģ
gaj
Ģ
si
ħ
i kiedy jest
gło
Ļ
niejsza zaczynaj
Ģ
znowu ta
ı
czy
ę
.
4. Wymy
Ļ
lamy nasz
Ģ
opowie
Ļę
o przygodach romskich dzieci.
•
Zapro
Ļ
dzieci do kr
ħ
gu, niech ka
Ň
de przypomni sobie swoje romskie imi
ħ
.
•
Dzieci po kolei wymy
Ļ
laj
Ģ
fragment historii, a nauczyciel spisuje bajk
ħ
,
lub nagrywa na dyktafon, a pó
Ņ
niej j
Ģ
przepisuje.
•
Nast
ħ
pnie ka
Ň
de dziecko robi ilustracj
ħ
do swojej cz
ħĻ
ci opowie
Ļ
ci i
wycina j
Ģ
.
•
Kiedy wszystkie ilustracje s
Ģ
gotowe, siadamy razem w kr
ħ
gu wokół
du
Ň
ego arkusza szarego papieru.
•
Czytamy jeszcze raz wymy
Ļ
lon
Ģ
opowie
Ļę
i przyklejamy po kolei
wszystkie cz
ħĻ
ci opowie
Ļ
ci - powstaje historyjka obrazkowa.
5. Talizmany od rodziców dla dzieci.
•
Zaproponuj dzieciom ostatni
Ģ
zabaw
ħ
przed obiadem.
1
Wójcik P.,
Cyganie z obu stron Karpat
, Wydawnictwo Ksi
ĢŇ
kowe Twój Styl, Warszawa 2000.
Fundacja Edukacji Mi
ħ
dzykulturowej
Marta Piegat –Kaczmarczyk
Cyga
ı
ska podró
Ň
kolorowym wozem - całodzienne warsztaty dla dzieci po
Ļ
wi
ħ
cone kulturze
cyga
ı
skiej.
•
Opowiedz im o pi
ħ
knym, romskim zwyczaju robienia talizmanów z
ziołami. Rodzice robi
Ģ
takie talizmany dla swoich dzieci,
Ň
eby chroniły je
przez „złym spojrzeniem”.
•
Potrzebne b
ħ
d
Ģ
do tego kawałeczki materiału, suszone kwiaty i zioła oraz
sznurki lub tasiemki.
•
Niech ka
Ň
de dziecko nasypie na kawałek materiału troch
ħ
ziół i zwi
ĢŇ
e to
tasiemk
Ģ
, któr
Ģ
mo
Ň
na zawiesi
ę
na szyi.
•
Romowie, prowadz
Ģ
koczowniczy tryb
Ň
ycia, swoje mieszanki
przygotowuj
Ģ
z ziół, które odnajd
Ģ
w okolicy. Cz
ħ
sto jest to dziko rosn
Ģ
ca
mi
ħ
ta, dziurawiec czy pokrzywa.
•
Porozmawiajcie o tym, czego rodzice pragn
Ģ
dla swoich dzieci. Dzi
ħ
ki
temu poznasz ich punkt widzenia.
•
Mo
Ň
na tez zapyta
ę
o to rodziców. Popro
Ļ
dzieci,
Ň
eby przeprowadziły z
rodzicami wywiad na ten temat, a zapisane wypowiedzi przyniosły do
przedszkola. Nauczycielka mo
Ň
e te
Ň
sama rozdawa
ę
karteczki rodzicom,
przychodz
Ģ
cym po dziecko, prosz
Ģ
c by udzielili odpowiedzi na pytanie:
„Czego pragniesz dla swojego dziecka?”
•
Zapytaj, komu dzieci chciałyby podarowa
ę
ochronny talizman i dlaczego.
6. Obiad i kila słów o przysmakach romskich. Jednym z ulubionych da
ı
romskich jest rosół z
kury i zupy owocowe - potrawy dobrze nam znane. Na deser Cyganie ch
ħ
tnie jedz
Ģ
placki z
ciasta nale
Ļ
nikowego pieczone nad ogniem, na roz
Ň
arzonych kamieniach. Na ten dzie
ı
w
jadłospisie mo
Ň
na zaplanowa
ę
wła
Ļ
nie rosół lub zup
ħ
owocow
Ģ
. Dzieci mog
Ģ
przygotowa
ę
ciasto na ciasteczka - 1 kg m
Ģ
ki, pół litra mleka, 5 jajek i 2 ły
Ň
eczki soli. Składniki dokładnie
wymiesza
ę
, sma
Ň
y
ę
na gor
Ģ
cej blasze lub patelni bez tłuszczu.
II blok popołudniowy 13:00-15:00
7. Podró
Ň
kolorowymi wozami.
•
Zapro
Ļ
dzieci do wyruszenia w podró
Ň
cyga
ı
skim wozem.
•
Opowiedz o zwyczaju zostawiania sobie znaków informacyjnych przez
tabory podró
Ň
uj
Ģ
ce w tym samym kierunku.
Fundacja Edukacji Mi
ħ
dzykulturowej
Plik z chomika:
JOLZAR
Inne pliki z tego folderu:
5-latki, czerwiec.doc
(85 KB)
Kolorowy tydzien.doc
(285 KB)
Jak krasnal wiosny szukał. Zestaw zabaw ruchowych prowadzony metodą opowieści ruchowej.doc
(30 KB)
Dawne stolice Polski na podstawie legendy O orlim gnieździe.doc
(343 KB)
Dużo scenariuszy lekcji do szkoły.pdf
(830 KB)
Inne foldery tego chomika:
dojrzałość szkolna
obserwacje i analizy
różne
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin