Unia Europejska - Oda do radości.doc

(29 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji muzyki w klasie I gimnazjum

Scenariusz lekcji muzyki w klasie III gimnazjum

 

Temat: Oda do radości Ludwiga van Beethovena hymnem Unii  Europejskiej.

 

Cel główny:

-        zapoznanie uczniów z hymnem Unii Europejskiej,

-        ukazanie wartości ponadczasowych zawartych w treści hymnu Zjednoczonej Europy,

-        przybliżenie zagadnień dotyczących Unii Europejskiej.

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

-        zna najważniejsze wydarzenia z życia Ludwiga van Beethovena,

-        poprawnie śpiewa melodię Ody do radości,

-        wie, kto jest autorem tekstu Ody do radości oraz kto dokonał jego tłumaczenia na język polski,

-        wie, jakie kraje należą i jakie kandydują do Unii Europejskiej oraz wskaże je      na mapie politycznej Europy,

-        wie na jakiej stronie internetowej można szukać informacji dotyczących                Unii Europejskiej.

 

Metody: podające (pogadanka, opis, objaśnienie), praktyczne (karty pracy),

               problemowe.

 

Pomoce dydaktyczne: Oda do radości Ludwiga van Beethovena w wersji wokalnej             i instrumentalnej, mapa polityczna Europy, komputery z dostępem do Internetu,  strona http//www.infoeuropa.gov.pl., karty pracy z pytaniami dla grup, tekst i zapis nutowy Ody do radości.

 

Przebieg lekcji:

1.     Wysłuchanie instrumentalnej wersji Ody do radości Ludwiga van Beethovena:

-        krótka rozmowa na temat prezentowanego utworu,

-        informacje wprowadzające w tematykę zajęć,

-        podział na grupy trzyosobowe (każda grupa zajmuje jedno stanowisko komputerowe).

2.     Pogadanka nauczyciela na temat hymnu Unii Europejskiej i jego kompozytora.

 

Ludwig van Beethoven urodził się w 1770 roku w Bonn. Przyszedł na świat                  w rodzinie o muzycznym rodowodzie – jego ojciec i dziadek byli muzykami bońskiej kapeli dworskiej.

Talent muzyczny Beethovena rozwinął się w wieku siedemnastu lat.                   Pełnił on wtedy obowiązki muzyka nadwornego, występował jako pianista,                 udzielał lekcji, komponował. Był artystą modnym i chętnie zapraszanym na koncerty, przeniósł się  z czasem na stała do Wiednia, gdzie zyskał sławę znakomitego pianisty  i nauczyciela muzyki.

IX Symfonia d – moll op. 125 L.van Beethovena powstała w latach 1822 – 1824.  W okresie tym kompozytor dotknięty był już zupełną głuchotą. W 27 roku życia                    u szczytu powodzenia, jakim jego sztuka cieszyła się w Wiedniu, Beethoven dokonał przerażającego odkrycia – jego słuch zaczął  szybko słabnąć! Lekarze nie potrafili mu pomóc. Nie załamał się jednak, skupiając wszystkie siły na pracy twórczej.                Mógł komponować nadal dzięki doskonałej umiejętności wewnętrznego słuchania muzyki. Zapis nutowy brzmiał w jego wyobraźni pełną barw dźwiękowych.

Oda do radości jest fragmentem Finału, czyli zakończenia ostatniej symfonii Beethovena. Kompozytor zamieścił w niej partie wokalne dla chóru i solistów. Obecnie fragment ten stał się hymnem Unii Europejskiej.

3.      Omówienie cech Ody do radości na podstawie zapisu nutowego (metrum, tempo, tonacja).

4.      Omówienie tekstu utworu. Zwrócenie uwagi na wartości ponadczasowe zawarte w treści hymnu Zjednoczonej Europy.

5.      Nawiązanie do postaci F Schillera (autora tekstu) oraz K. I. Gałczyńskiego (tłumaczenie).

6.      Wysłuchanie utworu w wykonaniu nauczyciela.

7.      Nauka melodii przy akompaniamencie.

8.      Śpiewanie z tekstem

9.      Wysłuchanie Ody w wersji wokalnej.

10. Rozdanie kart pracy dla grup z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej:

a)     Które państwa wchodzą w skład UE?

b)     Jaka wspólna waluta obowiązuje w UE? Podaj rok wprowadzenia.

c)     Wymień i opisz symbole UE.

d)     Wymień kraje kandydujące do UE.

-        praca w grupach, wyszukiwanie na stronie internetowej informacji dotyczących powyższych zagadnień,

-        podczas pracy w grupach nauczyciel służy pomocą w wyszukiwaniu informacji.

-         

11. Przedstawienie przez uczniów wyników poszukiwań – odczytanie odpowiedzi                z kart pracy.

12. Ukazanie na mapie państw członkowskich UE oraz ubiegających się                         o kandydaturę.

13. Na zakończenie zajęć wykonanie Ody do radości z akompaniamentem nauczyciela.

14. Podsumowanie wiadomości.

15. Muzyczne pożegnanie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin