szampony odtłuszczające.doc

(27 KB) Pobierz

Szampony są najbardziej rozpowszechnionymi kosmetykami na świecie. Stosuje je każdy człowiek by utrzymać w jak najlepszej formie i czystości włosy i skórę głowy. Za każdym razem inny człowiek wybiera inny szampon, każdy z nich ma inne składniki. Wśród wszystkich szamponów wyróżniamy szampony odtłuszczające, które jak sama nazwa wskazuje, zawierają między innymi dużą ilość składników odtłuszczających.

              Składniki odtłuszczające znajdują się w każdym szamponie. Mają one za zadanie usuwać z powierzchni włosów wszystkie zanieczyszczenia. Zazwyczaj składniki takie, mają niekorzystny wpływ na włosy i skórę głowy. Dlatego też stosuje się w szamponach składniki łagodzące, które zaliczane są do grupy składników modyfikujących działanie szamponu.

              Niektóre szampony mają wyższe stężenie ( mają mniej składników łagodzących ) składników odtłuszczających. Takie procedury pojawiają się między innymi w szamponach do włosów przetłuszczających się.

Przypominając włosy przetłuszczające się, to takie, gdzie zaburzona jest praca gruczołów łojowych, wydziela się nadmierna ilość sebum.

Nasuwa się jednak pytanie: czy szampony silnie odtłuszczające pomogą naszym, „tłustym” włosom? Czy faktycznie praca naszych gruczołów łojowych się wyreguluje, i ilość wydzielanego łoju będzie odpowiednia?

Otóż niewiadomo, bowiem z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie takich szamponów na włosy przetłuszczające się, może spowodować, iż będą się one jeszcze bardziej przetłuszczały. Nie jest to jednak zauważone w każdym przypadku. U niektórych osób, ilość wydzielanego łoju, faktycznie zmniejszyła się. A włosy stały się piękniejsze i mniej przetłuszczone.

Jednakże używanie szamponów odtłuszczających musi być odpowiednie i bardzo rozważne. W przeciwnym wypadku, nadmierne stosowanie takich środków, może spowodować przesuszenie się włosów i skóry głowy. W wyniku tego, może dojść nawet do powstania łupieżu.

I w tym momencie nasuwa nam się do głowy kolejne pytanie. A mianowicie:, jaka jest odpowiednia ilość środków silnie odtłuszczających dla naszych włosów i skóry głowy?

Raczej niewiadomo. Nikt, bowiem nie potrafi podać odpowiedzi na takie pytanie. Potrzeba takich środków jest indywidualna dla każdego z nas. Jedni mogą stosować szampony odtłuszczające bardzo długo, uzyskując pożądane efekty, u innych zaś, po użyciu takiego szamponu tylko jeden raz, może dojść do przesuszenia głowy lub jeszcze większego przetłuszczania się.

              Szampony silnie odtłuszczające są dla nas, dla naszych włosów i skóry głowy lekarstwem, jak i również zagrożeniem. Trzeba się, więc dobrze zastanowić przed zastosowaniem tego typu środków. Każdy, bowiem powinien wiedzieć, jakie mogą być skutki zastosowania szamponu odtłuszczającego. Powinien wiedzieć, że nie zawsze takie produkty muszą pomóc nam w zwalczeniu problemu z naszymi włosami, że mogą one również wpłynąć niekorzystnie na stan nie tylko włosów, ale również skórę głowy.

              Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie mojej pracy:, jakie następstwa dla włosów i skóry głowy mają silne odtłuszczające szampony?. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że różnorakie. Od pozytywnych po negatywne.

Następstwami użycia takiego szamponu mogą być miedzy innymi wyregulowanie pracy gruczołów łojowych ( zmniejszenie ilości wydzielanego sebum), a co za tym idzie zmniejszenie przetłuszczania się włosów. Mogą one jednak działać i w drugą stronę, czyli jeszcze bardziej rozregulować pracę gruczołów łojowych, co sprawi, że włosy będą jeszcze bardziej przetłuszczone lub dojdzie do przesuszenia włosów i skóry głowy. Następstwem takiego przesuszenia najczęściej bywa powstawanie łupieżu, który zaliczany jest już do chorób skóry głowy.

Nietrudno, więc wywnioskować, że szampony odtłuszczające, które mają za zadanie pomagać nam, mogą w jeszcze większym stopniu nam zaszkodzić. Mogą one prowadzić do błędnego koła, gdzie jak poradzimy sobie z przetłuszczaniem włosów, przesuszając je, to będziemy chcieli je z powrotem nawilżyć. Jeżeli znowu zrobimy to nadmiernie, będą się znowu przetłuszczać.

A więc co robić w przypadku przetłuszczania się włosów, żeby im jeszcze bardziej nie zaszkodzić? Czy faktycznie silne odtłuszczające szampony okażą się lekarstwem na nasze „dolegliwości” z włosami i skórą głowy? Czy nie lepiej zastosować łagodniejsze środki, z którymi nie wiąże się takie ryzyko, że jeszcze bardziej sobie „zepsujemy” włosy? Przychodzi nam do głowy jeszcze wiele innych pytań. Myślę jednak, że są to odrębne tematy, odrębnych prac.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin