Olejki pod prysznic.doc

(41 KB) Pobierz
Oczyszczają i leczą - olejki pod prysznic

Oczyszczają i leczą - olejki pod prysznic

Oczyszczające olejkiPrzyzwyczajeni do obfitych strumieni piany, używając naturalnych olejków pod prysznic możemy się początkowo zniechęcić. Jednak nie warto, gdyż wbrew pozorom myją one doskonale - a do tego mają właściwości terapeutyczne.
Olejek pod prysznic - to pojęcie dla wielu osób wydaje się dziwne. Olej kojarzy się przecież z zabrudzeniem, nieprzyjemną w dotyku tłustą mazią. Czy może również oczyszczać? Okazuje się że tak, lecz czyni to w całkiem inny sposób niż żele czy mydła.

Przed aplikacją olejku do kąpieli trzeba dokładnie nawilżyć całe ciało - w wannie lub pod prysznicem. Następnym krokiem jest rozmasowanie olejku na skórze - wystarczy kilka kropel, dlatego nie dziwmy się, że olejki sprzedawane są w małych buteleczkach wielkości pojemników na lekarstwa. W tym momencie rytuału kąpielowego podświadomie spodziewamy się aromatycznej piany - i rzeczywiście występuje ona - lecz tylko wtedy, gdy olejki zawierają sztuczne środki spieniające.

Naturalny olejek pod prysznic pokrywa skórę nie pianą, lecz cienką warstwą emulsji - różnica ta wymaga pewnego przyzwyczajenia, a szczególnie ciężko powstrzymać się od odruchowego zwiększania dawki olejku. Po spłukaniu kosmetyku okazuje się, że wbrew naszym obawom spełnił on swoje zadanie czyszczące, a do tego nie trzeba już używać kremów nawilżających. O ile bowiem przy myciu z użyciem detergentów zostaje naruszona naturalna lipidowa powłoka chroniąca naszą skórę, co w konsekwencji prowadzi do jej wysuszenia, prysznic z zastosowaniem olejku pozwala uniknąć tego niebezpieczeństwa.

Stosowanie kosmetyków do mycia na bazie naturalnych substancji ma jeszcze jedną zaletę - mogą one działać leczniczo. Zawarte w nich olejki eteryczne mają określone działanie terapeutyczne, na którym bazują eksperci komponując mieszankę o konkretnym działaniu. Dlatego wybór olejku pod prysznic nie powinien zależeć tylko od naszych preferencji zapachowych, lecz także od rodzaju skóry, problemów kosmetycznych, na które cierpimy, a nawet pory dnia - rano powinno się stosować olejki o działaniu pobudzającym, zaś wieczorem relaksujące, odprężające.
Oto krótki przewodnik po świecie olejków pod prysznic.

Rano czy wieczorem?

Nowy dzień warto rozpocząć z radością i energią. Nie jest to trudne w wiosenny poranek, lecz gdy na dworze szaro i pada, trzeba trochę dopomóc uśpionemu organizmowi. Odświeżające i pobudzające działanie ma olejek sosnowy, cytrynowy i grapefruitowy. Róża cytrynowa pobudzi zdolność do koncentracji przed dniem na uczelni czy ważnym zebraniem w pracy, podobnie zadziała olejek rozmarynowy.

Wieczorem, po ciężkim dniu powinniśmy użyć olejku, który nas odpręży i uspokoi. Te warunki spełnia idealnie rumiankowy - a dla tych, którzy nie przepadają za charakterystycznym zapachem rumianku pozostaje alternatywa w postaci lawendy, która świetnie łagodzi napięcia i stres.

Po treningu

Ćwiczenia fizyczne znakomicie poprawiają samopoczucie - ale także męczą, zwłaszcza, gdy przeceniliśmy swoje możliwości. Bolącym, zakwaszonym mięśniom na szczęście można ulżyć ciepłym prysznicem i odpowiednio dobranym olejkiem. W tym wypadku najlepsze będą cytrusowe - cytrynowy lub grapefruitowy. Miłośnicy cięższych, orientalnych woni mogą użyć olejku sandałowego.

Na problemy skórne

Cellulit to problem, z którym zmaga się prawie 80 % kobiet. Nieestetycznej skórce pomarańczowej można zaradzić, stosując specjalny olejek antycellulitowy, będący mieszanką olejów roślinnych (migdałowego, soi i jojoba) i eterycznych (rozmaryn, cynamon, jałowiec, pieprz czarny, igliwia drzewa wawrzynu laurowe, koper, róża i pomarańcza). Z cellulitem skutecznie rozprawi się również olejek jałowcowy lub sosnowy. Pomoże on także w przypadku stanów zapalnych skóry. Jeśli mamy problemy z pękającymi naczynkami, powinniśmy wybrać olejek cytrynowy.

Ratunkiem dla skóry z problemami grzybicznymi lub dotkniętej stanem zapalnym będzie olejek z drzewka herbacianego, który ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i antyseptyczne.

Po opalaniu

Podrażniona, zaczerwieniona na skutek poparzenia słonecznego skóra nie powinna być narażona na silnie wysuszające i drażniące działanie detergentów i środków zapachowych zawartych w zwykłych żelach pod prysznic. W tym wypadku najlepiej zastosować kojący olejek lawendowy lub z drzewka herbacianego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin