Zabezpieczenia finansowe i prawne stosowane w obrocie nieruchomościami.doc

(189 KB) Pobierz
STUDIA PODYPLOMOWE:

 

STUDIA  PODYPLOMOWE:

 

 

POŚREDNIK

W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI

 

 

 

 

 

TEMAT:

 

 

Zabezpieczenia
finansowe i prawne
stosowane w obrocie nieruchomościami
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


WYKAZ SKRÓTÓW:

 

 

 

kc  -                USTAWA  z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY
(Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.)

 

kpc -               USTAWA z dnia 17 listopada 1964 r. KODEKS POSTĘPOWANIA CYWILNEGO (Dz. U. z dnia 1 grudnia 1964 r.)

 

PrNot -              Dz.U.02.42.369              Ustawa: Prawo o notariacie.

                            Data aktu:               1991.02.14

                            Data ogłoszenia:               2002.04.20

                            Wejście w życie:               1991.04.22

 

KsHip -               Dz.U.01.124.1361              Ustawa: Księgi wieczyste i hipoteka.

                                                        Data aktu:               1982.07.06

                                                        Data ogłoszenia:               2001.10.26

                                                        Wejście w życie:               1983.01.01

 

PrBank -              Dz.U.02.72.665.              Ustawa: Prawo bankowe.

                            Data aktu:               1997.08.29

                            Data ogłoszenia:               2002.06.12

                            Wejście w życie:               1998.01.01

 

Krodz -               Dz.U.64.9.59              Ustawa: Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

                                          Data aktu:               1964.02.25

                                          Data ogłoszenia:               1964.03.05

                                          Wejście w życie:               1965.01.01

 

Zast -               Dz.U.96.149.703  Ustawa: Zastaw rejestrowy i rejestr zastawów.

                                          Data aktu:               1996.12.06

                                          Data ogłoszenia:               1996.12.19

                                          Wejście w życie:               1996.12.19, 1998.01.01

 

 

PrWeks-                                          Dz.U.36.37.282  USTAWA  Prawo wekslowe

                                                                                    z dnia 28 kwietnia 1936 r.

                                         

 


WYŁĄCZNOŚĆ w umowie pośrednictwa.

 

Art. 550.kc Jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżona została na rzecz kupującego wyłączność bądź w ten sposób, że sprzedawca nie będzie dostarczał rzeczy określonego rodzaju innym osobom, bądź też w ten sposób, że kupujący będzie jedynym odprzedawcą zakupionych rzeczy na oznaczonym obszarze, sprzedawca nie może w zakresie, w którym wyłączność została zastrzeżona, ani bezpośrednio, ani pośrednio zawierać umów sprzedaży, które mogłyby naruszyć wyłączność przysługującą kupującemu.

 

 

 

MAŁŻONKOWIE  jako Zamawiający w umowie pośrednictwa.

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 29. W razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy.

Art. 30. § 1. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

§ 2. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności.

§ 3. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

 

 

Art. 37.  § 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:

              1)              czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,

              2)              czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,

              3)              czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,

              4)              darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

§ 2. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.

§ 3. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§ 4. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

 

 

Art. 41. § 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.

 

Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

 

Art. 471. Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.

             

 

* Pewnym jest, że jeśli małżonek zawarł umowę pośrednictwa samodzielnie, bez zgody drugiego małżonka, odpowiada swoim majątkiem osobistym.

 

 

 

 

KARA UMOWNA

 

Art. 483. § 1.kc Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).

 

*Kary umowne mogą być wyłącznie sankcją za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie zobowiązań niepieniężnych.

*Kara umowna może mieć wyłącznie postać pieniężną.

 

 

 

ODSETKI

 

Art. 481.kc § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

 

*Zastrzeżenie wygórowanych odsetek umownych może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji nieważne (art. 58 § 2 k.c.).

 

*Uwaga na klauzule abuzywne art. 385.(1)., 385 (2)., 385 (3).kc.

 

 

 

DEPOZYT

 

Art. 845.kc  Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

 

*Umowa depozytu nieprawidłowego jest szczególnym typem umowy zobowiązującej łączącej elementy przechowania i pożyczki.

*Przedmiotem depozytu nieprawidłowego są wyłacznie pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku. *Przechowawca może rozporządzać przedmiotami oddanymi na przechowanie.

*Obowiązkiem przechowawcy jest zwrot oddanych na przechowanie pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, jednak nie chodzi o zwrot tych samych pieniędzy lub rzeczy, lecz o zwrot takiej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku.

 

Art. 844. § 1. Składający może w każdym czasie żądać zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie.

§ 2. Przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu oznaczonego w umowie, jeżeli wskutek okoliczności, których nie mógł przewidzieć, nie może bez własnego uszczerbku lub bez zagrożenia rzeczy przechowywać jej w taki sposób, do jakiego jest zobowiązany. Jeżeli czas przechowania nie był oznaczony albo jeżeli rzecz była przyjęta na przechowanie bez wynagrodzenia, przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdym czasie, byleby jej zwrot nie nastąpił w chwili nieodpowiedniej dla składającego.

§ 3. Zwrot rzeczy powinien nastąpić w miejscu, gdzie miała być przechowywana.

 

 

Depozyt notarialny

rozdział 8 pr. o notariacie

 

Art. 108. § 1. Notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej. Dla udokumentowania tych czynności notariusz prowadzi specjalne konto bankowe.

§ 2. Z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej, datę mającego nastąpić wydania oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt. Wydanie depozytu następuje za pokwitowaniem.

 

Depozyt sądowy 

*Ogólne zasady regulują przepisy kpc, szczególne – rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości

Art. 692. W sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego właściwy jest sąd miejsca wykonania zobowiązania. Jeżeli miejsca tego nie da się ustalić, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wierzyciela, a gdy wierzyciel jest nie znany lub gdy nie jest znane miejsce jego zamieszkania - sąd miejsca zamieszkania dłużnika. Jeżeli zobowiązanie jest zabezpieczone wpisem w księdz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin