1-wstep.doc

(236 KB) Pobierz
42- Opracowywanie dokumentow dla robot budowlanych

 

 

 

 

 

 

 

OPRACOWYWANIE I STOSOWANIE WZORCOWYCH DOKUMENTÓW PRZETARGOWYCH I WZORÓW UMÓW NA ROBOTY BUDOWLANE – PRZEWODNIK

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 1

             

Wiadomości wstępne i ogólne

 

 


ROZDZIAŁ 1.              WIADOMOŚCI WSTĘPNE I OGÓLNE

 

1.1              Cel  i  zakres opracowania

 

Celem strategicznym opracowania jest ujednolicenie praktyk i wzorców postępowania w procesie udzielania zamówień publicznych oraz transfer międzynarodowych doświadczeń.

Bezpośrednimi celami opracowania są:

a)              doskonalenie i rozwijanie znajomości regulacji zamówień publicznych wśród podmiotów uczestniczących w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego

b)              popularyzacja wzorcowych dokumentów w zakresie udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane

c)              wsparcie zamawiających w procesie przygotowywania i przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówienia publicznego

d)              wsparcie oferentów uczestniczących w procedurach zamówień publicznych

              Dla osiągnięcia założonych celów, na zlecenie Urzędu Zamówień Publicznych, zostało przygotowane w 2004 r. kompleksowe opracowanie, zawierające:

              – wzorcowe dokumenty przetargowe dla robót budowlanych;

– wzory umów dla robót budowlanych,

              – przewodnik: (1) opracowywanie i stosowanie wzorcowych dokumentów przetargowych i wzorów umów na roboty budowlane oraz (2) specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych oraz zasady obliczania ceny na roboty budowlane.

 

1.2               Podstawy merytoryczne opracowania

 

Przygotowane wzorcowe dokumenty uwzględniają zarówno zasady polskiego prawa, jak i przepisy zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej i postanowienia Umowy o Zamówieniach Publicznych (GPA) Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz procedury instytucji międzynarodowych takich jak Bank Światowy czy FIDIC (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils – Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów).

W czasie opracowania przyjęto zasadę, że przygotowywana na ich podstawie dokumentacja przetargowa i umowy o roboty budowlane, powinny w pierwszym rzędzie odpowiadać w pełni przepisom polskiego prawa, zawartym w szczególności w:

·          Prawie zamówień publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 19, poz. 177).

·          Prawie budowlanym (Dz. U.z 1994 r. Nr 89, poz 414 z późn. zm.).

·          Ustawie - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Jednocześnie dołożono wszelkich starań, żeby przystosować je do zasad stosowanych w procedurach przetargów międzynarodowych, szczególnie opracowań wydanych przez FIDIC i zasad stosowanych w PRAG (Praktical Guide the PHARE, ISPA &  SAPART Contract Procedures – Praktyczny przewodnik procedur zawierania umów w ramach programów PHARE, ISPA oraz SAPART – obowiązuje od 31 maja 2003 r.).  

              Należy podkreślić, że przedstawione w opracowaniu wzorce nie są przepisami stosowanymi obligatoryjnie, wymaganymi przy przeprowadzaniu przetargów i zawieraniu umów o roboty budowlane w zamówieniach publicznych. Mają one stanowić materiały pomocnicze ułatwiające zainteresowanym stronom prowadzenie procesu zamawiania robót zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wg Kodeksu cywilnego umowa jest dobrowolnym porozumieniem pomiędzy dwiema stronami i może mieć dowolną zaakceptowaną przez nie treść i  formę*).

Poza trzema wzorami zawartymi w niniejszym „Przewodniku” można polecić wiele używanych na świecie dobrych wzorów ogólnych warunków umowy na roboty budowlane, z których kilka jest już znanych i dostępnych w Polsce.

Można więc, w przypadku gdy z jakichś względów zaistnieje potrzeba zastosowania innych wzorów (np. FIDIC, Banku Światowego itp.), korzystać z nich pod warunkiem, że zostaną indywidualnie przystosowane do przepisów prawa polskiego. Jeżeli planowane przedsięwzięcie stanowi zamówienie publiczne muszą być zastosowane wszystkie przepisy zawarte w PZP.

 

1.3              Wykorzystanie opracowanych wzorcowych dokumentów w procesie budowlanym

 

Opracowane wzorcowe dokumenty mają służyć zarówno zamawiającemu jak i wykonawcy jako pomoc do prawidłowego przygotowania materiałów przetargowych, oferty na wykonanie robót oraz umowy o realizację robót budowlanych w zamówieniach publicznych. Składają się z dwóch powiązanych ze sobą elementów:

·          Dokumentacji przetargowej

·          Umów o roboty budowlane.

             

Cały proces budowlany prowadzony w ramach zamówień publicznych składa się z wielu faz i wymaga przeprowadzeniu szeregu prac zanim dojdzie do etapu przetargu na roboty budowlane, zawarcia umowy i realizacji inwestycji, w którym bezpośrednio będą wykorzystywane opracowane dokumenty i materiały.

Faza rozpoznania potrzeb obejmująca działania i opracowania przedprojektowe potrzebne dla określenia potrzeb inwestycyjnych zamawiającego.

Faza wstępna obejmująca działania i opracowania pozwalające na podjęcie przez zamawiającego decyzji o realizacji przedsięwzięcia, pozyskanie środków finansowych i wstawienia przedsięwzięcia do planu inwestycyjnego.

Działania przygotowawcze obejmujące materiały potrzebne do opracowania podstawowej dokumentacji projektowej

Faza zasadnicza  obejmująca przygotowanie założeń i wymaganej dokumentacji oraz  uzyskanie pozwolenia na budowę

Faza realizacyjna obejmująca przygotowanie i przeprowadzenie postępowania  przetargowego oraz zawarcie umowy i realizację robót

Typowy przebieg procesu inwestycyjnego i potrzeby w zakresie związanej z nim dokumentacji projektowej przedstawiono schematycznie w załączniku nr 1.3-1.

Niniejsze opracowanie, omawiane w przewodniku, obejmuje działania podejmowane w fazie realizacyjnej inwestycji i zawiera wytyczne ułatwiające:

(1)   Opracowanie dokumentacji określającej przedmiot zamówienia, składającej się z projektu zawierającego rysunki i uzupełniającą dokumentację, specyfikacji technicznych i przedmiaru robót

(2)   Przygotowanie dokumentów przetargowych i przeprowadzenie przetargu

(3)   Przygotowanie i zawarcie umowy o wykonanie robót budowlanych

 

1.4                  Układ i zasady opracowania przewodnika

Opracowanie wykonane zostało tak, żeby w jak największym stopniu ułatwić obu zainteresowanym stronom przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na wykonanie robót budowlanych zgodnie z wymaganiami stawianymi przedsięwzięciom realizowanym w zamówieniach publicznych

 

W przewodniku omówiono zasadnicze elementy niezbędne do prawidłowego przygotowania materiałów przetargowych pozwalających na dokonanie wyboru najlepszego wykonawcy robót oraz zawarcia jednoznacznej umowy o wykonanie robót:

1) Zasady przygotowania dokumentów przetargowych i ofert

2) Wytyczne przygotowania umowy

3) Wytyczne opracowania dokumentacji określającej przedmiot zamówienia

Wszystkie te elementy zostały opracowane na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych zarówno polskich jak i międzynarodowych i mają charakter przykładowy.

Niniejsze opracowanie standardowej dokumentacji przetargowej i formularzy kontraktowych na realizację robót budowlanych w zamówieniach publicznych zostało wykonane w okresie do listopada 2003 do kwietnia 2004 w oparciu o aktualny stan prawny w Polsce i stopień jego dostosowania do wzorów i przepisów Unii Europejskiej. W miarę postępu i zmian, jakie będą później następowały trzeba będzie aktualizować opracowane wytyczne, wzorce i zalecenia.

 


Załącznik Nr 1.4 - 1

 

PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACYJNE INWESTYCJI BUDOWLANEJ

 

Faza I – przygotowania podjęcia decyzji inwestycyjnej

Studia i analizy przedinwestycyjne

 

Lp.

Etapy

Analizy i opracowania

1

Powstanie pomysłu

Studia wstępne

·       Analiza rynku lub potrzeb

·       Różne pomysły zaspokojenia potrzeb i ich ocena

·       Studium możliwości

·       Identyfikacja głównych ograniczeń prawnych, finansowych, wymagań techniczno-organizacyjnych

·       Założenia i warunki ogólne przedsięwzięcia, jeżeli wynik studiów jest pozytywny lub decyzja o niepodejmowaniu dalszych prac

2

Uściślenie programu i analizy pogłębiające rozpoznanie

·         Studium programowo-przestrzenne lub koncepcja projektowa, potwierdzające, że na dysponowanej działce mieści się przewidywana inwestycja

·         Wniosek i decyzja gminy o warunkach zabudowy

·         Raport o oddziaływaniu na środowisko – jeżeli tak wynika z ustawy Prawo ochrony środowiska

·         Ewentualnie program funkcjonalno-użytkowy inwestycji

·         Ewentualnie wstępne studium wykonalności i wstępny wniosek o dofinansowanie

  1. dla przedsięwzięć, dla których poszukuje się najkorzystniejszej lokalizacji

*         Wnioski oraz warunki zabudowy dla inwestycji, uzyskane od kilku gmin

*         Analiza porównawcza kosztów realizacji inwestycji w różnych lokalizacjach, z uwzględnieniem tylko kosztów różnicujących oraz wybór wariantu z najlepszą lokalizacją

  1. studia dotyczące wyboru najlepszej technologii produkcji lub usług

           Studium programowo-technologiczne z analizą i oceną różnych wariantów i ewentualną decyzją o zakupie know how, licencji lub patentów.

           Analiza porównawcza wariantów lokalizacyjnych i programowo-technologicznych i wybór rozwiązań najkorzystniejszych

3

Sformułowanie wynikowej wersji projektu

*         Projekt wstępny lub koncepcja projektowa, opracowane dla wybranego wariantu lokalizacji, z uwzględnieniem warunków zabudowy i raportu oddziaływania na środowisko oraz wybranej technologii

4

Wykonalność inwestycji

·         Wartość kosztorysowa inwestycji (WKI według rozporządzenia Rady Ministrów (Dz. U. Nr 133 z 2001 r., poz. 1440) i szacunek innych kosztów

·         Studium wykonalności inwestycji (końcowe), z określeniem:

-          okresu zwrotu,

-          aktualnej wartości netto (NPV),

-          wewnętrznej stopy zwrotu (IRR)

·         Montaż finansowy

·         Harmonogram finansowania

·         Harmonogram realizacji inwestycji

·         Harmonogram przygotowania inwestycji

5

Decyzja inwestora        o podjęciu inwestycji

1)       Decyzja inwestora o akceptacji:

·       programu funkcjonalno-technologicznego,

·       wartości kosztorysowej inwestycji (WKI),

·       harmonogramów: przygotowania, finansowania i realizacji.

2)       Wniosek do odpowiedniego funduszu o dofinansowanie

 


Faza II – przygotowanie projektów i opracowań dla:

·       uzyskania pozwolenia na budowę,

·       przeprowadzenia procedury przetargowej i wyboru wykonawcy

·       wykonania robót budowlanych, tj. zbudowania obiektu (ów)

 

Lp.

Etapy

Analizy i opracowania

1

Dla uzyskania pozwolenia na budowę – projekt budowlany w rozumieniu ustawy Prawo budowlane

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin