Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych - Aktywizacja do współdziałania w grupie.rtf

(102 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH W PRACY Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ Z OŚRODKA SPECJALNEGO

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH W PRACY Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ Z OŚRODKA SPECJALNEGO.

 

I. Temat zajęć: Aktywizacja do współdziałania w grupie.

 

II.             Czas trwania zajęć: 60 - 90 minut

III.         miejsce realizacji zadania: Świetlica

IV.          Grupa uczestników: 6 chłopców w wieku 10 lat, upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim

V.              Osoby prowadzące zajęcia:

              A - wychowawca: Edyta Borowicz-Czuchryta

             

VI.          Cele wychowawcze:

Þ   kreatywny - Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów w grupie;

Þ   optymalizujący - Wychowawca zwiększa poczucie odpowiedzialności za       dobrą atmosferę w grupie;

- Wzmacnianie poczucia własnej wartości;

Þ minimalizujący - Ograniczanie u wychowanka zachowań wycofywania się z dział wspólnych w grupie;

Þ korekcyjny - Kształtowanie postaw prospołecznych;

 

VII.      Formy wychowawcze:

1.                Wychowanie przez działalność poznawczą;

2.                Wychowanie przez działalność wytwórczą;

3.                Wychowanie przez działalność usługowo-opiekuńczą;

4.                Wychowanie przez działalność twórczą;

5.                Wychowanie przez działalność zabawowo - rozrywkową;

 

VIII. Techniki wychowawcze:

Þ werbalne: “burza mózgów” ; technika wspólnej decyzji grupowej

Þ niewerbalne: technika ekspresji plastycznej

 

IX.          Metody wychowawcze:

Þ indywidualne: perswazyjne, zadaniowe, modelowanie;

Þ grupowe: metoda norm i ról społecznych;

 

X.              Środki wychowawcze:

Ø     Literatura: M. Łobocki “ W poszukiwaniu skutecznych form wych.”

K.      Sawicka “ Socjoterapia”

Ø  Pomoce: Kartony; mazaki; farby; duża, kolorowa chusta; piłka; magnetofon;              kaseta z muzyką; pudełko z poleceniami; plansza z różnymi stanami pogody.

XI.          Plan zajęćciwych:

 

1. Autoprezentacja wychowawcy

             

Nazywam się Edyta Borowicz-Czuchryta. Czas wolny bardzo lubię spędzać na łonie natury, dlatego też często wyjeżam w góry. Niesamowitą radość sprawiają mi wędrówki na górskich szlakach wspólnie z moimi przyjaciółmi.

              Czasami jednak nie mam możliwości wyjechać w góry. Wówczas wolne chwile spędzam na czytaniu książek, najczęściej są to książki przygodowe. Jest to dla mnie czas, kiedy mogę oderwać się od problemów życia codziennego.

              Chciałabym jeszcze powiedzieć dlaczego tutaj jestem, a mianowicie bardzo lubię przebywać w towarzystwie, bardzo też lubię dzieci, ich uśmiechnięte buźki. Włnie dlatego tu jesteśmy, aby razem z wami w przyjemnej atmosferze spędzić czas. Chcemy wam pokazać jak razem pracować i osiągać cel wspólnie postawiony.

 

2. Autoprezentacja grupy

 

Ø     WITAM TYCH, KTÓRZY...

"...są trochę zmęczeni,"

"... mają niebieskie oczy,"

"...wstali przed siódmą,"

"... lubią się dobrze bawić,"

Osoby, które czują się powitane, mogą na przykład pomachać. Pozostali wzmacniają powitanie oklaskami. Ważne jest, by powitań nie było za dużo, ale by wszyscy poczuli się powitani.

 

Ø     IMIĘ I GEST

 

Każdy z uczestników wypowiada swoje imię dodając do tego dowolnie wybrany przez siebie gest. Reszta grupy powtarza to imię i gest. W następnej rundzie grupa próbuje sama powtórzyć imiona i gesty.

WARIANTY:

              Wykonywane gesty mogą mieć ustaloną wcześniej tematykę, np. czynność najczęściej wykonywana w wakacje.

 

Ø     IMIĘ I KRAJ

 

              Każdy mówi swoje imię i dopowiada nazwę kraju lub miasta, którego nazwa rozpoczyna się na tę samą literę co jego imię oraz podaje nazwę czegoś, co lubi na tę samą literę, np. “Mam na imię Tomek, przyjechałem z Turcji, lubię truskawki”. Prawdziwe musi być tylko imię.

Ø     MOJE PRAWE MIEJSCE JEST PUSTE

 

Uczestnicy siedzą w kręgu, bok przy boku. Tylko w jednym miejscu jest wolne krzesło. Osoba, która ma to miejsce po prawej stronie zaczyna zabawęwiąc: “Miejsce po mojej prawej stronie jest puste, zapraszam tu...” i wymienia imię osoby, która ma na tym miejscu usiąść.

WARIANT: można prosić osoby:

-         wymieniając jej cechy charakterystyczne

-         wymieniając rzeczy, w które jest ubrana itp.

 

3. Ustalenie reguł wspólnej pracy

 

Ø     BURZA MÓZGÓ

 

MATERIAŁY: karton, mazaki

PRZEBIEG: uczestnicy zgłaszają jak największą liczbę pomysłów stanowiących reguły naszej wspólnej pracy. Jednak każdy może zgłosić tylko jeden pomysł w jednej wypowiedzi. Należy zgłaszać nawet najdziksze i najbardziej nie praktyczne pomysły, kre przychodzą do głowy. Zachęcamy uczestników do ulepszania, zmieniania, łączenia wcześniej zgłaszanych pomysłów. W tym czasie prowadząca wszystkie pomysły zapisuje na tablicy. Zebrane pomysły należy poddać weryfikacji i spośd nich sporządzić listę Reg wspólnej pracy akceptowaną przez wszystkich.

Przykładowe propozycje:

Ø     Wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu,

Ø     Jesteśmy wobec siebie życzliwi,

Ø     Jesteśmy koleżscy,

Ø     Pomagamy sobie nawzajem,

Ø     Wspólnie uczestniczymy we wszystkich formach dziań.

 

4. Przebieg zajęćciwych

 

Ø     PIŁKA

 

MATERIAŁY: chusta, piłka

CEL: integracja grupy, ćwiczenie refleksu, koncentracja, zabawa.

PRZEBIEG: Na chustę wrzucamy pił i falujemy nią tak, aby piłka nie spadła na ziemię.

 

Ø     MUZYCZNA LOTERIA

 

MATERIAŁY: muzyka, pudełko z poleceniami

CEL: zmniejszenie napięcia w grupie, wspólna zabawa.

PRZEBIEG: Uczestnicy tańczą w rytm muzyki. W pewnej chwili muzyka milknie, a ktoś z uczestników wyjmuje los z poleceniem i odczytuje go, np. “Tańczymy jak słonie”. Muzyka rozbrzmiewa ponownie i wszyscy tańczą zgodnie z poleceniem, następnie muzyka cichnie i ktoś następny znowu odczytuje polecenie.

 

Ø  KRÓTKIE DZIAŁANIA W RUCHU

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin