nr 03 Jesień. Zabawy z wodą.doc

(25 KB) Pobierz
21

21.10.2009r.

KONSPEKT

Temat zajęć: „Mokra” jesień. Zabawy z wodą - zabawy paluszkowe.

Cele:

·        rozluźnianie napięcia mięśniowego dłoni;

·        stymulacja dłoni i rąk;

·        zachęcanie dziecko do współdziałania poprzez naśladownictwo;

·        rozwijanie percepcji słuchowej;

·        doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

·        prowokowanie do spontanicznej aktywności słownej

·        przełamywanie barier przed nowymi doznaniami

·        kształtowanie umiejętności rozróżniania doznań termicznych (ciepły – zimny);

Metody: podające: rozmowa, opis; oglądowe: pokaz; metoda ekspresyjna (ekspresja słowna, plastyczna), muzykoterapia

Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty z muzyką, miski, ciepła i zimna woda, farby plakatowe, pędzle, arkusze brystolu, folia malarska, kubki.

Przebieg:

1.     Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2.     Zabawy paluszkowe z towarzyszeniem płyty „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz.

3.     Pokazanie dziecku dwóch misek z wodą, jedna z ciepłą, druga z zimną. Ciepła woda zabarwiona jest na czerwono, a zimna na niebiesko. Zachęcenie dziecka do zanurzenia palca, następnie całej dłoni w obu miskach. Gdy dziecko wkłada ręka do wody, nauczyciel powtarza „ciepła woda” lub „zimna woda”. Po kilku powtórzeniach pyta, gdy dziecko wkłada rękę do miski: „Jaka to woda?” i zachęca do udzielenia odpowiedzi.

4.     Odgadywanie „Jaka to woda?” Nauczyciel zasłania dziecku oczy, wkłada jego dłoń do jednej z misek i pyta: ”Jaka to woda?” Dziecko odgaduje.

5.     Zabawy w przelewanie wody. Dziecko otrzymuje dwa kubki. Nauczyciel prezentuje czynności napełniania wodą kubka, a następnie przelewania do drugiego. Dziecko naśladuje te czynności i samodzielnie przelewa wodę.

6.     Zabawa ortofoniczna. Gdy dziecko wkłada rękę do miski z zimną wodą, nauczyciel powtarza „brrrrrr”, gdy do ciepłej wody mówi „ach, ach, ach”. Dziecko włącza się do zabawy, powtarzając dźwięki.

7.     Kolorowe dłonie. Dziecko zanurza dłoń w ciepłej wodzie, następnie nauczyciel maluje ją czerwoną farbą. Czynności cały czas towarzyszy komentarz: „Maluję rączkę czerwoną farbą” oraz pytanie: „Jak farbą maluję rączkę?”. Gdy dziecko odpowie, odbija swoją dłoń na kartce papieru. Nauczyciel pyta: ”Co to?”, „Jaki ma kolor?”. Podobną czynności wykonują zanurzając rękę w zimnej wodzi i malując ją niebieską farbą.

8.     Relaksacja: „masażyki” na materacach, słuchanie muzyki relaksacyjnej.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin