nr 11 Zima - stymulacja polisensoryczna.doc

(26 KB) Pobierz
13

13.01.2010

KONSPEKT

 

Temat: Zima. Stymulacja polisensoryczna. Zajęcia plastyczno – techniczne

 

Cele:

·        rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

·        Doskonalenie wrażliwości zmysłowej poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie działalności

·        Zapoznanie z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym zimie

·        Rozwijanie aktywności twórczej – praca plastyczna

Formy:

·        Grupowa

·        Indywidualna

Metody:

·        Słowne( pogadanka, rozmowa kierowana)

·        Praktycznego działania – polisensoryczne poznawanie świata

Środki dydaktyczne:

-         landrynki miętowe

-         olejek miętowy i kadzidełka miętowe

-         instrumenty (trójkąt, dzwoneczki)

-         białe chusteczki, prześcieradło lub biały obrus

-         białe paski bibuły marszczonej

-         płyta z muzyką

-         brystol

-         kolorowy papier

Przebieg:

1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2. Zapalenie kadzidełka miętowego – stymulacja węchu

3. Wysłuchanie piosenki o zimie; gra na trójkątach

4. Rozmowa na temat zimy i jej cech ( temperatura, kolor śniegu); rozmowa na temat zabaw, w jakie można się bawić na śniegu. Opisywanie wyglądu i cech śniegu

5. Zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldiego”. Każde dziecko otrzymuje pasek białej bibuły – swobodny ruch przy muzyce.

6. Stymulacja czuciowa – smakowanie landrynek; określanie smaku

7. Zabawa przy muzyce „śnieżynki”. Kiedy muzyka gra dzieci poruszają się ale kiedy przestanie grać zapadają w „zimowy sen” i są przykrywane białym prześcieradłem.

8. Ćwiczenia oddechowe – zdmuchiwanie białych chust z głowy

9. Praca plastyczno – techniczna: „suknia Pani Zimy” : dekorowanie białymi i niebieskimi elementami.

10. Pożegnanie; wspólne zaśpiewanie piosenki.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin