03.03.2010
KONSPEKT
Temat: Ciało i przestrzeń – brzuch, plecy, pośladki, boki.
Cele:
· Kształtowanie percepcji słuchowej
· Stymulowanie aktywnej świadomości poszczególnych części ciała w różnorodnych warunkach i sytuacjach
· Uświadomienie położenie własnego ciała w relacji do przestrzeni, jak również poruszania się w niej
· Wyrabianie płynności ruchów rąk; usprawnianie manualne
· Rozluźnianie mięśni rąk
· Kształtowanie umiejętności poruszania się w przestrzeni w określony sposób
Formy:
· Grupowa
· Indywidualna
· zespołowa
Metody:
· elementy metod: Kniess’ów, P. Dennisona, W Sherborne, F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
· zabawowo – naśladowcza, pokaz, relaksacja
Środki dydaktyczne:
- płyta z muzyką, odtwarzacz CD, żółta i zielona tempera, białe chusty, grzechotki, koce, plastikowe miski, orzechy włoskie, wata, patyczki z „wstążkami” bibuły, stemple, wałki malarskie, folia malarska.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
2. „Grające ciało” – przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone części swojego ciała: głowę , szyję, ramiona, brzuch, ręce, uda, kolana.
3. „Grająca podłoga” – dzieci trzymają w rękach grzechotki (każde dziecko jedną). W czasie muzyki dorośli rytmicznie uderzają ręką dziecka trzymającą grzechotkę w podłogę. Pilnują siły uderzenia
4. „Grająca ławeczka” – dzieci trzymają dzwoneczki lub tamburyna; rodzice przytrzymują dłonie dzieci (jak w ostatniej zabawie). Przy piosence rytmicznie uderzają dzwonkami, tamburynami w ławeczkę.
5. „Rybka” – dzieci wskazują swój brzuch. Kładziemy dzieci na kocu na brzuchu. Rodzice ciągną koc po całej sali.
6. „Samochód” – dzieci wskazują plecy; „jazda” na plecach na kocu.
7. „Spacer na pupie” – dzieci przesuwają się na pośladkach samodzielnie odpychając się rękami lub rodzice ciągną koc.
8. „Bąk na boku” – „karuzela” na kocu.
9. „Bąk na plecach” – robimy karuzelę, jak w poprzedniej zabawie. Na koniec kołyszemy chwilę dziecko w kocu..
10. „Przyklej bok do boku kolegi” – przy piosence dzieci poruszają się po sali. W przerwie na hasło „przyklej bok” dzieci szukają pary i przytulają się na moment bokiem do siebie. Wcześniej nauczyciel nazywa z dziećmi części ciała: bok, plecy.
11. „Myjemy podłogę” – nauczyciel rozdaje dzieciom ściereczki. Przy muzyce dzieci naśladują ruch od lewej strony do prawej. Na przerwę „strzepują” ściereczki.
12. „Co robi wstążka?” – dzieci dostają patyczki z paskami bibuły. Dorośli trzymając ręce dziecka wykonują płynne ruchy w przestrzeni, starając się zachęcić dziecko, by obserwowało tor ruchu bibułek. Na zakończenie – swobodna zabawa dzieci bibułkami.
13. „Dzieci się bawią – dzieci śpią” – dorośli rozkładają złożone na pół koce po jednym dla każdego dziecka. Przy muzyce dzieci swobodnie poruszają się wokół kocyków, a na pauzę kładą się kocach.
14. „Konik na biegunach” – dorośli siedzą za dziećmi w pozycji kucznej. W czasie akompaniamentu wykonują kołysanie do przodu i do tyłu (mogą trzymać dzieci pod ich kolanami). Jednocześnie głaszczą dzieci, szepczą im do ucha.
15. „Śpiące misie” – dzieci kładą się na podłodze. Przy muzyce rodzice kołyszą nad nimi folia malarską
16. „ W oczekiwaniu na wiosnę...” – nauczyciel rozdaje białe chusty. Dzieci przy pomocy dłoni, stempli lub wałeczków malują na materiale symbole wiosny : słońce, kwiat....
17. Wystawa prac; zakończenie zajęć.
ewewas2