nr 15 Kolor czerwony; czapeczka Czerwonego Kapturka.doc

(27 KB) Pobierz
17

17.03.2010

KONSPEKT

 

Temat:  Kolor czerwony – „W krainie Kapryśnej Królowej” ; czapeczka Czerwonego Kapturka; bal w kolorze czerwonym.

 

Cele:

·        Dzieci potrafią nazwać omawiany kolor i odszukać go w swoim otoczeniu i na swoim ubraniu

·        Klasyfikują przedmiot według jednej cechy

·        Potrafią wykonać samodzielnie lub z pomocą pracę plastyczną

·        Potrafią budować formę przestrzenną (zamek z klocków)

Formy:

·        Grupowa

·        Indywidualna

·        zespołowa

Metody:

·        elementy metod: F. Affolter, stymulacji polisensorycznej

·        zabawowo – naśladowcza, pokaz, relaksacja

·        praca plastyczna

Środki dydaktyczne:

-         płyta z muzyką, odtwarzacz CD, płyta z nagranym tekstem bajki, kukiełki króla i królewny, czerwona bibuła, sylweta czerwonego zamku, czerwone kwiaty, motylki, łódeczki,  koszyk z różnymi częściami garderoby w kolorze czerwonym, czerwone kredki, kontury kapturka, chusta animacyjna, czerwone balony, czerwone klocki, czerwona plastelina, wycinanka, klej, farba.

Przebieg:

1.     Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.

2.     Zaprezentowanie bajki „O Kapryśnej Królewnie” przy pomocy kukiełek.

      „Dawno, dawno temu, za górami, za lasami znajdowała się kolorowa kraina, którą rządził stary, mądry król. Miał on córkę – śliczną królewnę. Królewna ta była jednak bardzo kapryśna- ciągle zmieniała kolorowe suknie i mimo, że miała ich niezliczoną ilość, ciągle marudziła i chodziła niezadowolona .Martwiło to króla, aż pewnego razu wydał rozkaz, aby wszystko w jego królestwie stało się czerwone, a jego córka ma nosić tylko czerwone sukienki. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki- przez kraj zaczęła płynąć czerwona rzeka( n-l rozkłada na dywanie czerwoną krepę), po rzece pływały czerwone łódeczki, na brzegu wyrosły czerwone kwiaty, a w powietrzu fruwały czerwone motylki i ptaki.( sylwety).Także i sukienki królewny zrobiły się czerwone ( n-l zakłada królewnie i królowi czerwone szaty.)”

      1. Zabawa – znajdź kolor czerwony. Dzieci wyszukują kolor czerwony na swoich ubraniach.

4.     Zabawa ruchowa – dotknij czegoś czerwonego; dzieci poruszają się samodzielnie lub z pomocą po sali i wyszukują czerwonych elementów.

5.     Zabawa z chusta animacyjną – dzieci przynoszą wszystkie znalezione czerwone rzeczy i układają na czerwonej części chusty. Próbują wypowiadać nazwę rzeczy i koloru.

6.     Zabawa ruchowa z chusta animacyjną – dzieci poruszają się swobodnie samodzielnie lub z pomocą ; na sygnał dany przez n – la siadają na czerwonej części chusty.

7.     Praca plastyczna – dzieci wybierają dowolny szablon zabawki i wypełniają ją kolorem czerwonym – kredka, farba, plasteliną....

8.     Wysłuchanie bajki pt; „Czerwony Kapturek”; pokazanie ilustracji.

9.     Zabawa dydaktyczna – ubranie Czerwonego Kapturka – wybranie z kosza szablonów ubrań, które pasowałyby do Czerwonego Kapturka

10. Przyklejenie na kartce wybranego stroju.

11. Praca plastyczna – dzieci kolorują postać Czerwonego Kapturka kredkami – samodzielnie próbują odpowiednio wybrać kolor.

12. Zabawa z czerwonymi balonami – podrzucanie, rzucanie do siebie, turlanie.

13. Zabawa z chusta animacyjną – układanie balonów na chuście; wprawienie chusty w ruch; obserwowanie ruchu balonów.

14. Podział dzieci na dwie grupy. Każda grupka otrzymuje zestaw klocków. Ich zadaniem jest wybrać tylko klocki czerwone i zbudowanie budowli.

15. Wykonanie pamiątkowego zdjęcia „czerwonych dzieciaków”.

16. Podziękowanie dzieciom;  zakończenie zajęć.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin