Biedroneczki są w kropeczki.doc

(34 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 04.05.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Wiosenne spotkania na łące

Temat dnia: Biedroneczki są w kropeczki

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wymienia mieszkańców łąki,

- rozwiązuje zagadkę,

- potrafi powiedzieć, jak wygląda biedronka i jakie są jej zwyczaje,

- ilustruje ruchem treść opowieści,

- uważnie słucha opowiadania,

- posługuje się liczebnikami porządkowymi, przeliczając kropki biedronek,

- umie porównać zbiory używając określeń: dużo, mało, tyle samo,

- określa położenie biedronki względem krzaku za pomocą określeń: na, pod, za, obok,

- wykonuje biedronkę metodą origami z kół.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, obserwacja uczestnicząca, dialog, słuchanie, aktywność ruchowa, aktywność plastyczna

 

- oparte na aktywności nauczyciela: dialog, wyjaśnianie, pokaz, zadawanie pytań problemowych, śpiew, czytanie opowiadania oraz opowieści ruchowej, pochwała

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki, ilustracja łąki, zagadka i ilustracja biedronki, opowiadanie pt. „Biedronka w ogrodzie”, ilustracja krzaku róży, emblematy biedronek z kropkami, obręcze, kolorowe kartki papieru, jedno duże czarne koło oraz dwa czerwone, jedno małe czarne koło, klej, czarne flamastry.

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy piosence „Wszyscy są, witam was ...”

Dzieci siedzą w kole i śpiewając wykonują następujące czynności:

Wszyscy są, witam was                            - gest ręką, wskazują na wszystkie dzieci

Zaczynamy. Już czas!                                          - klepią się rytmicznie o uda

Jestem ja, jesteś ty.                                          - wskazują ręką na siebie i kolegów

Raz, dwa, trzy!                                          - klaszczą trzy razy w swoje dłonie

 

2. Oglądanie dużego obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę

Krótka rozmowa na temat środowiska jakim jest łąka – jej wyglądu oraz mieszkańców. Nazywanie zwierząt przedstawionych na obrazku.

 

3. Zagadka tematyczna „Biedronka”

Malutkie czerwone i w czarne kropeczki, wszystkie dzieci je znają, to są ... (biedroneczki)

 

4. Zabawa naśladowczo-ruchowa „Wyprawa na łąkę”

Wczesnym rankiem dzieci wyszły na spacer. Udały się na łąkę, żeby obserwować zwierzęta (marsz). Najpierw zobaczyły motyle (lekki bieg z wymachami ramion), które fruwały nad kwiatami. Zmęczyły się i po chwili usiadły na kolorowych kwiatach. Później wyfrunęły pszczoły (lot z mówieniem zgłoski „bzz”), ale i one przysiadły na roślinach. Nagle, co to? Ach, to kret wychodzi na powierzchnię ziemi (naśladowanie ruchem pełzania, kopania korytarzy). Teraz na łąkę wybiegają koniki i wesoło brykają, podskakują, tarzają się w wysokiej trawie. Na łące jest tyle kolorowych kwiatów, dzieci zrywają je na bukiet dla mamy (chód ze skłonami). W radosnym nastroju wracają do domu.

 

5. Zapoznanie z treścią opowiadania pt. „Biedronka w ogrodzie”

Do ogrodu przyfrunęły biedronki.

- Jak tutaj ładnie. Tyle pięknych kwiatów. Odpocznijmy chwilkę. Nagle usłyszały wołanie.

- Ratunku! Ratunku! Oj! Jak boli! Kto mi pomoże?

Biedronki uważnie rozejrzały się dookoła. W pobliżu miejsca, gdzie postanowiły odpocząć zakwitł piękny krzak róży. Tymczasem złośliwe mszyce zjadły jego liście.

- Zaraz się z wami rozprawimy! – biedronki szybko zabrały się do pracy, połykając szkodniki. Kiedy skończyły było już prawie ciemno.

- Dziękuję za pomoc – powiedziała róża. Mocniej zapachniała i rozwinęła nowe pąki.

- My mamy teraz pełne brzuszki, a ty jesteś cała i zdrowa – odpowiedziały biedronki
i odfrunęły.

 

- Kto przyfrunął do ogrodu?

- Co usłyszały biedronki?

- Kto wołał o pomoc i dlaczego?

- Co zrobiły biedronki?

- Co to są mszyce? (szkodniki)

- Czy biedronki są pożyteczne?

 

Prezentacja przyczepionej na tablicy ilustracji krzaka róży oraz czterech biedronek. Dzieci przeliczają ile biedronek pomogło róży oraz określają ich położenie względem krzaka: na, pod, za, obok.

6. Zabawa ruchowa „Róże i biedronki”

Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa to „róże”. Zajmują miejsca
w obręczach, rozmieszczonych dowolnie na sali. druga grupa to „biedronki” – otrzymują emblematy, które zawieszają na szyi. W rytmie akompaniamentu „biedronki” w podskokach przemieszczają się między „różami”. Na określony sygnał każda „biedronka” podbiega do „róży”. Dzieci chwytają się za ręce, tworzą małe koła i rytmicznie podskakują.

 

7. Zabawa matematyczna „Biedroneczki są w kropeczki”

Dzieci zajmują miejsca przed tablicą, na której znajdują się dwie biedronki z dwiema kropkami. Nauczycielka zwraca się do dzieci:

- ile biedronek jest na tablicy? (2)

- ile biedronka ma kropek? (2)

Następnie obok ilustracji biedronek z dwiema kropkami nauczycielka przyczepa ilustrację kilku biedronek z większą ilością kropek i pyta dzieci:

- czy biedronki, które umieściłam na tablicy mają także po dwie kropki?

- mają dużo kropek, czy mało?

- których biedronek jest mniej, tych które mają dwie kropki, czy tych mających więcej kropek? (wspólne przeliczenie)

 

8. Praca plastyczna – Biedronka metodą origami z kół

Przygotowujemy zielone kartki papieru, trzy jednakowej wielkości koła: jedno czarne i dwa czerwone oraz jedno mniejsze czarne.

- dwa czerwone koła składamy na pół,

- przyklejamy do zielonej kartki duże czarne koło,

- na czarnym kole przyklejamy dwa czerwone koła, złożone na pół,

- przyklejamy małe czarne kółko, jako główkę

- czarnym flamastrem dorysowujemy pozostałe części biedronki (kropki, czułki, nóżki – po trzy z każdej strony, ogonek).  

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin