klasa_V.doc

(50 KB) Pobierz
Konspekt lekcji dla klasy V

 

Konspekt lekcji dla klasy V

 

 

Temat: Kierowane wypowiedzi uczniów na temat Adwentu w oparciu o symbole adwentowe. Rozwiązywanie krzyżówki. Odczytanie tekstu Pisma Świetego o Miłosiernym Samarytaninie. Zapisanie postanowień adwentowych. Wykonanie  drzewka dobrych uczynków i wieńca adwentowego.

 

 

Cel rehabilitacyjny:

                              

·        rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci ( słuchanie ze zrozumieniem)

·        usprawnianie funkcji kojarzenia ( rozwiązanie krzyżówki, ułożenie skojarzeń do poszczególnych liter wyrazu)

A

D

W

E

N

T)

 

·        doskonalenie umiejętności logicznego myślenia  (wypowiedzi uczniów na temat Adwentu, symboli adwentowych)

·        doskonalenie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej ( śpiew połączony z gestem i ruchem  „Chrześcijanin tańczy”), drama

 

 

 

Cel ogólny: poznanie znaczenia czasu  Adwentu jako oczekiwania na

przyjście Jezusa

 

Cele szczegółowe: uczeń

 

·        Potrafi wymienić i nazwać symbole Adwentowe

·        Rozwiązuje krzyżówke

·        Potrafi przedstawić za pomocą ruchu dobre uczynki

·        Potrafi sformułować postanowienia adwentowe, uczynki

·        Zapisuje swoje postanowienia adwentowe

·        Wykonuje drzewko dobrych uczynków

·        Wykonuje wieniec adwentowy

·        Wymienia elementy wieńca Adwentowego

·        śpiewa piosenki  Uwaga, Uwaga potrzebne światło,             

         Chrześcijanin      tańczy

·        układa skojarzenia do wyrazu Adwent

 

Cel wychowawczy: kształtowanie postawy oczekiwania  i przygotowania na    

                               przyjście Jezusa

 

Metody:  praca z tekstem biblijnym,drama, słoneczka, oparta na działalności

              praktycznej( elementy metody projektu), oparta na słowie jako

              element wiążący             

              

Zasady:

·        stwarzania właściwej atmosfery

·        akceptacji i życzliwej pomocy

·        przystępności treści nauczania

·        aktywnego i świadomego udziału w lekcji

·        łączności teorii z praktyką

·        indywidualizacji

·        dominacji wychowania

 

 

Formy: jednostkowa, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: Pismo Święte, Świeca – Roratka, 3 świeczki fioletowe, jedna różowa, krzyżówka, serca, wytłaczanka z czterema foremkami, złoty papier, zielona bibuła, kropki z dziurkacza w kolorze czerwonym, kolorowe wstążeczki, plakat drzewka dobrych uczynków, kolorowe ozdoby na drzewko, piosenki Uwaga potrzebne światło, Chrześcijanin tańczy

 

Przebieg katechezy

 

I.                    Zajęcia wstępne

 

·        Modlitwa

·        Przekazywanie ciepła – od zapalonej świecy jeden z uczniów trzyma obie ręce nad płomieniem. Kiedy jego ręce się ogrzeją kładzie je na otwarte ręce sąsiada, który dalej przekazuje ciepło. Następnie kolejna osoba ogrzewa sobie dłonie

·        Śpiewanie piosenki „Uwaga, uwaga potrzebne światło”

 

 

 

 

 

 

II. Bezpośrednie spostrzeganie

 

·        Poznanie symboli adwentowych

·        Wypowiedzi uczniów na podstawie ilustracji

·        Dobieranie właściwych znaczeń wyrazów do symboli adwentowych

 

Roratka - symbol Maryi, wzoru oczekiwania na Pana Jezusa

 

Wieniec adwentowy - oznacza 4 niedziele Adwentu, świece zapalamy po jednej na kolejną niedzielę. Pierwsza świeca symbolizuje nadzieję, druga pokój, trzecia miłość, czwarta radość

 

Lampion – niesie światło, które rozjaśnia ciemności

 

III. Asocjacja

 

·        Odczytanie tekstu Pisma Świętego o Miłosiernym Samarytaninie

 

     Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli.  Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.  Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko:  podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał". Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

 

·        Rozmowa na temat postawy Samarytanina i jak my możemy naśladować go w swoim życiu, jak możemy pomagać innym, jakie dobre uczynki możemy spełniać

·        Śpiewanie piosenki połączonej z gestem i ruchem Chrześcijanin tańczy

 

·        Odgrywanie scenek ukazujących dobre czyny np.

o       Niesie zakupy

o       Opiekuje się osobą chorą

o       Ustąpi miejsca starszej osobie w tramwaju

o       Sprząta mieszkanie

o       Zmywa naczynia

·        Praca indywidualna

·        Zapisanie w sercach postanowień adwentowych

 

W Adwencie będę...........................................

W Adwencie nie będę.......................................

 

IV. Ekspresja

·        Praca w grupach

·        Grupa pierwsza: wykonuje:

Adwentowe Drzewko Dobrych Uczynków

 

o       Wykonanie drzewka choinkowego- układanie puzzli

o       Wykonanie ozdób z kolorowego papieru: świeczka, gwiazdka, bombka, jabłko, cukierek, serce

o       Na poszczególnych ozdobach  uczniowie wpisują  swoje imię i nazwisko.

o       Przez okres Adwentu uczniowie będą umieszczać na drzewku swoje dobre uczynki

 

gorliwa modlitwa – świeczka

udział w Roratach – gwiazdka

pomoc rodzicom – bombka

posłuszeństwo – jabłko

dobry stopień – cukierek

pomoc innym – serce

dobre zachowanie- kokardka

 

 

Grupa druga wykonuje: Wieniec adwentowy

 

·        Odwracamy do góry nogami czteroforemkową wytłaczankę.

·        Umieszczamy świeczki w każdej foremce

·        Przyklejamy na świecach napisy

Na 1 – nadzieja

Na 2 – pokój

Na 3 – radość

Na 4 - miłość

     

·        Obklejamy całą foremkę zieloną bibułą

·        Dekorujemy  liśćmi gwiazdy betlejemskiej, czerwonymi jagodami z papierowych kropek, wstążeczkami, złotkiem

·        Prezentacja pracy w grupach

·        Ułożenie skojarzeń do poszczególnych słów wyrazu

A

D

W

E

N

T

Np. A – Anioł

 

·        Wykonanie słoneczka

Przyczepienie na tablicy tarczy słonecznej z wpisanym wyrazem ADWENT

Wpisanie w promienie słoneczka skojarzeń do wyrazu adwent

 

V. Zajęcia wstępne

·        Ocena pracy uczniów

·        Praca domowa - Spełnić dziś dobry uczynek

·        Modlitwa

 

Ewaluacja

 

Przez okres Adwentu uczniowie będą umieszczać na drzewku swoje dobre uczynki

 

 

Opracowała mgr Iwona Kaftan

katechetka Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Łodzi

7

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin