Mój konspekt na hospitacje PRAWA I OBOWIĄZKI.doc

(35 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-6 letnich

Kluczbork, dnia 26.02.2009

 

Konspekt zajęć

Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.

 

 

 

Temat: My dzieci mamy swoje prawa.

 

Cele, dziecko:

­            zna własne prawa

­            potrafi tworzyć normy postępowania

­            potrafi wyrażać emocje i uczucia

­            umie dostrzegać potrzeby innych

­            potrafi działać empatycznie

Metody: praktyczna, problemowa, ruchowa.

Forma: zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z piosenkami Majki Jeżowskiej, kredki – pastele, lina, blok techniczny.

 

 

 

Przebieg :

 

  1. Zabawa ruchowa: Podróż.

Przy piosence M. Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są, rozciągnięcie długiej liny i zabieranie dzieci „w podróż”. Dotknięcie dziecka umożliwia włączenie się do zabawy. Dzieci w rzędzie, trzymając linę wędrują po sali. Zatrzymują się tworząc koło na dywanie.

 

2.      Czytanie opowiadania, historyjki:

Jest to śmieszna kraina, w której kiedyś było bardzo wesoło, wszyscy zgodnie się bawili, każdy mógł włączyć się do zabawy. Do niedawna można było się tu bezpiecznie bawić, aż któregoś dnia na Wyspę przypłynął chłopiec o imieniu Alex. Postanowił, że dzieci, które nie są podobnego niego – mają inny kolor skóry, inny kolor włosów, nie mogą się z innymi bawić. Alex to bardzo duży i silny chłopiec, często krzyczy na inne dzieci, które się go boją i słuchają. Na placu zabaw, co dzień jest mniej dzieci, bo Alex nie pozwala im się bawić.

 

3.      Co można zrobić, żeby pomóc tym dzieciom?

­            Dzieci proponują różne rozwiązania.

­            Jak czuły się dzieci, kiedy Alex nie pozwalał im się bawić?

­            Dzieci przedstawiają stany uczuciowe różnymi formami ekspresji (werbalnie, za pomocą mimiki, rysunku).

 

4.      Ustalenie norm postępowania (redagowanie Kodeksu Wyspy) – burza mózgów

Zapisanie wszystkich propozycji np:

­            Każde dziecko może uczestniczyć w zabawie.

­            Każdy może bawić się, z kim chce.

­            Każde dziecko samo, wybiera sobie zabawkę, którą chce się bawić.

­            Nikt nie może uderzyć ani krzyczeć na kolegów.

 

5.      Zabawa taneczna: Podróż do krainy prawa do zabawy”.

Wybranie ulubionych zabawek. Zabawa przy piosence M. Jeżowskiej, „Kolorowe dzieci” Omówienie prawa do zabawy, zwrócenie uwagi na obowiązek odłożenia zabawek na miejsce, po skończonej zabawie.

 

II część

 

6.      Rysowanie pastelami na temat: Moje prawa

Dzieci rysują piktogramy do poszczególnych praw.

 

7.      Przyporządkowanie rysunku do określonego napisu (prawa).

Układanie swoich prace przy odpowiednim napisie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin