Konspekt lekcji historii w klasie 1 B Temat Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin Marek Biesiada 12. 10. 2006.doc.doc

(55 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              09. 10. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

 

Temat: Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

·         potrafią wymienić osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

·         potrafią przedstawić warunki geograficzne

·         rozumieją i prawidłowo stosuje pojęcia wykorzystane przez uczniów w czasie prezentacji (alfabet, , Państwo Środka)

·         znają osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

·         lokalizują omawiane kraje na mapie

·         wyjaśniają wpływ warunków geograficznych na życie ludzi

·         rozumieją i prawidłowo stosuje pojęcia wykorzystane przez uczniów w czasie prezentacji (hinduizm, buddyzm, kasta, księgi Wedy)

·         rozumieją znaczenie osiągnięć cywilizacyjnych

·         prezentują efekty pracy zespołu

·         twórczo wykorzystują dostępne źródła informacji

2.      Metody:

·         metoda programowa (z wykorzystaniem podręcznika), pogadanka

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

· sprawdzenie listy obecności

· zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Gdzie znajduje się Palestyna?

·         Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

·         Kiedy narodził się judaizm?

·         Jaki był charakter judaizmu?

·         Komu objawił się Bóg na Górze Synaj?

·         Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

·         Według jakich Przykazań  postępowali i postępują Żydzi?

·         Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

·         Gdzie spisane są prawa Żydów?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Osiągnięcia cywilizacyjne Fenicjan, ludów Indii i Chin

 

I. Fenicja

1. Położenie geograficzne Fenicji

·         Jakie tereny zamieszkiwali Fenicjanie?

 

 

 

2. Handel fenicki

·         Jakimi towarami handlowali Fenicjanie?

 

 

 

 

 

3. Fenicka flota morska

·         Co umożliwiała Fenicjanom flota morska?

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Pismo alfabetyczne

·         Jakie było najważniejsze osiągnięcie Fenicjan?

·         Dlaczego pismo fenickie stało się najważniejszym osiągnięciem Fenicjan?

 

 

II. Indie i Chiny

1. Położenie geograficzne Indii i Chin

·         Kiedy i nad jakimi rzekami powstawały pierwsze cywilizacje Dalekiego Wschodu?

 

 

 

 

 

2. Wierzenia religijne

·         Jak doszło do powstania hinduizmu?

·         Co to były „Wedy”?

·         Kim byli Ariowie?

·         Dlaczego społeczeństwo dzieliło się na „kasty”?

·         Kim byli bramini?

·         Jaką nauką głosił Budda?

·         Jaką naukę głosił Konfucjusz?

 

3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin

·         Jakie wynalazki Indii i Chin spowodowały postęp cywilizacyjny?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

I. Fenicja

1. Położenie geograficzne Fenicji

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Handel fenicki

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Fenicka flota morska – dzięki niej:

·         prowadzili handel od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego

·         zakładali kolonie (np. Kartagina)

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46-47. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

4. Pismo alfabetyczne

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 48. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

II. Indie i Chiny

1. Położenie geograficzne Indii i Chin

·         Doliny rzek Indus i Żółta Rzeka

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 49-50. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Wierzenia religijne

·         hinduizm – 1500 r. p.n.e.

·         buddyzm – Siddharta Gautama (Budda), ok. 560-480 r. p.n.e.

·         konfucjanizm – Konfucjusz, 551-479 r. p.n.e.

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 50. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Osiągnięcia naukowe Indii i Chin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnić pojęcia:

hinduizm, buddyzm, kasta, księgi Wedy

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         Jakie tereny zamieszkiwali Fenicjanie?

·         Jakimi towarami handlowali Fenicjanie?

·         Co umożliwiała Fenicjanom flota morska?

·         Jakie było najważniejsze osiągnięcie Fenicjan?

·         Dlaczego pismo fenickie stało się najważniejszym osiągnięciem Fenicjan?

·         Kiedy i nad jakimi rzekami powstawały pierwsze cywilizacje Dalekiego Wschodu?

·         Jak doszło do powstania hinduizmu?

·         Co to były „Wedy”?

·         Kim byli Ariowie?

·         Dlaczego społeczeństwo dzieliło się na „kasty”?

·         Kim byli bramini?

·         Jaką nauką głosił Budda?

·         Jaką naukę głosił Konfucjusz?

·         Jakie wynalazki Indii i Chin spowodowały postęp cywilizacyjny?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin