Konspekt lekcji historii w klasie 1 B Temat Starożytny Wschód – powtórzenie wiadomości Marek Biesiada 12. 10. 2006.doc.doc

(76 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              12. 10. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie I B

 

Temat: Starożytny Wschód – powtórzenie wiadomości

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: hieroglify, pismo klinowe, pismo alfabetyczne

·         rozumie znaczenie pisma jako metody

·         komunikacji międzyludzkiej

·         rozumie znaczenie pisma dla państwa (podatki, prawo)

·         rozumie znaczenie alfabetu

·         rozpoznaje poznane rodzaje pisma

·         wyjaśnia jaką rolę odgrywało pismo w ówczesnych cywilizacjach

·         twórczo wykorzystuje posiadane źródła informacji

·         samodzielnie poszukuje informacji

2.      Metody:

·         rozmowa nauczająca

·         praca wg projektu (opracowany przez nauczyciela)

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik, skoroszyt

·         gimnazjalisty

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

 

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Starożytny Wschód – powtórzenie wiadomości

 

I. Czas w dziejach

1. Sposoby mierzenia czasu w historii (Oś czasu z podziałem na naszą erę i przed naszą erą)

·           Od którego momentu liczymy czas w historii?

 

2. Określenie wieku

·         Określ, który to wiek?

 

 

 

3. Epoki historyczne

·         Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

·         Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

·         Jak są dzielone epoki?

 

II. Mezopotamia

1. Warunki naturalne Mezopotamii

·         Co oznacza słowo Mezopotamia?

·         Gdzie znajduje się Mezopotamia?

·         Jakie warunki naturalne występują w Mezopotamii?

 

2. Sumerowie

·         Czy Sumerowie stworzyli jednolite państwo na obszarze Bliskiego Wschodu?

·         Jaka panowała forma rządów wśród Sumerów?

 

3. Osiągnięcia Sumerów

·         Jakie budowle wznosili Sumerowie?

·         Jakie osiągnięcia mieli Sumerowie?

 

4. Kodeks Hammurabiego

·         Co to był Kodeks Hammurabiego?

·         Jakie przestępstwa były kary w Babilonie?

·         Jakie informacje są zawarte w Kodeksie Hammurabiego?

·         Od czego zależała kara w Babilonie?

 

5. Religia Babilończyków

·         Jaki charakter miała religia Mezopotamii?

 

 

6. Osiągnięcia Babilończyków

·         Kto w Babilonie zajmował się nauką?

·         Jakie osiągnięcia naukowe mieli Babilończycy?

 

III. Egipt

1. Położenie geograficzne starożytnego Egiptu.

·        Gdzie znajduje się Egipt?

·        Gdzie ukształtowało się życie Egiptu?

·        Jakie granice miał Egipt?

 

2. Podział geograficzny Egiptu.

·         Jak był podzielony Egipt?

·         Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Dolnego?

·         Jaki obszar wchodził w skład Egiptu Górnego?

 

3. Znaczenie rzeki Nil.

·         Dlaczego rzeka Nil była ważna dla Egiptu?

 

 

4. Ustrój państwa

·      Kto stał na czele państwa?

·      Jaką władzę miał faraon?

·      Co to jest władza despotyczna?

 

5. Społeczeństwo Egiptu

·      Jak było podzielone społeczeństwo Egiptu?

·      Co to były nomy?

·      Kim byli nomarchowie?

·      Jakie obowiązki mieli urzędnicy?

·      Jakie były kary w Egipcie za nadużycia?

·      Na co szły podatki Egipcjan?

·      Jakie obowiązki mieli kapłani?

·      Jakie obowiązki mieli chłopi?

·      Skąd wywodzili się niewolnicy?

 

6. Religia

·      Jaki charakter miała religia egipska?

·      Jakie cechy posiadali bogowie egipscy?

·      Dlaczego życie pozagrobowe była dla Egipcjan bardzo ważne?

·      Jakiej czynności dokonywali Egipcjanie w celu dostąpienia życia po śmierci?

·         Kto sprawował obrzędy religijne?

·         Jaką ważni byli kapłani w hierarchii społecznej Egiptu?

·      Jakich bogów mieli Egipcjanie?

·      Czy w każde miasto posiadało własne bóstwo?

·      Gdzie znajdowały się siedziby bóstw?

 

7. Osiągnięcia naukowe Egipcjan

·      Jakie osiągnięcia naukowe mieli Egipcjanie?

·      Jak Egipcjanie stosowali matematykę w praktyce?

·      W czym Egipcjanie wykorzystywali geometrię

·      Do czego wykorzystywano astronomię?

·      Jakie osiągnięcia w medycynie mieli Egipcjanie?

 

8.  Sztuka egipska

·      Czym charakteryzowała się sztuka egipska?

·      Jakie znamy zabytki kultury egipskiej?

 

 

9.  Pismo egipskie

·      Jakie nazywamy pismo egipskie?

·      Jakich materiałów pisarskich używano w Egipcie?

·      Do czego Egipcjanie używali pismo?

·      Co dawała w Egipcie umiejętność pisania?

 

IV. Izrael

1. Położenie geograficzne Palestyny

·         Gdzie znajduje się Palestyna?

 

 

2. Dzieje Żydów

·         Jakie były dzieje Narodu Wybranego (Żydów)?

 

3. Religia – judaizm

·         Kiedy narodził się judaizm?

·         Jaki był charakter judaizmu?

·         Komu objawił się Bóg?

·         Komu i gdzie Bóg dał Dekalog (10 Przykazań Bożych)?

·         Według jakich Przykazań  postępowali Żydzi?

·         Jaka księga jest źródłem wiary Żydów?

·         Gdzie spisane są prawa Żydów?

 

V. Fenicja

1. Położenie geograficzne Fenicji

·         Jakie tereny zamieszkiwali Fenicjanie?

 

 

2. Handel fenicki

·         Jakimi towarami handlowali Fenicjanie?

 

 

3. Fenicka flota morska

·         Co umożliwiała Fenicjanom flota morska?

 

 

4. Pismo alfabetyczne

·         Jakie było najważniejsze osiągnięcie Fenicjan?

·         Dlaczego pismo fenickie stało się najważniejszym osiągnięciem Fenicjan?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin