scenariusz zajęc o warzywach i owocach.doc

(37 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 21.04.2010 r.

w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.

 

Temat : Dbam o zdrowie – jem surówki!

 

Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, techniczna

Cel ogólny : zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania się.

 

Cele szczegółowe :

- wyróżnianie i nazywanie części warzyw

- poznawanie wartości odżywczych warzyw i owoców

- wdrażanie do samodzielnego, higienicznego i bezpiecznego wykonywania surówek

- utrwalanie kolejności alfabetycznej wyrazów

 

Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktyczne działanie

Formy : zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne : okazy naturalne warzyw i owoców, podręcznik i ćwiczenia uczniów, karteczki z wyrazami, śmietana i cukier, fartuszki, chusteczki, tarki, miski, widelce

 

Przebieg zajęć:

1.     Budowa zewnętrzna roślin. Omówienie roli poszczególnych części rośliny z wykorzystaniem okazów naturalnych i podręczników.

 

2.     Pokazanie dzieciom i omówienie przez nauczyciela piramidy żywieniowej zalecanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Podawanie przez uczniów produktów, które powinny znaleźć się w odpowiednich miejscach piramidy.

 

3.     Pogadanka na temat roli warzyw i owoców w jadłospisie. Podkreślenie walorów smakowych i odżywczych surowych produktów spożywanych na surowo.

 

4.     Układanie kartoników z nazwami warzyw zawierających trudności ortograficzne według kolejności alfabetycznej ( marchew, ogórki, brokuł, kapusta, brukselka, groch).

 

 

5.     Wykonanie surówki z marchwi i jabłka dostarczonego do szkoły  zgodnie z programem. Zwrócenie uwagi na higieniczne , bezpieczne i estetyczne wykonanie surówek oraz porządek na miejscu pracy. Właściwe podanie i kulturalne konsumowanie surówek.

 

6.     Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

 

 

                                                                      opracowała : Beata Śliwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w dniu 10 maja 2010 r.

w klasie 2 h w filii Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach.

 

 

Temat : Doskonale znam owoce!

 

Edukacja : przyrodnicza, polonistyczna, muzyczna, plastyczna

Cel ogólny : zapoznanie uczniów z właściwościami owoców i zasadami ich 

                      spożywania

 

Cele szczegółowe :

- sprawdzenie doświadczalne cech różnych owoców

- właściwe dobieranie przymiotników do rzeczowników

- redagowanie zdań opisujących jabłko

- zwrócenie uwagi na właściwe spożywanie owoców

- przedstawienie owocu środkami plastycznymi

 

Metody : obserwacja, rozmowa, pokaz, praca z tekstem, praktycznego działania,

Formy : indywidualna, grupowa, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne : okazy naturalne owoców, karta pracy, zeszyty, szablony owoców, papier biały i kolorowy, plastelina,

 

Przebieg zajęć:

1.     Określanie nazw owoców na podstawie dotyku, węchu i smaku.

 

2.     Pogadanka na temat zasad spożywania owoców. Zwrócenie uwagi na higienę spożywania produktów surowych.

 

3.     Wyszukiwanie i zapisywanie przymiotników określających owoce, których nazwy są kolejnymi literami ich nazw. Wspólne znalezienie określeń jabłka i grupowe gruszki.

 

jadalne

apetyczne

brudne

ładne

kuliste

okrągłe

 

4.     Wykonanie zadania z karty pracy. Uzupełnienie przymiotnikami kilku zdań opisujących jabłka. Sprawdzenie i przepisanie tekstu do zeszytu.

 

5.     Wysłuchanie piosenki „W sadzie” . Interpretacja ruchowa piosenki.

 

6.     Ilustracja ulubionego owocu z wykorzystaniem plastikowych szablonów. Wydzieranie papieru lub rozcieraniem plasteliny. Prezentacja i omówienie prac.

7.     Porządkowanie miejsc pracy. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

 

 

                                                                      opracowała: Beata Śliwa

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin