Ćwiczenia na koncentrację.doc

(24 KB) Pobierz
Ćwiczenie 1

Przed ćwiczeniami:

Usiądź wygodnie, nabierz głęboko powietrze przez noc, wypuszczaj powoli ustami. Wydech ma trwać 2 razy dłużej niż wdech. Powtórz 5 razy.

 

 

Ćwiczenie 1.

„Nie rozśmieszaj mnie”

 

Zabawa dla rodzica z dzieckiem. Rodzic usiłuje być poważny i nie uśmiechać się. Dziecko ma za zadanie rozśmieszyć mamę lub tatę. Kiedy mu się to uda - zamieniają się rolami.

 

Ćwiczenie 2.

„Ślepiec”

 

Zabawa dla rodzica z dzieckiem. Dziecko zamyka oczy, rodzic prowadzi je po pokoju w taki sposób, aby dziecko mogło poznać przy pomocy rąk jaka najwięcej szczegółów ( np. ulubione zabawki). Z zamkniętymi oczami opisuje szczegóły, które rozpoznał za pomocą rąk. Później zmiana.

 

Ćwiczenie 3.

„Wsłuchiwanie się w ciszę”

 

Dziecko na 5 minut zamyka oczy. Nikt nic nie mówi, a rodzic może produkować dźwięki (np. z rzucić łyżkę). Dziecko zapamiętuje co usłyszało w zupełnej ciszy (np. tykanie wskazówek zegara, łyżkę uderzającą o podłogę, przejeżdżający samochód). Dziecko ma działać jak „wykrywacz dźwięków”, które do niego docierają.

 

Ćwiczenie 4.

„Lustra”

 

Zabawa dla grupy lub pary. Uczestnicy stają w kole i obserwują osobę prowadzącą, która bardzo powoli porusza się, najpierw samymi rękami, później włącza inne części ciała i twarz. Inni poruszają się wraz z nią, zachowując się jak odbicia w lustrze. Prowadzący wykonuje ruchy bardzo wolno, np. podnosi ręce na wysokość oczu licząc do dziesięciu.

 

Ćwiczenie 5.

„Co to może być”

Zasłaniamy dziecku oczy i dajemy mu do rąk dowolny, prosty w kształcie przedmiot, np. łyżeczkę. Dziecko poznaje kształt przedmiotu przez dotyk, następnie zabieramy przedmiot, odsłaniamy oczy i polecamy narysować to, co trzymało w rękach. Po wykonaniu rysunku pokazujemy dziecku przedmiot.

 

Ćwiczenie 6.

„Cierpliwość”

 

U małych dzieci najszybciej widać postępy w wykonywaniu tego ćwiczenia jeśli przeprowadzimy je w formie „konkursu”. Zadanie jest proste: dziecko musi skupić swój wzrok w jednym punkcie (nawet na gwoździu w ścianie) jak najdłużej potrafi. Najlepiej wyznaczać progi i podczas wykonywania przez dziecko ćwiczenia podawać informacje ile czasu zostało do osiągnięcia celu.

 

Dodatkowo:

Zadania typu „labirynt”, „znajdź różnicę”.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin