TERESA CHODAŁA GRUPA H 3
KONSPEKT ĆWICZEŃ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Korygowanie wady postawy – plecy okrągłe.
CELE: 1.Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy.
2. Wzmocnienie mięśni grzbietu.
3. Rozciągnięcie mięśni przykurczonych – piersiowych.
4 .Utrzymanie pełnej ruchomości kręgosłupa.
5. Poprawa sprawności układu oddechowego.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala do zajęć do korektywy
WIEK ĆWICZĄCYCH: 10, 11lat.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 10 osób.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: ławeczki, drabinki, ciężarki.
CZAS ĆWICZEN: 45 minut.
FORMY: ścisła, zadaniowa, zabawowa.
Tok lekcji
Treść – opis ćwiczeń
Czas, liczba powtórzeń
Uwagi
I.Część wstępna.
.Czynności organizacyjno-porządkowe.
.Zabawa orientacyjno-porządkowa.
3. Ćwiczenia oddechowe.
Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej (rozciąganie), mięśni grzbietu (wzmacnianie).
.
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenie oddechowe
Ćwiczenia elongacyjne.
Zabawa bieżna z elementem korygowania postawy
Zabawa wdrażająca nawyki prawidłowej postawy.
Ćwiczenia porządkowe
Zbiórka w szeregu, powitanie. Podanie zadań lekcji i ich celowości.
„Znajdź swój kolor”- dzieci otrzymują 4 kolory szarf. Biegają po sali. Następnie otrzymują polecenie :stój”, „zamknij oczy”, w tym czasie prowadzący ustawia 4 chorągiewki w tych samych kolorach co szarfy w różnych miejscach sali i woła „biegiem do chorągiewek”. Dzieci na to hasło otwierają oczy i biegną w kierunku swoich chorągiewek i ustawiają się w rzędach. Zabawę powtarzamy, prowadzący za każdym razem przestawia chorągiewki w inne miejsce.
Leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych i oparte stopami o podłoże, dłonie ułożone na klatce piersiowej, wdechy i wydechy.
Leżenie przodem, nogi podsunięte pod ostatni szczebel drabinek, dłonie oparte na biodrach – lekki skłon tułowia w tył z wyraźnym wypychaniem bioder.
Siad skrzyżny, krążenie ramion z jak najdalszym odwodzeniem w tył.
Siad klęczny, wznos ramion w górę, ukłon japoński.
Siad skrzyżny, ręce założone z tyłu na głowie, naciskanie głową na ręce.
Siad skrzyżny, skłon tułowia wprzód z dotknięciem brodą podłoża, dłonie na kolanach.
Klęk obunóż, opad tułowia w przód ze wparciem dłoni o ławeczkę.
Leżenie tyłem, pięty oparte o ławeczkę, ręce pod głową, przez naciskanie piętami o ławeczkę unoszenie bioder z napięciem mięśni.
Leżenie tyłem, nogi ugięte, zaczepione stopami pod ławeczką, ręce ugięte pod głową, siad z leżenia.
Leżenie tyłem, nogi ugięte, ręce wzdłuż tułowia, wdech z uwypukleniem brzucha, wydech z ugięciem kolan do brzucha.
Leżenie tyłem na ławeczce, nogi ugięte, oparte stopami o ławeczkę, ramiona odwiedzione w bok i ugięte w łokciach zwisają poza obręb podparcia, w dłoniach ciężarki.
Siad klęczny, oparcie rąk na ławeczce, rytmiczne pogłębianie opadu z jednoczesnym ściąganiem łopatek.
Klęk podparty, naprzemienne wymachy wyprostowanych ramion w przód i w bok.
Leżąc w poprzek ławki (z oparciem na biodrach) dłonie i stopy oparte na podłodze, wznos ramion i nóg do poziomu-wdech, powrót do pozycji wyjściowej-wydech
Klęk podparty, uniesienie prawej ręki i lewej nogi, wytrzymanie 2-3 s.
Stojąc, ramiona w bok, ugięte w łokciach ku górze, przeniesienie przedramion obrotem przodem w dół i w górę.
Zwis tyłem na drabince, szeroko rozstawione ramiona, naprzemienne unoszenie kolan do klatki piersiowej.
Stojąc, skłon tułowia wprzód z pogłębianiem.
Stojąc, dłonie na klatce piersiowej, wdech nosem, wydech ustami z naciskiem dłoni na klatkę piersiową.
Stanie, wyciąganie się „głową” do góry.
Siad okroczny na ławeczce, chwyt oburącz laski, wyprostowanie rąk w górę, zakładania laski za plecy i ściąganie łopatek.
Siad klęczny z opadem tułowia do przodu, ramiona odwiedzione w bok, przekładanie za głową ciężarka z ręki do ręki.
Leżenie tyłem, ramiona w bok, oparte na podłożu, nogi ugięte oparte stopami o materac, przekładanie kolan na prawą i lewą stronę.
Zabawa „Murarz”, na środku sali wyznaczamy korytarz, w którym porusza się dziecko „murarz”. Pozostałe dzieci stoją po jednej stronie sali na sygnał przebiegają przez wyznaczony korytarz na przeciwną stronę. Zadaniem „murarza” jest chwytanie dzieci w obrębie korytarza. Schwytane dzieci stają się cegłami w murze, który zwęża linie przebiegu dzieci. „Cegły” siadają w siadzie skrzyżnym z ramionami odwiedzionymi i zgiętymi w stawie łokciowym.
Stanie przodem przy drabinkach, dłonie chwytają drabinki na wysokości barków, wspięcie z wyciągnięciem kręgosłupa w górę.
„Wesoły i smutny człowiek” dzieci w rozsypce chodzą po sali. Prowadzący mówi „chodzicie jak smutni ludzie” i dzieci zwieszają głowy, zaokrąglają plecy, uginają nogi. Na sygnał „chodzicie jak wesoły człowiek” dzieci prostują się, podnoszą głowę, ściągają łopatki, wciągają brzuch i korygują postawę, uśmiechają się.
Zbiórka, omówienie zajęć, pożegnanie.
2 minuty
5 minut
10x
15x
5x
20x
8x
1 minutę
&#x...
magdasenwicka