24.09. spotkanie z jeżem.doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 24.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Nadeszła jesień.

Temat dnia: Spotkanie z jeżem.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- doskonali umiejętność słuchania ze zrozumieniem,

- wypowiada się na temat treści piosenki,

- wie, jak wygląda, czym się żywi i gdzie mieszka jeż,

- reaguje gestem i ruchem na muzykę,

- chętnie uczestniczy w zabawie,

- rozwija sprawność manualną poprzez próby kreślenia linii w powietrzu,

- tworzy ziemniaczanego jeża.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, aktywność ruchowa oraz plastyczna.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, opis, instruktaż, zadawanie pytań, czytanie wiersza.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne: kolorowe ilustracje przedstawiające jeża, piosenka „Jeżyk” (płyta „Moje 3 i 4 latka. Zajęcia muzyczno-ruchowe), muzyka do zabaw ruchowych, wiersz
H. Zdzitowieckiej „Jeż”, zabawa „Jeżyk” (książka „Papierowe czary – zabawy muzyczno-ruchowe z zastosowaniem różnorodnych form papieru”), gazety, połówki ziemniaków, wykałaczki, plastelina, liście.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie piosenki „Jeżyk” (sł. i muz. T. Wójcik)

I. Zobaczyła raz Dorotka                                          II. Takie igły, proszę dzieci,

W ogrodzie jeżyka.                                                        To jest skarb niemały,

Poprosiła chłopców z grupy:                                          jeż w przedszkolu byłby dla nas

- Wsadźcie do koszyka.                                          krawcem doskonałym.

 

Ref: Oj, oj, oj, oj, oj, oj!

Kolce jeża ostre są.

Oj, oj, oj, oj, oj, oj!

Kolce jeża ostre są.

 

2. Rozmowa na temat treści piosenki

- O jakim zwierzątku opowiada piosenka?

- Jak wygląda jeż?

- Jaki zawód mógłby wykonywać w przedszkolu?

 

3. Pogadanka o jeżyku

Nauczycielka pokazuje ilustrację jeża i opowiada dzieciom, że jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta, ponieważ zjadają gąsienice i ślimaki, które są szkodnikami (podjadają uprawiane
w ogrodach rośliny). Żywią się także owadami, dżdżownicami, myszami, grzybami
i owocami. Na poszukiwanie pożywienia jeże wyruszają w nocy. Najwięcej jedzą w sierpniu
i we wrześniu, zanim zapadną w sen zimowy. Pod gałęziami albo korzeniami jeże przygotowują sobie sypialnię - wciągają dużo suchych liści, traw i mchów. Przesypiają całą zimę i budzą się dopiero w kwietniu.

Jeży nie wolno łapać i trzymać w domu, ponieważ bardzo wówczas cierpią.

 

4. Zabawa z gazetami „Jeżyk”

Tupie jeżyk tup, tup, tup                                          trzy uderzenia ręką w gazetę

Je jabłuszko chrup, chrup, chrup                            zgniatanie gazety

Drzwiami cicho trzasnął                                          uderzają zwiniętą kartką o podłogę

Po obiadku zasnął                            prostują kartkę, kładą ją na podłogę i przykładają do niej buzie udając, że śpią             

 

5. Słuchanie wiersza H. Zdzitowieckiej „Jeż”

Krótkie nóżki, długi ryjek.                                          Gdzie się kryje dobry łup,

Ostre kolce ciało kryją                                          drepcze mały jeż – tup, tup.

Ach, cóż to za groźny zwierz?                                          Drepcze poprzez lasu gąszcze,

To jest jeż, malutki jeż.                                          Łapie myszy, łapie chrząszcze…

Węszy noskiem w lewo, w prawo,                                          Gdy zimowe przyjdą dni,

To pod listkiem, to pod trawą                                          zagrzebany w liściach śpi.

 

6. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Idzie jeż”

Dzieci poruszają się po sali na czworakach jak jeże, gdy muzyka milknie zwijają się w kłębki i udają że śpią.

 

 

7. Ćwiczenia graficzne

Dzieci kreślą rytm rymowanki w powietrzu (pionowe linie):

Idzie jeż, idzie jeż, może ciebie pokłuć też

 

8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Jeż”

Na dywanie siedzi jeż, co on robi, to my też.

My lubimy bardzo jeże, niech innego nam wybierze.

 

9. Ćwiczenia plastyczne

Dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela wbijają w połówkę ziemniaka wykałaczki, oczy
i nosek wykonują z plasteliny. Gotowe prace umieszczamy na liściach.

             

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin