8 ust 2 1.docx

(33 KB) Pobierz

Justyna Obczyńska              Część C1



Opis i analiza uzyskanych pozytywnych efektów w pracy na wskutek wdrożenia działań

 

§ 8 ust. 2 pkt. 1

Opis i analiza uzyskanych pozytywnych efektów w pracy na wskutek wdrożenia działań.

 

 

 

Na jakość pracy nauczyciela jak i szkoły wpływa bardzo wiele czynników. Ważne jest, aby starać się działać tak, aby ciągle doskonalić swój warsztat pracy jak i poprawiać każdy element funkcjonowania szkoły. Jednym z bardzo ważnych czynników jest stworzenie właściwego klimatu sprzyjającego efektywnemu współdziałaniu rodziców i nauczycieli oraz współpracy ze środowiskiem lokalnym. Placówka oświatowa musi działać efektywnie, a więc musi posiadać kompetentną i otwartą na poszerzanie własnej wiedzy i umiejętności kadrę.

 

Działania podjęte w czasie stażu:

§ Udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego oraz wykorzystanie
w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności

              Proces kształcenia nauczyciela nie może zakończyć się wraz z ukończeniem studiów
w szkole wyższej. W tradycji zawodu nauczyciela centralne miejsce powinien zajmować postulat samokształcenia i doskonalenia zawodowego. Ustawiczne doskonalenie jest niezbędnym warunkiem owocnej pracy dydaktycznej i wychowawczej.

              W ciągu całego okresu pracy zawodowej dbam o podnoszenie swoich kwalifikacji, doskonalenie umiejętności i warsztatu pracy. Poza samokształceniem, uczestniczę
w szkoleniach, kursach, warsztatach, spotkaniach metodycznych, konferencjach oraz wymianie doświadczeń między nauczycielami.

              Z zakresu metod pracy wychowawczej uczestniczyłam w szkoleniach
i warsztatach:

- "Realizacja szkolnego programu profilaktyki szkolnej";

- "Strategia postępowania wobec przemocy i zachowań agresywnych w szkole";

- "Dziecko nadpobudliwe - wskazania dla nauczyciela do pracy z dzieckiem
o specjalnych potrzebach edukacyjnych";

- "Prawa człowieka - Twoje prawa".

              Efekt: poszerzenie wiedzy na temat tworzenia i realizacji szkolnego programu profilaktyki szkolnej; umiejętność odpowiedniego reagowania na przejawy agresji
i przemocy; uzyskanie konkretnych wskazówek właściwego postępowania z dzieckiem nadpobudliwym; umiejętność pomocy dziecku o specyficznych potrzebach edukacyjnych
i szczegółowa znajomość praw dziecka wynikających z konwencji Praw człowieka.

              Z zakresu metod pracy dydaktycznej wzięłam udział w seminariach, szkoleniach
i warsztatach:

- "Praca z uczniem zdolnym";

- "Analiza i wykorzystanie wyników szkolnych egzaminów zewnętrznych";

- "Edukacja informatyczna - nowa podstawa programowa";

- "Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych";

- "Praca z dzieckiem zdolnym";

- "Edukacyjna wartość dodana";

- "Tworzenie materiałów dydaktycznych, uatrakcyjnianie lekcji prezentacjami oraz diagnozowanie i monitorowanie osiągnięć uczniów";

- "Czas w matematyce";

oraz ukończyłam podyplomowe studia kwalifikacyjne "Informatyka" w Wyższej Szkole Biznesu.

              Efekt: wzbogacenie warsztatu pracy o nowoczesne metody edukacyjne; nabycie umiejętności programowania komputerowego i obsługi mało popularnych programów komputerowych; umiejętność stosowania narzędzi służących do analiz statystycznych wyników nauczania; stworzenie arkusza kalkulacyjnego do obliczania EWD w naszej szkole; wykorzystanie umiejętności pracy z uczniem zdolnym na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych; doskonalenie warsztatu pracy zgodne z nową podstawą programową.

              Z zakresu awansu zawodowego nauczyciela i zagadnień prawa oświatowego brałam udział w warsztatach i kursach:

- "Awans zawodowy nauczyciela";

- "Szkolenie kierowników wycieczek szkolnych - przygotowane do pełnienia funkcji kierownika wycieczek";

- "Organizacja pracy Rady Pedagogicznej";

- "Odpowiedzialność prawna nauczyciela";

- "Każdy buduje swój wizerunek, tylko niektórzy robią to skuteczniej".

              Efekt: opracowanie dokumentacji na stopień nauczyciela dyplomowanego; właściwe pełnienie funkcji kierownika wycieczek szkolnych; uzyskanie większej świadomości
o odpowiedzialności nauczyciela oraz o wadze jego wyglądu w kontaktach z uczniami
i rodzicami.

              Z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej ukończyłam kursy:

- "BLS/AED Provider Course";

- "Zasady udzielania pierwszej pomocy".

              Efekt: umiejętność udzielania pierwszej pomocy w razie potrzeby; znajomość obsługi defibrylatora AED; przeprowadzenie szkolenia dla uczniów i przedszkolaków z zakresu ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i powiadomienia odpowiednich służb.

              Z zakresu mierzenia jakości pracy uczestniczyłam w warsztatach:

- "Planowanie hospitacji diagnozującej".

              Efekt: poszerzenie zakresu wiedzy na temat sposobu przygotowania
i przeprowadzenia hospitacji diagnozującej; zgromadzenie materiałów informacyjnych  oraz przykładów arkuszy obserwacyjnych i konspektów lekcji.

 

§ Samodoskonalenie w oparciu o fachową literaturę i publikacje internetowe

              Oprócz udziału w zorganizowanych formach kształcenia również samodzielnie doskonalę swój warsztat pracy. Na bieżąco studiuję czasopisma takie jak "Matematyka", "Matematyka
w szkole", "Świat matematyki", "Delta" oraz "Matematyka i komputery". Bardzo często sięgam też po "PC World Komputer", "Komputer Świat" czy nawet "CD Action" by być na bieżąco
z nowinkami technicznymi.

Korzystam też z zasobów Internetowych przeglądając portale edukacyjne takie jak "literka.pl", "profesor.pl", "Interkl@sa.pl", "scholaris.pl" i wiele innych.

              Efekty: poszerzenie zakresu wiedzy na tematy związane z kształceniem matematyki, informatyki i wychowaniem, bieżące uaktualnianie wiedzy technicznej.

 

§ Praca nad układaniem planu lekcji dla I i II etapu edukacyjnego

              Aby szkoła mogła właściwie funkcjonować powinna mieć właściwie ułożony plan zajęć. Od kilku lat układam plan dla naszej szkoły w tradycyjny sposób, bez użycia komputera. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniego oprogramowania - programy, które dotychczas posiadała szkoła nie radziły sobie z kombinacją klas, podziałów na grupy i zmianowością szkoły, oraz właściwym zagospodarowaniem sali gimnastycznej.

Układając plan korzystam z tradycyjnej tablicy z kołeczkami. Zawsze biorę pod uwagę wytyczne sanepidu dotyczące zajęć w szkole: zajęcia powinny rozpoczynać się o stałej porze (dopuszczalne są tylko dwugodzinne wahania), maksymalna liczba godzin zajęć dziennie dla klas czwartych i piątych to sześć, a dla klas szóstych siedem, z zastrzeżeniem, że przy maksymalnej liczbie zajęć powinny być one przeplecione tzw. lekcjami ruchowymi, jak wychowanie fizyczne, plastyka, muzyka, godzina wychowawcza.

              Efekt: dobrze ułożony plan lekcji z uwzględnieniem higieny pracy dziecka i nauczyciela.

 

§ Przygotowanie i wdrożenie w życie miejskich konkursów.

              Jednym z priorytetowych zadań szkoły w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania jest aktywny udział w procesie rozwoju ucznia.

W pracy dydaktycznej zawsze staram się rozwijać zainteresowania moich uczniów czy to matematyką, czy informatyką. Jednym ze sposobów wzbudzenia zainteresowania jest zachęcenie ucznia do udziału w konkursie.

Tradycyjnym konkursem przeze mnie organizowanym jest miejski konkurs matematyczno językowy „Mat  Ang, czyli matematyka w języku angielskim”. Zorganizowałam trzy edycje  konkursu w 2007, 2008 i 2009 roku dla uczniów szkół podstawowych z terenu Dąbrowy Górniczej. Celem konkursu jest rozwój uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, popularyzowanie matematyki oraz języka angielskiego wśród dzieci, wdrażanie uczniów do samokształcenia i poszerzania swej wiedzy, przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania różnych problemów praktycznych.

Drugim konkursem miejskim, którego jestem organizatorem, jest konkurs matematyczno - informatyczny "forM@T". Odbyły się dwie edycje tego konkursu (2008, 2009). Celem konkursu jest rozwój uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, popularyzowanie matematyki i informatyki wśród dzieci, wdrażanie uczniów do samokształcenia i poszerzania swej wiedzy, przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania różnych problemów praktycznych, budowanie modeli matematycznych dla konkretnych sytuacji, zwrócenie uwagi na korelację międzyprzedmiotową, wykorzystanie wiedzy informatycznej
w sytuacjach praktycznych, oraz stworzenie możliwości zdrowej rywalizacji.

Te dwa konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem. Każdy z nich jest posiłkowany prezentacją multimedialną z pytaniami. Zawsze staram się zapewnić nagrody i poczęstunek dla wszystkich uczestników szukając w tym celu sponsorów. Pomaga mi między innymi dyrekcja koksowni "Przyjaźń" i FHU "KEM" z Dąbrowy Górniczej. Głównymi nagrodami były miniwieża, odtwarzacz MP3, Pendrive, elektroniczny translator angielsko-polski. Każdy z nauczycieli biorących udział w pracach komisji konkursowych otrzymywał podziękowanie i zestaw materiałów konkursowych - regulamin, pytania i odpowiedzi oraz płyta CD z prezentacją.

              Efekty: Uczniowie rozwijali swoje umiejętności i uzdolnienia, kształcili wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, spryt i wytrwałość oraz zdrową rywalizację; integracja środowiska oświatowego miasta.

 

§ Organizacja konkursów przedmiotowych

              Dzień Sportu jest okazją do rywalizacji nie tylko sportowej. Wspólnie z koleżankami  z zespołu przedmiotowego przygotowałyśmy i przeprowadziłyśmy dwie edycje „Turnieju matematyczno - sportowego”, w którym uczniowie poza wiedzą matematyczną wykazują się również sprawnością fizyczną.

Jestem również współorganizatorem dwóch edycji szkolnego konkursu matematyczno – przyrodniczego „Jeden z dziesięciu”, którego celem jest zwrócenie uwagi na korelację międzyprzedmiotowe oraz stworzenie możliwości zdrowej rywalizacji. Konkurs ten jest szkolną tradycją obchodów Dni Ziemi.

Ponadto jestem organizatorem szkolnych etapów ogólnopolskich konkursów matematycznych organizowanych przez: Centrum Edukacji Szkolnej („Multitest”- 3 edycje, „Albus”- jedna edycja oraz „Mix matematyczno-przyrodniczy”- 2 edycje) i  wydawnictwo Polskie Media Amer.com. („Oxford Test Matematyka Plus- 4 edycje).

Dwukrotnie organizowałam szkolny etap  międzynarodowego konkursu „Kangur matematyczny” pod patronatem  Śląskiego Stowarzyszenia Oświatowego. Uczniowie, których przygotowywałam do konkursów osiągali w nich zawsze znaczące wyniki. W wyniku podejmowanych przeze mnie działań uczniowie wykazują większe zainteresowanie matematyką, mają świadomość przynależności do szkoły, którą reprezentują oraz promują szkołę nie tylko w środowisku lokalnym.

Efekty: Konkursy są bardzo ważnym elementem zainteresowania uczniów danym przedmiotem. Dają możliwość rozwijania własnych zainteresowań, pogłębiania wiedzy, uczą zasad „zdrowej” rywalizacji, działają motywująco na ucznia. Organizując konkursy zawsze starałam się by każdy uczeń poczuł się doceniony.

 

§ Analiza i interpretacja wyników sprawdzianów kompetencyjnych

              Zapoczątkowana w 1999 roku reforma systemu edukacji w Polsce wprowadziła obowiązkowy sprawdzian umiejętności uczniów kończących szkołę podstawową. Dla 13 – letniego ucznia jest to pierwszy poważny egzamin – potocznie zwany sprawdzianem szóstoklasisty. Pierwszy sprawdzian został przeprowadzony w 2002 roku. Jest on głównym elementem tak zwanego zewnętrznego pomiaru dydaktycznego. Jego głównym celem jest sprawdzenie opanowania umiejętności uczniów, które są nie tylko niezbędne na wyższym etapie nauczania, ale również przydatne w życiu. Dlatego jest nazwany „testem kompetencji”. Aby sprawdzian dawał informację o stopniu opanowania umiejętności ucznia niezbędne jest przeprowadzenie analizy wyników. Pozwala to na diagnozowanie osiągnięć oraz opracowywanie indywidualnych zaleceń dotyczących dalszej edukacji.

Przez cały staż uczestniczyłam w pracach zespołu do spraw mierzenia jakości pracy szkoły, którego zadaniem było badanie efektów kształcenia. Moim zadaniem było opracowanie wyników próbnych testów kompetencji klas III, IV, V, i VI oraz wyników sprawdzianu OKE. Po opracowaniu wyników dokonałam ich analizy i przedstawiłam Radzie Pedagogicznej w formie wykresów programu Microsoft Excel. W analizie zwróciłam uwagę na mocne i słabe strony naszych uczniów i przedstawiłam wnioski do pracy na następny rok szkolny.

Wskazałam standardy których kształcenie przyniosło efekty, a nad którymi należy jeszcze popracować. Wraz z koleżankami pracującymi w zespole sporządzającym raport z mierzenia jakości pracy szkoły ustaliłyśmy plan działań naprawczych. Wyciągnęłyśmy wnioski do dalszej pracy dla  przyszłorocznych klas IV, V i VI.

Efekty: By rodzice, uczniowie i nauczyciele mieli większą świadomość na kształcenie jakich standardów należy kłaść największy nacisk ustaliłyśmy, że począwszy od przyszłorocznych klas IV wprowadzimy indywidualne karty postępów ucznia. Postanowiłyśmy kłaść większy nacisk na kształcenie standardów, które zostały najsłabiej opanowane przez uczniów (przyszłych szóstoklasistów). W celu sprawdzenia efektów tej   pracy w jednej z klas sprawdzamy opanowanie standardów przeprowadzając hospitacje diagnozujące.

 

§ Udział w projektach "Sieciaki.pl" oraz "3…2…1… Internet"

              Komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi do pracy, nauki i rozrywki. Jak każde narzędzie może być wykorzystywane do różnych celów - tych "właściwych" jak i szkodliwych, złośliwych a nawet przestępczych. Na zagrożenia występujące i związane z Internetem narażony jest każdy użytkownik Internetu bez wyjątku. W największym niebezpieczeństwie są dzieci, jako najbardziej podatne na wszelkie wpływy, również te szkodliwe i niepożądane. Zakazywanie korzystania z komputera czy Internetu w dobie powszechnego jego użycia może przynieść odwrotne do zamierzonych skutków. Zdecydowanie lepszym sposobem zapobiegania niebezpieczeństwom związanym z Siecią jest edukacja. Wychodząc na przeciw problemowi niewłaściwych znajomości, agresji w sieci czy nawet uzależnienia od Internetu i komputera przystąpiłam do projektów "Sieciaki.pl" dla dzieci z klas I - III oraz "3...2...1... Internet" dla klas starszych.

              Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu "Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu Saferinternet.pl. Podstawowym elementem projektu jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 7-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim: edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa
w Internecie, edukację w zakresie posługiwania się Internetem, promocję bezpiecznych zastosowań sieci. Moje działania polegały na przeprowadzeniu cyklu lekcji opartych o kreskówki poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie i późniejszym dyskusjach. Każde dziecko podpisało kontrakt dotyczący zasad korzystania z komputera i miało za zadanie przekazanie rodzicom zdobytych informacji. Każdy rodzic otrzymał też materiały informacyjne.

              Program "3…2...1…Internet!" poświęcony jest bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Przeznaczony jest dla klas IV - VI. Prowadzone przeze mnie zajęcia obejmowały dwie godziny lekcyjne i polegały na pracy grupowej i indywidualnej uczniów przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu "3…2…1…Internet!".

Efekty: Uczniowie i ich rodzice poznali specyfikę cyberprzemocy oraz sposoby reagowania w przypadku zdiagnozowania takiego problemu w domu czy w szkole, dzieci zostały uwrażliwione na ochronę danych osobowych i ostrożność w kontaktach przez Internet.

 

§ Opieka nad Samorządem Uczniowskim

Samorząd Szkolny odgrywa znacząc rolę w integracji wszystkich uczniów szkoły i jest jej reprezentacją. Przez trzy lata stażu opiekowałam się Samorządem Uczniowskim z którym zorganizowałam między innymi:

-        Zbiórkę darów dla schroniska dla bezdomnych zwierząt;

-        Akcję charytatywną "Nakrętka dla Oliwii", którą zainicjowała Fundacja im. Grzegorza Kolosy w Katowicach, a która polega na zbieraniu plastikowych nakrętek z których sprzedaży dochód będzie przeznaczony na rehabilitację dziewczynki.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin