Przegląd kuchni świata w każdym domu.doc

(335 KB) Pobierz
Przegląd kuchni świata w każdym domu

Przegląd kuchni świata w każdym domu

 

 

Proponujemy w naszym nowym cyklu:

Omlety

Zupy

a na Wielkanoc:

Jajka faszerowane

Indyk pieczony

     Pachnący, aromatyczny i szybko smażący się omlet może uratować gospodynie w niejednej trudnej sytuacji, gdy prędko trzeba coś zaimprowizować, by nakarmić swych najbliższych lub podjąć niespodziewanych gości.
     Wykwintne i wyrafinowane w smaku omlety nie zdobyły należnego uznania na naszych stołach. I chociaż można je przyrządzać w tysiącach odmian, mało wykazujemy inwencji w tej dziedzinie.
     Przyłączmy się zatem do rzeszy smakoszów, którzy potrafili docenić wyjątkowe walory tego prostego i wybornego w smaku dania.

 


     Omlet podstawowy

     Jaja wbić do miseczki, odrobinę posolić i dokładnie ubić trzepaczką (można dodać trochę mleka). Wylać na rozgrzane na patelni masło i smażyć poruszając patelnią.

 


     Omlet z pieczarkami

     Umyte drobno posiekane pieczarki udusić na maśle, doprawić pieprzem, solą i odrobiną gałki muszkatołowej oraz szczyptą mąki, pod koniec duszenia dodać śmietany. Masa powinna mieć konsystencję gęstego kremu.
     Gorące pieczarki przełożyć na omlet i chwilkę zapiekać razem pod przykryciem.
     Podawać z sałatą, całość posypać natką pietruszki.

 


     Omlet baskijski

     Drobno pokrojony czosnek, czerwoną paprykę, szynkę i pikantną kiełbasę (np. peperoni) podsmażyć lekko na oliwie. Doprawić solą, pieprzem i ziołami. Wyłożyć na smażący się omlet, tak aby pokryć całe jajka.

 


     Aby udekorować nasz omlet, przyrządzać możemy różne masy o najbardziej wyszukanych smakach. Omlet z dodatkami przyprawionymi aromatycznymi ziołami, dodatkiem świeżych warzyw, wędlin, żółtego startego sera - zawsze wygląda i smakuje wybornie. Inwencja należy do nas, np.:

     Farsz z bakłażanów - Zmieszać 1 szklankę pokrojonych bakłażanów, 1 łyżkę oleju, 1/2 łyżeczki posiekanej trybuli, doprawić solą i pieprzem.
     Farsz z białego drobiu - 1 szklankę pokrojonego w kostkę drobiu, 1 łyżkę oleju i 1/2 łyżeczki curry, wymieszać, doprawić solą i pieprzem.
     Farsz z porów - 3/4 szklanki porów drobno pokrojonych, 1 łyżkę masła i 1/2 łyżeczki bazylii zmieszać i doprawić solą i pieprzem.
     Farsz z łososia i krewetek - 1/2 wędzonego łososia pokrojonego w paski, 1/2 szklanki małych krewetek, 1 łyżkę masła, 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku doprawić solą i pieprzem i dokładnie wymieszać.

 

Zupa rybna

     Składa się na nią kilka gatunków ryb morskich, które my możemy sobie dowolnie komponować.
     Ryby trzeba oczyścić i pokrajać w dzwonka, obficie skropić cytryna. Mule (z puszki) dokładnie umyć i połączyć z rybą.
     Cebule i pomidory pokroić w ćwiartki, uprzednio usunąwszy z pomidorów nasiona i skórkę. Całość połączyć w dość dużym garnku zalewając O,5 l białego wytrawnego wina, taką samą ilością oliwy (lub oleju) i dopełnić wodą. Pamiętajmy o dodaniu przypraw: sól, kolorowy pieprz (ziarna), liść laurowy, kilka goździków, skórka pomarańczowa, szczypta szafranu, pęczek pietruszki.
     Gotować 40 minut na ostrym ogniu. Podawać z grzankami z masłem czosnkowym.

 


     Zupa cebulowa

     Cebule pokroić drobno i przesmażyć na maśle na ciemnozłoty kolor, oprószyć mąką, wymieszać, chwilę podrumienić, dodać sól, pieprz i około 0,5 l wody.
     Gotować na wolnym ogniu około 20 minut. Dodać śmietanę, rozlać na porcje do kamiennych filiżanek, na wierzch ułożyć grzanki, posypać startym żółtym serem i wstawić na 10 minut do rozgrzanego piekarnika.

 


     Masło czosnkowe

     Miękkie masło (ok. 10 dag) utrzeć z 3-4 ząbkami wyciśniętego przez praskę czosnku, dodać odrobinę soli, białego pieprzu, oregano, bazylii lub ziół prowansalskich. Dokładnie połączyć składniki. Przed wykorzystaniem umieścić w lodówce na około 10-30 minut.

Tradycyjna Wielkanoc to nie tylko świąteczny nastrój, ale również typowo polskie potrawy. Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim ze stołem zastawionym przysmakami. Nie może na nim zabraknąć: pasztetu, białej kiełbasy, żurku, pachnącego pieczonego mięsa i oczywiście jajek. Oto kilka przepisów, które ułatwią nam przebrnięcie przez świąteczne gotowanie.

 


     Jajka faszerowane - przepis podstawowy

     Ugotowane na twardo jaja przeciąć, wraz ze skorupkami, podłużnie na pół. Ostrożnie wyjąć z nich białko i żółtko, które potem należy utrzeć lub bardzo drobno pokroić. Jest to masa podstawowa.
     Farsz estragonowy - masę podstawową wymieszać z 2 łyżkami majonezu, 1 ząbkiem posiekanego czosnku, 1/2 łyżeczki estragonu.
     Farsz koktajlowy - masę zmieszać z 4 łyżeczkami majonezu, 2 sosu chili, 1/2 łyżeczki chrzanu.
     Farsz musztardowy - do masy dodać 3 łyżeczki majonezu, 2 musztardy, 1 łyżeczkę posiekanej czerwonej cebuli.
     Farsz zwykły - do masy podstawowej dodajemy 1 łyżeczkę majonezu, 3 łyżeczki posiekanego szczypiorku.
     Farsz wielkanocny - masę wymieszać z 5 łyżeczkami podsmażonych wcześniej na maśle z cebulką pieczarek, 3 łyżeczki szczypiorku.
     Farsz anchois - do masy dodać pokrojone drobno: anchois, oliwki(3), 1 łyżeczkę masła.
     Farsz krewetkowy - 5 łyżeczek majonezu, 1 i 1/2 łyżeczki soku z cytryny, 2 łyżeczki drobno pokrojonych krewetek.

 


     Powyższe proporcje wykorzystujemy do 4 jaj ugotowanych na twardo. Pamiętajmy o przyprawach. Możemy używać soli, pieprzu, papryki słodkiej lub ostrej, ziół i tego, co nam podpowie smak. Farsz delikatnie wkładamy do uprzednio przepołowionych skorupek. Jajka można w ten sposób podawać na zimno i na ciepło, zapieczone w piekarniku, mikrofalówce lub podsmażyć na patelni.
     Jeśli wybierzemy wariant na ciepło - posypmy wierzch odrobiną tartej bułki. Czas zapiekania to mniej więcej 10-15 minut. Jajka w wariancie "na zimno" warto udekorować listkami natki, estragonu, bądź innych świeżych ziół, które będziemy miały pod ręką.
     Warto również wiedzieć, że przygotowanie tego przysmaku nie zajmie nam dużo czasu - jest mało pracochłonne.

  Indyk pieczony - przepis podstawowy (dla wagi 4-5 kg)

     Indyka natrzeć solą (dobrze zrobić to w przeddzień pieczenia) i odstawić do lodówki. Piekarnik nagrzać do 160-170 stopni. Brytfannę wyłożyć folią aluminiową i plasterkami słoniny, włożyć do niej indyka. Na wierzch ułożyć kilka plastrów boczku. Ponownie oprószyć solą, dodać inne przyprawy np.: pieprz, paprykę, zioła.
     Naszą chlubą będzie indyk faszerowany.


     Farsz podstawowy to: 90 dag mięsa mieszanego (pokrojone w kostkę wołowe, wieprzowe, wątróbka, cielęcina - wybór zależy od nas), 3 posiekane duże cebule, 4 namoczone i odciśnięte bułki (lub 1 szklanka ugotowanego ryżu), 1 szklankę selera mieszamy i podsmażamy na maśle ok. 15-20 minut. Farsz wsadzamy do indyka i pieczemy jak w przepisie podstawowym.
     Aby uwydatnić smak i aromat tego wspaniałego dania, możemy dodać do farszu kilka składników, które wydatnie poprawią i urozmaicą jego walory smakowe.
     Farsz włoski - orzechy włoskie, migdały, kolorowy ryż, posiekane migdały, bazylia.
     Farsz południowy - posiekana natka pietruszki, kolorowa słodka papryka pokrojona w paski, orzeszki nerkowca lub pinii, czosnek, rzepa.
     Farsz marynowany - marynowany czosnek, marynowana biała cebulka, ogórki konserwowe, jaja na twardo, posiekana natka, wędzony boczek.
     Farsz żurawinowy - żurawina, czarna i czerwona porzeczka, suszone gruszki i jabłka, ryż dziki.
     Farsz warzywny - ziemniaki, marchew, seler (lepszy naciowy), por, biała cebula.
     Farsz włoski mięsny - mielona wołowina, groszek, kukurydza, czerwona cebula, ugotowane tortellini.
     Farsz staropolski - ziemniaki, przyprawa ziołowa, szynka, boczek, pomidory.
     Farsz serowy - odciśnięta z mleka bułka, szalotki lub dymka, czerwona cebula, grubo starty twardy ostry ser (np. parmezan lub cheddar).
     Farsz polski - zioła, wątróbka z indyka, cielęcina, masło, biała cebula, natka pietruszki. Po obsmażeniu półproduktów zmielić w maszynce razem z odciśniętą z wody bułką.

 

     Przypominam, że czas pieczenia indyka to mniej więcej 25-30 minut na każde 45 dag wagi. W przypadku naszego indyka będzie to ok. 4,5 do 5 godzin.
     Farsz, którego użyjemy do drobiu wagi ok. 4-5 kg, powinien ważyć ok. 2 kg.

Kartoflanka przecierana

 

     Jednak łączenie pracy, nawet na ćwierć etatu ze studiami dziennymi bywa czasem trudne. Dlatego dzisiaj muszę zastąpić w kuchni autorkę naszych cotygodniowych przepisów.
     Spodziewam się, że wróci późno i porządnie przemarznięta, wymyśliłam więc, że przyrządzę jej gęstą, rozgrzewającą zupę według przepisu mojej babci. Przyrządzenie takiej zupy nie jest trudne.

Szybko obieram włoszczyznę i kroję w niezbyt drobne kawałki, takie, żeby niezbyt długo się gotowały. Wrzucam to do garnka, zalewam wodą, dorzucam listek laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego, łyżkę masła, solę. Teraz warzywa będą się gotować, a ja w międzyczasie obieram ziemniaki. Pokroić je w niezbyt drobną kostkę to już tylko chwila, ale na razie nie wrzucam ich jeszcze do zupy.
     Zupę przecieraną można zjeść z groszkiem ptysiowym, z chlebem, lub innymi dowolnymi dodatkami, ale ja wymyśliłam zupę z tradycyjnymi grzankami. Biorę więc bułkę paryską i kroję w kostkę. Teraz rozgrzewam na patelni łyżkę margaryny, wrzucam pokrojone kawałki i bułki i, cały czas mieszając, rumienię je równomiernie ze wszystkich stron na niewielkim ogniu.
     Przy takiej zupie człowiek ma nawet czas odpocząć. Dopóki włoszczyzna nie będzie ugotowana, nie mam nic więcej do roboty. Kiedy jednak jest już prawie gotowa, wrzucam ziemniaki i gotuję jeszcze kwadrans.
     No i pozostało mi już tylko wykończenie zupy. Najpierw trochę zabawy: pracowicie wyjmuję ziarenka ziela angielskiego i listek. Potem wszystko dokładnie miksuję (moja babcia przecierała to przez sitko, ale od czego mamy technikę w kuchni?), dolewam szklankę mleka, jeszcze raz zagotowuję i zupa gotowa. Podam na gorąco z rumianymi grzankami - taka gęsta zupa doskonale rozgrzewa zmarzniętych domowników.

 


     Przepis na kartoflankę przecieraną



Zupa:
60 dag ziemniaków
1 włoszczyzna
12 łyżki masła
810 ziaren ziela angielskiego
23 listki laurowe
sól
1 szklanka mleka

     Obrane ziemniaki pokroić w kostkę. Włoszczyznę obrać, marchewkę i por pokroić w grube plastry lub w kawałki długości 23 cm. Seler, pietruszkę, marchewkę, por, listki laurowe i ziele angielskie włożyć do garnka, zalać wodą, tak aby jeszcze zmieściły się ziemniaki, posolić, dodać masło, gotować aż do miękkości jarzyn. Zupa powinna być dość gęsta, ale jeśli ktoś lubi, można dolać więcej wody. Około 1520 minut przed końcem gotowania wrzucić ziemniaki. Kiedy jarzyny są już bardzo miękkie, zestawić z ognia, wyjąć listki bobkowe i ziele angielskie, seler, pietruszkę, resztę przetrzeć prze sito lub zmiksować. Wla...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin