budowa komputera.doc

(579 KB) Pobierz
Wielu ludzi traktuje komputer PC porównywalnie do innego sprzętu elektronicznego sugerując się danymi zapisanymi w ofercie i ceną

Wielu ludzi traktuje komputer PC porównywalnie do innego sprzętu elektronicznego sugerując się danymi zapisanymi w ofercie i ceną. Jest to podejście nieprawidłowe ponieważ komputer składa się z wielu podzespołów które muszą być dobrane poprawnie. Niejednokrotnie stosowanie konkretnego elementu wymusza zmianę pozostałych. Jednak są przypadki że sprzedający wykorzystując chwyt marketingowy składa zestaw w sposób przemyślany tak by informacje w ofercie sprzedaży "brzmiały" jak najkorzystniej nie biorąc pod uwagę sensu stosowania pewnych elementów.

Spis treści

[ukryj]

·         1 Obudowa

·         2 Klawiatura

·         3 Myszka

·         4 Płyta główna

·         5 Procesor

·         6 Pamięć

·         7 Czytniki i nośniki danych

·         8 Karty rozszerzające

·         9 Monitory

·         10 Peryferia

·         11 Jakość, cena, itp.

[edytuj] Obudowa

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Obudowa komputera.

W większości przypadków nie przywiązuje się uwagi do tego elementu a o wyborze decydują walory wizualne. Nie jest to sprawą priorytetową jednak muszę obiektywnie stwierdzić że ładna obudowa doda "smaku" tzn. "przyciągnie" wzrok [...] Obecnie istnieją obudowy typu desktop i tower. Pierwsze z racji małej objętości i zajmowania miejsca na biurku stosowane są w technologii Mikro ATX rzadziej w ATX. Przy wyborze obudowy powinno się zwracać uwagę na trzy rzeczy.

·         Materiał z jakiego została zbudowana. Polecam obudowy w całości ze stopu z domieszką aluminium. Jako że nie uznaję półśrodków mojego zaufania nie zdobyły obudowy robione tylko częściowo ze stopu które zachowują się porównywalnie do stalowych. Jeśli budżet nie pozwala na zakup droższej obudowy najlepszym wyborem będzie dobrze wykonana obudowa stalowa. Po rozkręceniu obudowy trzeba sprawdzić czy stelaż jest dobrze zanitowany. Obudowa nie spełniająca tych wytycznych podczas pracy zasilacza będzie wprawiana w rezonans co może być uciążliwe przy dłuższym użytkowaniu komputera. Obudowy ze stopu mają jedną podstawową wadę tj. ich cena zdecydowanie wyższa od stalowych.

·         Zasilacz. Pierwszą rzeczą jest moc tzn. im większa tym lepiej. Lecz 350 W wystarczy dla komputera z 4 urządzeniami IDE. Drugą to dobrze wyważony wentylator najlepiej łożyskowany który może być głównym sprawcą hałasu. Trzecią to prawidłowe skręcenie obudowy która też może być przyczyną problemów. Dodam że samo mocowanie zasilacza w obudowie powinno być stabilne ponieważ w innym przypadku może to spowodować że zakup obudowy ze stopu okaże się bezsensowny. Nie polecam zasilaczy no name (nieznanego producenta) które bardzo często są w ofercie. Co prawda ich cena jest bardzo atrakcyjna jednak mogą być przyczyną wielu problemów.

o        Po pierwsze zasilacze tego typu nie mają praktycznie żadnych zabezpieczeń. Znam przypadek gdy po awarii zasilacza no name na płytę główną "popłynął" prąd bezpośrednio z gniazdka. Skutków można się domyśleć [...] Uszkodzeniu uległy praktycznie wszystkie podzespoły komputera.Żeby uniknąć podejrzeń o stronniczość muszę dodać że ja osobiście nie odnotowałem przypadku j/w pomimo wymiany w swojej karierze kilkudziesięciu tanich zasilaczy na ich odpowiedniki.

o        Po drugie niestabilny zasilacz może być przyczyną niestabilnej pracy całego komputera a po dłuższej eksploatacji przyczynić się może do uszkodzeń podzespołów. Zasilacze renomowanych firm są ciche, stabilne, bezpieczne a co najważniejsze nawet dziesięciokrotnie droższe od tych produkowanych przez nieznanego producenta [...]

·         Funkcjonalność. Jest sprawą indywidualną jednak złącza USB z przodu obudowy na dzień dzisiejszy są wymagane. Podłączenie aparatu cyfrowego, głośników itp. nie będzie przysparzać problemów.

[edytuj] Klawiatura

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Klawiatura.

Na rynku jest cała masa tych urządzeń. Zdecydowana większość prostych klawiatur PS/2 to tzw. no name co oznacza że producent ich jest nie znany. Przewagą no name w stosunku do urządzeń firmowych jest ich cena tj. 5-10 Euro i z tego powodu są w ofercie nowych zestawów komputerowych. Firmowa klawiatura ergonomiczne może kosztować nawet 100 Euro - jakość kosztuje. Docenią ją osoby które dużo piszą i szybko piszą. Obecnie produkowane są klawiatury PS/2 i USB. Z powodu niższej ceny i tego że złącze nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością osobiście najbardziej cenię standard PS/2. No chyba że ktoś odpina klawiaturę kilkanaście razy na godzinę - żartuję. A tak na poważnie - klawiatura USB jest przeważnie wyposażona w HUB USB i to jest jej największym plusem. Minusem zaś to że może przysporzyć problemów podczas instalacji starszych wersji sytemów operacyjnych. Natomiast bezprzewodowe klawiatury najlepiej sprawdzają sie podczas pracy z komputerami przenośnymi. Jednak ja ich nie polecam z powodu problemów ze zrywaniem połączenia z komputerem. W standardzie AT który już nie jest produkowany od kilku lat i którego "żywot" zakończył się na "początku ery" komputerów 6x86 obowiązującym standardem złącza klawiatury był DIN. W przypadku awarii takiej klawiatury należy zaopatrzyć się w przejściówkę PS/2 - DIN która umożliwi podłączenie klawiatury nowszego typu.

[edytuj] Myszka

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Mysz komputerowa.

Polski rynek opanowały dwie firmy począwszy od prostych myszek PS/2 aż do optycznych lub bezprzewodowych myszek USB. Oczywiście można również kupić zwykłą myszkę PS/2, USB z przejściówką na PS/2 lub PS/2 z przejściówką na COM więc użytkownicy starszych komputerów nie będą mieli problemów z wymianą zużytego osprzętu. Co do jakości to zdecydowanie polecam urządzenia firmowe najlepiej optyczne - ominie nas problem z częstym czyszczeniem rolek i kulki. Odradzam kupowanie myszek no name które są w cenie 1-3 Euro ponieważ ich jakość jest bardzo niska. Zdarzyło mi się że myszka tego typu działała prawidłowo 14 dni! Co do złącza to analogicznie jak w przypadku klawiatur polecam złącze PS/2 a z tych samych powodów odradzam złącze USB. Bezprzewodowe myszki najlepiej sprawdzają się z komputerami przenośnymi i przysparzają tych samych problemów co klawiatury bezprzewodowe!

[edytuj] Płyta główna

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Płyta główna.

To podstawowy element komputera mający strategiczne znaczenie. Porównać ją można do fundamentu domu który w przypadku złej lub nieprawidłowej konstrukcji może spowodować katastrofę budowlaną. Lub z racji kompatybilności z innym przykładem to może jak szkielet który z powodu słabej lub złej budowy będzie przyczyną złego funkcjonowania całego organizmu. Jednak gdy dla Ciebie takie porównania są nielogiczne lub nieprzekonujące to nie zaprzątaj sobie nimi głowy. Nie pomniejszam znaczenia innych elementów jednak nieodpowiednia płyta główna może spowodować że komputer nie będzie wydajny, stabilny tak jak wskazywały by na to pozostałe podzespoły. Na płycie głównej obsadza się procesor, pamięć, dodatkowe karty, dołącza się dyski twarde, napędy, peryferia i osprzęt. Poprzez BIOS zapisany w stałej pamięci ROM płyta główna podczas startu "rozpoznaje" konfigurację całego komputera. Zależnie od technologii w jakiej została zbudowana płyta główna wyposażona jest w wiele załącz / portów które pozwalają na podpięcie urządzeń wewnętrznych lub zewnętrznych. Wymienię tylko te które w obecnym czasie są najczęściej użytkowane nie zagłębiając się w historię jak również nie rozpisując się nadmiernie. Najpopularniejsze obecnie złącza / porty to:

Zasilacza (np: ATX, AT), procesora (np: LGA 775, s748, s939, s754), pamięci operacyjnej (np: SIMM, DIMM, DDR, DDR2 ), dodatkowych kart (np: PCI, PCI-E, AGP, ISA), urządzeń IDE (np: ATA-33, ATA-66, ATA-100, ATA-133, S-ATA, S-ATA2, FDD), urządzeń zewnętrznych (np: COM, LPT, USB, FIRE WIRE, PS2, VGA, VIDEO, S-VIDEO, RJ, Mini Jack, MIDI) [...]

[edytuj] Procesor

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Procesor.

Jak by to najprościej napisać? Można by porównać go w pewnym stopniu z mózgiem (albo z silnikiem samochodowym). W sumie to porównanie słabo "trafione" ale nie bardzo wiem jak by najprościej wytłumaczyć funkcję i działanie tego elementu. Procesor (CPU) to wykonujący instrukcje pobierane z pamięci sekwencyjny układ scalony wyposażony w układ sterujący, jednostkę logiczno-arytmetyczną i rejestry. Szybkość przetwarzania danych zależy od architektury i generacji układu a także częstotliwości wewnętrznego zegara i magistrali systemowej podawanych w MHz. Obecnie najnowszą generacją procesorów x86 są 64 bit-owe dwurdzeniowe jednostki o częstotliwości szyny 1000 MHz. Częstotliwość taktowania zegara procesorów stosowanych w komputerach klasy PC zbliża się do 4000 MHz. Obecnie procesory wyposażone są standardowo w kooprocesor (FPU) tj. procesor pomocniczy realizujący przeliczenie liczb zmiennoprzecinkowych a także pamięć CACHE pierwszego (L1) i drugiego (L2) poziomu.

[edytuj] Pamięć

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Pamięć komuterowa.

Dane Z czym by można je porównać? Może z materiałami budowlanymi bez których nie można czegokolwiek zbudować. A wcześniej należy gdzieś wyprodukować półfabrykaty potrzebne do budowy. No a te materiały, półfabrykaty trzeba gdzieś przetwarzać i składować. Kontynuując ten tok rozumowania to do takich magazynów w których przetwarza się i składuje dane można porównać pamięć. A może dane porównamy z żywnością niezbędna do naszej egzystencji? A w tym przypadku pamięć to przetwórnie spożywcze, sklepy i nasza kuchnia. Czy te porównania są potrzebne? Moim zdaniem tak! Jednak można to pominąć i po prostu napisać że pamięć komputera służy do przechowywania, przetwarzania danych. Ale w jakie rodzaje pamięci wyposażony jest komputer? W pamięć [...]

·         CACHE - bardzo szybka dodatkowa pamięć procesora. Używana do przyspieszania jego pracy poprzez wyeliminowanie częstego odwoływania się do pamięci RAM.

·         ROM - stała pamięć tylko do odczytu w której zapisane są dane nie kasowalne podczas wyłączenia komputera.

·         RAM - podstawowa pamięć komputera używana podczas wykonywania programów. Umieszczana jako moduły wpinane w specjalnych slotach na płycie głównej. Im więcej tej pamięci tym lepiej!

·         SWAP - pamięć wirtualna wykorzystywana podczas działania komputera przez system operacyjny w przypadku gdy w trakcie wykonywania programu brakuje pamięci RAM. Umieszczona na dysku twardym w formie specjalnej partycji lub pliku wymiany umieszczonego na używanej partycji. Powinna być przynajmniej 2x większa od pamięci RAM.

[edytuj] Czytniki i nośniki danych

Dla wielu z Was może się wydawać nielogicznym utworzenie takiej grupy. Możecie sobie pomyśleć że nieprofesjonalnie podchodzę do tematu. wg mnie takie połączenie tj. zgodnie z przeznaczeniem ma sens ponieważ nośniki i czytniki opisane poniżej służą do przechowywania, odczytywania i zapisywania danych chociaż technicznie znacząco różnią się od siebie. Najpopularniejsze to:

·         Dysk twardy (HDD) - bardzo szybkie o dużej pojemności (obecnie ponad 200 GB) urządzenie służące do zapisu odczytu danych. Standardowy element komputera PC na którym przechowuje się np: system operacyjny, gry, programy. Zamontowany w specjalnej kieszeni może być używany jako wymienny dysk twardy.

·         Stacja dyskietek (FDD) - standardowe urządzenie służące do wielokrotnego zapisu i odczytu niewielkiej ilości danych 1.44 MB zapisanych na elastycznych dyskach 3,5" umieszczonych w obudowie z twardego tworzywa sztucznego. Jednym z podstawowych zastosowań w obecnym czasie jest instalacja i uruchamianie zminimalizowanego systemu operacyjnego w celach serwisowych. Urządzenia tego typu o gęstym zapisie 2.8 MB nie zyskały uznania z powodu wysokiej ceny. Poprzednikiem tego urządzenia była stacja dysków elastycznych 5.25" jednak została wyparta z powodu mniejszej pojemności i trwałości nośnika.

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Płyta kompaktowa.

·         Napęd: CD-ROM, DVD-ROM - laserowe urządzenia służące do odczytu danych zapisanych na płytach w różnych formatach. Obecnie standardowe wyposażenie komputera.

·         Napęd: CD-R/RW, DVD+/-RRW, DVD-RAM - laserowe urządzenia służące do zapisu (także wielokrotnego) i odczytu danych zapisywanych na płytach w różnych formatach. Obecnie bardzo często używany z powodu niskiej ceny.

·         Pamięci przenośne - tego typu urządzenia mają szanse zostać standardem służącym do przenoszenia dużej ilości danych z powodu łatwości instalacji i eksploatacji jak również coraz mniejszej ceny za 1 MB.

·         Streamer - sekwencyjne urządzenie służące do archiwizacji danych na specjalnych kasetach o dużej pojemności. Jest to cyfrowy magnetofon (DAT) który został dostosowany do współpracy z komputerem. Obecnie rzadko używany z powodu wyparcia go przez nowe i tańsze technologie.

·         Dysk magneto-optyczny - jest to laserowe urządzenie które umożliwiają wielokrotny zapis i odczyt danych utrwalonych na nośniku w formie magnetycznej. Z powodu wysokiej ceny zostały wyparte przez tańsze technologie.

·         Stacja wymiennych dysków - jest to urządzenie przeznaczone do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Talerz dysku umieszczony jest w specjalnej obudowie dzięki której można go wyjąć i odczytać w kompatybilnym urządzeniu. Z powodu wysokiej ceny zostały wyparte przez tańsze technologie..

[edytuj] Karty rozszerzające

Na, rynku dostępna jest cała masa urząszeń tego typu. Umożliwiają one rozszerzenie możliwości lub modernizację komputera. Wiele urządzeń dawniej dostępnych jako dodatkowe karty obecnie są coraz częściej integrowane z płytą główną (np. karta: sieciowa, muzyczna, graficzna, sterownik SCSI). Montaż polega na umieszczeniu karty w specjalnym slocie na płycie głó;wnej. Najpopularniejsze to:

·         Karty graficzne - jest podstawowym podzespołem komputera. Umieszczana w specjalnym złączu płyty głównej AGP lub PCI-E w starszych typach komputerów również PCI. Służy do wyświetlania obrazu na ekranie monitora (złącze VGA) lub telewizora (złącze VIDEO). Wyposażona w procesor graficzny (obecnie standardowo wspierający funkcje 3D) i pamięć graficzną. Jakość i wydajność wyświetlanej grafiki zależy od generacji karty. Nasz rynek został zdominowany przez dwóch światowych producentów procesorów graficznych nie licząc tych korporacji które specjalizują się w rozwiązaniach technicznych wykorzystywanych przez profesjonalistów.

·         Karty muzyczne - obecnie prawie wszystkie płyty główne są zintegrowane z tymi kartami. Jednak jeśli ktoś chce usłyszeć dźwięk wysokiej jakości to polecam stosowanie dodatkowej karty muzycznej. Wyposażona w procesor do obró;bki dźwięku i pamięć. Montuje się ją w wolnym złączu PCI na płycie głównej. Od kilkunastu lat rynek zdominowała jedna firma której urządzenia mają niesamowite wręcz możliwości i są obecnie standardem stosowanym w komputerach.

·         Karty sieciowe - obecnie wiele płyt głównych jest zintegrowana z tymi urządzeniami. Jednak w przypadku ich braku montaż w komputerze nie powoduje problemó;w - kartę wpinamy w wolne złącze PCI. Rynek został zdominowany przez jedną firmę jednak w ostatnich latach przebojem wdarło się kilku producentów którzy oferują podobne lecz tańsze rozwiązania techniczne. Jak sama nazwa wskazuje urządzenia tego typu służą do podłączenia komputera do sieci lokalnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się karty sieci bezprzewodowej i z czasem będą standardem obowiązującym w sieciach komputerowych.

·         Karty telewizyjne - na rynku jest sporo urządzeń tego typu. Służą one jak nazwa wskazuje do wprowadzania analogowego sygnału TV na ekran monitora. Wyposażone w specjalistyczny procesor, głowicę standardowo zintegrowane z tunerami radiowymi "otwierają" przed użytkownikiem nowe możliwości. Pilot zdalnego sterowania, grafika ekranowa, złącza wejścia / wyjścia sygnału Audio-Video spowoduje że nie odczujesz różnicy i stwierdzisz że to konkurencja dla standardowych odbiorników RTV. Cena kart tego typu jest kilkakrotnie niższa od średniej klasy odbiornika TV a montaż ich polega na wpięciu urządzenia do wolnego slotu PCI. Od pewnego czasu na naszym rynku rozpowszechnia się nowa generacja tych urządzeń tj. tunery telewizji cyfrowej (FTA) które wg mnie będą się cieszyć z czasem coraz większym zainteresowaniem.

·         Karty I/O - służą w naszym komputerze do wprowadzania i wyprowadzania danych COM, LPT, USB, FIRE-WIRE i zarządzania pracą sterowników urządzeń IDE, SCSI. Montaż polega na wpięciu karty do wolnego złącza PCI. Standardowo płyty głó;wne wyposażone są w większość portów i sterownikó;w j/w jednak dodatkowe kary wejścia/wyjścia umożliwiają podłączenie większej ilości urządzeń lub modernizację komputera poprzez umożliwienie obsługi urządzeń najnowszej generacji których starsza płyta główna nie była by w stanie obsłużyć.

[edytuj] Monitory

Wikipedia, nasz siostrzany projekt, zawiera artykuł na temat Monitor komputera.

Na naszym rynku dostępna jest cała "masa" sprzętu kilkudziesięciu producentów dostosowanych do różnych potrzeb lub zasobności portfela. Obecnie produkowane są dwa typy monitorów:

·         CRT (monitor CRT dawniej monitor komputerowy) - zbudowany podobnie do klasycznego telewizora. Wyposaony w kineskop z tego powodu zdecydowanie większy i cięższy od panelu LCD Narazie nie zastąpiony w pracach graficznych z racji pełnej widoczności pod każdym kątem.

·         LCD (panel LCD)- postawowymi zaletami jest wyświtlanie obrazu na ekranie ciekłokrystalicznym który zużywa zdecydowanie mniej energi elektrycznej jak również wytwarza mniejsze pole magnetyczne. Z racji braku migotania jest mniej szkodliwy dla ludzkiego oka. Zdcydowanie mniejsze gabaryty i waga w porównaniu z tradycyjnym. Wydawać by się mogło że ta technologia jest wolna od wad ale tak nie jest. W większości przypadków nie usłyszysz o nich od handlowca. Panele LCD są bardzo delikatne i praktycznie nieneprawialne. Uszkodzić można matrycę nawet podczas nieprawidłowego czyszczenia. Dlatego podczas ekspoatacji należy stosować się ściśle do zaleceń producenta.

[edytuj] Peryferia

Do tej grupy zaliczamy urządzenia zewnętrzne wspomagające pracę komputera lub rozszerzające jego możliwości tj: drukarki, skanery, tablety, itp. Nie widzę sensu aby się w tym miejscu zanadto rozpisywać. Wrócę do opisu niektórych z tych urządzeń w innych rozdziałach.

[edytuj] Jakość, cena, itp.

W ostatnim podpunkcie tego rozdziału muszę poruszyć bardzo ważną kwestię dotyczącą wszystkich podzespołów lub peryferii komputerowych. Jak zapewne wiesz to im większa jakość towaru tym wyższa jego cena. Jednak w przypadku komputera nie jest to w 100% prawdą ponieważ jak pisałem wcześniej wydajność zależy od wielu czynników. To co się opłaca kupić jest indywidualną sprawą każdego zainteresowanego. Jednak chcę zwrócić Twoją uwagę na kilka szczegółów mających wg mnie strategiczne znaczenie.

·         Producent - to brzmi dumnie. Lepszy producent to lepsze wykonanie które ma znaczący wpływ na wydajność. Większa wydajność to wyższa cena i większa utrata wartości - tzn. wydajesz więcej to z upływem czasu tracisz więcej!

·         Technologia - im nowsza tym droższa. Jednak gdy oprogramowanie nie korzysta z możliwości sprzętu to po co kupować ten sprzęt? Jak chcesz wydać pieniądze na produkt najnowszej generacji to zorientuj się czy to ma sens! Oprogramowanie wykorzystujące najnowszą technologię wykaże znaczący przyrost wydajności nowego produktu. Jednak gdy będziesz używać program który nie wykorzystuje możliwości nowego produktu to może okazać się że rzeczywisty przyrost wydajności będzie oscylował w granicach kilku procent. Nie "wpadaj w sidła" zastawione na Ciebie przez fachowców od marketingu!

·         Współczynnik opłacalności - czyli wydajność kontra cena. Wszystko było by w porządku gdyby nie problem z rzetelnymi wynikami porównań konkurencyjnego sprzętu. Większość ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin