EGZAMIN BIOCHEMIA, 29.01.2007r
1. Narysuj peptyd Ala-Cys-Phe-Gly-Cys-Ser. Zaznacz N- i C-końce. Jakie PEPTYDAZY i w których miejscach mogą hydrolizować ten peptyd? Jakie oddziaływania decydują o przestrzennej architekturze białek? Uzasadnij, że sekwencje aminokwasów determinują strukturę przestrzenną białek. [23 punkty]
2. Wykazać podobieństwa i różnice w SYNTEZACH DNA i RNA. Na przykładzie POLIMERAZY DNA I przedstaw ogólne reguły działania polimeraz DNA. [18 punktów]
3. Podaj przykłady enzymów i innych białek ulegających aktywacji w wyniku specyficznej PROTEOLIZY. Jakie inne czynniki regulują aktywnośc enzymów? [14 punktów]
4. Napisz sumaryczną reakcję przekształcenia glukozy w pirogronian oraz reakcje przekształcenia fosforanu występujące podczas tych przemian. Zaznacz enzym katalizujący ją. Które z tych reakcji są nieodwracalne? Napisz reakcję łączącą glikolizę z CKT [20 punktów]
5. Omów drogę elektronów z NADH do O2. Który z kompleksów transportu elektronów nie jest pompą protonową?
6. [15 punktów]
7. Napisz reakcję fosfolitycznego rozszczepienia glikogenu. Dlaczego jest ona korzystna energetycznie? [ 10 punktów]
II EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII WNoZ 15.03.2006
1. Napisz peptyd o strukturze: Ala-Cys-Phe-Gly-Cys-Ser. Zaznacz C i N koniec białka. Jakie peptydazy i w których miejscach mogą hydrolizować ten peptyd. Omów, jakie oddziaływania decydują o przestrzennej architekturze białek. Uzasadnij, że sekwencja aminokwasów determinuje strukturę przestrzenną białka. (23 pkt.)
2. Wykaż podobieństwa i różnice pomiędzy syntezą DNA i RNA. Na przykładzie polimerazy DNA, przedstaw ogólne reguły działania polimeraz DNA. (18 pkt.)
3. Podaj przykłady enzymów i innych białek ulegających aktywacji w wyniku specyficznej proteolizy. Jakie inne czynniki regulują aktywność enzymów? (14 pkt.)
4. Napisz sumaryczną reakcję przekształcania glukozy w pirogronian oraz reakcje przeniesienia fosforanu występujące podczas tych przemian. Zaznacz enzym ją katalizujący. Które z tych reakcji są nieodwracalne? Napisz reakcje łączącą glikolize z CKT. (20 pkt.)
5. Omów drogę elektronów z NADH do O2. Który z kompleksów transportu elektronów nie jest pompą protonową? (15 pkt.)
6. Napisz reakcję fosforolitycznego rozszczepienia glikogenu. Dlaczego reakcja ta jest korzystna energetycznie? (10 pkt.)
EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII WNoZ 2006 Poprawka 1
1. Narysuj peptyd: Ala-Cys-Phe-Gly-Ser-Cys, zaznacz C i N końcowe części. Jakie występują tu oddziaływania?
2. Losy metaboliczne pirogronianu. Substraty, reakcje łączące metabolizm aminokwasów z metabolizmem węglowodanów. Enzymy katalizujące. Synteza glukozy z pirogronianu.
3. Droga elektronów i protonów z NADH do tlenu
4. Sumaryczne reakcja cyklu Krebsa, uzasadnić różne funkcje tego cyklu. Jakie reakcje z dehydrogenazą?
5. alfa-ketokwasy, powstające w rezultacie transaminacji: alanina, glutamina, asparaginian
6. ATP, drogi powstawania…
7. Aktywne przenośniki w metabolizmie: grupy fosforytowej, elektronów i grupy arylowej. Napisz wzór jednego z nich i zaznacz miejsce reagujące.
8. Reakcje, prowadzące do wydalania nadmiaru NH4 z organizmów lądowych. W jakich organach przebiega synteza mocznika?
EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII
WNoZ 2006
Poprawka 1
9. Reakcje, prowadzące do wydalania nadmiaru NH4 z organizmach lądowych. W jakich organach przebiega synteza mocznika?
EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII DLA STUDENTÓW WnoZ
zestaw 1:
1. Napisz wzór trójpeptydu treonylo-cysteilo-fenylo alaniny z cysteilo-seryną. Wskaż aminokwas N- i C-końcowy oraz zaznacz wiązanie peptydowe. Wskaż w nim reszty aminokwasowe mogące pełnić funkcje w centrum aktywnym enzymów.
2. Uzasadnij na wybranych przykładach, że szeroki zakres funkcji białek jest wynikiem ich różnorodnych struktur przestrzennych.
3. Omów hormonalną regulację metabolizmu.
4. Podaj sumaryczną reakcję CKTK oraz dwie funkcje tego cyklu; nazwij dehydrogenazy wchodzące w jego skład i napisz jedną z reakcji. Podaj nazwy dwóch produktów pośrednich mogących przejść bezpośrednio w aminokwasy – w jakiego typu reakcjach?
5. Napisz reakcje prowadzące do wydalenia nadmiaru grup NH4+ z organizmu kręgowców lądowych. W jakich przedziałach komórki zachodzą poszczególne reakcje? W jakim organie przebiega synteza mocznika?
6. Podaj wzór i pełną nazwę ATP. Dlaczego powszechnym środkiem wymiany energii swobodnej w organizmach żywych jest ATP? W jaki sposób jest wytwarzany ATP w komórce?
7. Podaj wzory i pełne nazwy głównych przenośników elektronów w procesie utleniania oraz głównego donora elektronów w biosyntezach redukcyjnych. Jakie jest biologiczne znaczenie różnicy pomiędzy NADPH i NADH.
8. Napisz ciąg reakcji przekształcających glukozę w pirogronian. Zaznacz enzymy katalizujące te procesy. Omów reakcje regeneracji NADH i ich wydajność energetyczną.
9. Porównaj rozkład z syntezą kwasów tłuszczowych.
10. Przedstaw graficznie, podaj definicje i omów znaczenie wartości Km. Podaj podstawowe sposoby regulacji aktywności enzymatycznej. W jaki sposób można wyrażać aktywność enzymów?
1. Scharakteryzuj główne poziomy organizacji łańcucha polipeptydowego. Jakie oddziaływania decydują o przestrzennej architekturze białek? (8 pkt)
2. Podaj wzór jednej z podstawowych jednostek DNA. Opisz molekularny mechanizm replikacji DNA. Omów główne cechy kodu genetycznego. Wyjaśnij dlaczego geny eukariontów są nieciągłe. (11 pkt)
3. Na przykładzie modelu Michaelisa-Menten opisz właściwości kinetyczne enzymów. (8 pkt)
4. Napisz reakcje cyklu kwasu cytrynowego kontrolujące szybkość działania tego szlaku i omów ich znaczenie dla metabolizmu organizmu zwierzęcego. (9 pkt)
5. Podaj wzór i pełną nazwę ATP. Wymień klasy enzymów z którymi może współpracować. W jaki sposób jest wytwarzany ATP w komórce? Jakie procesy w organizmie zwierzęcym są zasilane przez gradient protonowy? (12 pkt)
6. Dlaczego glukoneogeneza nie jest odwróceniem procesów glikolizy? Odpowiedź uzasadnij reakcjami. Dlaczego glukoza nie może być wytwarzana w mózgu i mięśniach? (16 pkt)
7. Omów losy metaboliczne pirogronianu w organizmie ssaków. Z jakich substratów powstaje? Napisz odpowiednie reakcje łączące metabolizm aminokwasów z metabolizmem węglowodanów i scharakteryzuj enzymy katalizujące te reakcje. Przedstaw reakcję dzięki której możliwa jest synteza glukozy z pirogronianu. (16 pkt)
8. Napisz reakcje prowadzące do wydalania nadmiaru NH4 z organizmu kręgowców lądowych. (10 pkt)
9. Napisz wzór NAD i NADP. Podaj pełne nazwy tych związków. Jaką funkcję pełni grupa fosforanowa w NADP i jakie są tego konsekwencje? W jakich reakcjach redukowany jest NADP w organizmach i jaka jest funkcja jego zredukowanej formy?
PYTANIA Z "0" Z 20071. Opisz strukturę i funkcje białek. Scharakteryzuj główne etapy w anabolizmie i katabolizmie białek. 2. Wymień dwie drogi rozpadu polisacharydów, nazwy enzymów i powstających produktów oraz ich wzory. Która z dróg jest bardziej korzystna energetycznie? Podaj reakcję katalizowaną przez fosfofruktokinazę, klasę enzymu i znaczenie dla przebiegu glikolizy 3. Określ metaboliczne losy glukozo-6-fosofranu. W jakich szlakach metabolicznych on powstaje? Dlaczego jego przemiana w pirogronian może mieć charakter zarówno anaboliczny jak i kataboliczny?
4. Scharakteryzuj główne poziomy organizacji łańcucha polipeptydowego. Jakie oddziaływania decydują o przestrzennej architekturze białek.5. Dlaczego glukoneogeneza nie jest odwróceniem procesów glikolizy. Odpowiedź uzasadnij reakcjami.6. Omów losy metaboliczne pirogronianu w organizmach ssaków. Z jakich substratów on powstaje? Napisz odpowiednie reakcje łaczące metabolizm aminokwasów z metabolizmem węglowodanów. Scharakteryzuj enzymy katalizujące te reakcje. Przedstaw enzymy dzięki którym możliwa jest synteza glukozy z pirogronianu.7. Scharakteryzuj zasadnicze różnice pomiędzy metabolizmem mózgu, mięsni i wątroby. Jakie będą konsekwencje zahamowania aktywności jednego z enzymów:- heksokinazy w tkance tłuszczowej
- acetylotransferazy karnitynowej w mięśniach szkieletowych
- glukokinazy w wątrobie
8. Podaj sumaryczna reakcję cyklu Krebsa oraz dwie funkcje tego cyklu. Napisz jedną z reakcji tego cyklu katalizowaną przez dehydrogenazę.
1. Podaj definicje i znaczenie wartości Km. Narysuj odpowiedni wykres i zaznacz tę wartość. Podaj podstawowe metody regulacji aktywności enzymatycznej. 2. Wymień α-ketokwasy powstające w rezultacie transaminacji aminokwasów: glutamina, alanina, asparaginian.
3. Scharakteryzuj główne etapy w biosyntezie białek.
4. Podaj wzór i pełną nazwę ATP. Opisz drogi powstawania ATP w organizmach żywych.
EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII DLA STUDENTÓW WnoZ zestaw 1:1. Napisz wzór trójpeptydu treonylo-cysteilo-fenyloalaniny z cysteilo-seryną. Wskaż aminokwas N- i C-końcowy oraz zaznacz wiązanie peptydowe. Wskaż w nim reszty aminokwasowe mogące pełnić funkcje w centrum aktywnym enzymów. 2. Uzasadnij na wybranych przykładach, że szeroki zakres funkcji białek jest wynikiem ich różnorodnych struktur przestrzennych. 3. Omów hormonalną regulację metabolizmu. 4. Podaj sumaryczną reakcję CKTK oraz dwie funkcje tego cyklu; nazwij dehydrogenazy wchodzące w jego skład i napisz jedną z reakcji. Podaj nazwy dwóch produktów pośrednich mogących przejść bezpośrednio w aminokwasy – w jakiego typu reakcjach? 5. Napisz reakcje prowadzące do wydalenia nadmiaru grup NH4+ z organizmu kręgowców lądowych. W jakich przedziałach komórki zachodzą poszczególne reakcje? W jakim organie przebiega synteza mocznika? 6. Podaj wzór i pełną nazwę ATP. Dlaczego powszechnym środkiem wymiany energii swobodnej w organizmach żywych jest ATP? W jaki sposób jest wytwarzany ATP w komórce? 7. Podaj wzory i pełne nazwy głównych przenośników elektronów w procesie utleniania oraz głównego donora elektronów w biosyntezach redukcyjnych. Jakie jest biologiczne znaczenie różnicy pomiędzy NADPH i NADH. 8. Napisz ciąg reakcji przekształcających glukozę w pirogronian. Zaznacz enzymy katalizujące te procesy. Omów reakcje regeneracji NADH i ich wydajność energetyczną. 9. Porównaj rozkład z syntezą kwasów tłuszczowych. 10. Przedstaw graficznie, podaj definicje i omów znaczenie wartości Km. Podaj podstawowe sposoby regulacji aktywności enzymatycznej. W jaki sposób można wyrażać aktywność enzymów?zestaw 2:1. Scharakteryzuj główne poziomy organizacji łańcucha polipeptydowego. Jakie oddziaływania decydują o przestrzennej architekturze białek? (8 pkt) 2. Podaj wzór jednej z podstawowych jednostek DNA. Opisz molekularny mechanizm replikacji DNA. Omów główne cechy kodu genetycznego. Wyjaśnij dlaczego geny eukariontów są nieciągłe. (11 pkt) 3. Na przykładzie modelu Michaelisa-Menten opisz właściwości kinetyczne enzymów. (8 pkt)4. Napisz reakcje cyklu kwasu cytrynowego kontrolujące szybkość działania tego szlaku i omów ich znaczenie dla metabolizmu organizmu zwierzęcego. (9 pkt) 5. Podaj wzór i pełną nazwę ATP. Wymień klasy enzymów z którymi może współpracować. W jaki sposób jest wytwarzany ATP w komórce? Jakie procesy w organizmie zwierzęcym są zasilane przez gradient protonowy? (12 pkt) 6. Dlaczego glukoneogeneza nie jest odwróceniem procesów glikolizy? Odpowiedź uzasadnij reakcjami. Dlaczego glukoza nie może być wytwarzana w mózgu i mięśniach? (16 pkt) 7. Omów losy metaboliczne pirogronianu w organizmie ssaków. Z jakich substratów powstaje? Napisz odpowiednie reakcje łączące metabolizm aminokwasów z metabolizmem węglowodanów i scharakteryzuj enzymy katalizujące te reakcje. Przedstaw reakcję dzięki której możliwa jest synteza glukozy z pirogronianu. (16 pkt) 8. Napisz reakcje prowadzące do wydalania nadmiaru NH4 z organizmu kręgowców lądowych. (10 pkt) 9. Napisz wzór NAD i NADP. Podaj pełne nazwy tych związków. Jaką funkję pełni grupa fosforanowa w NADP i jakie są tego konsekwencje? W jakich reakcjach redukowany jest NADP w organizmach i jaka jest funkcja jego zredukowanej formy?
PYTANIA Z "0" Z 2001 1. Opisz strukturę i funkcje białek. Scharakteryzuj główne etapy w anabolizmie i katabolizmie białek. 2. Wymień dwie drogi rozpadu polisacharydów, nazwy enzymów i powstających produktów oraz ich wzory. Która z dróg jest bardziej korzystna energetycznie? Podaj reakcję katalizowaną przez fosfofruktokinazę, klasę enzymu i znaczenie dla przebiegu glikolizy 3. Określ metaboliczne losy glukozo-6-fosofranu. W jakich szlakach metabolicznych on powstaje? Dlaczego jego przemiana w pirogronian może mieć charakter zarówno anaboliczny jak i kataboliczny?
II EGZAMIN POPRAWKOWY Z BIOCHEMII WNoZ (to ponoć było na zerówce WNoZ 2009)
3
pucziczi