Jak ustrzec dziecko przed otyłością.doc

(34 KB) Pobierz
Jak ustrzec dziecko przed otyłością

Otyłość niemowląt i małych dzieci

 

 

 

Kiedy mówimy o otyłości

Otyłość to nadmierne gromadzenie się w organizmie tkanki tłuszczowej. O otyłości mówimy, kiedy masa ciała dziecka przekracza 20% prawidłowej masy ciała.

Jak sprawdzić czy nasz maluszek ma prawidłową masę ciała?
Służą do tego siatki centylowe. Są to wykresy pokazujące zależność pomiędzy masą ciała dziecka, a wiekiem oraz pomiędzy wzrostem, a wiekiem.  Pediatra na każdej wizycie ocenia rozwój dziecka i patrzy w siatki centylowe. Niemowlęta są pod stałą kontrolą lekarską, więc na comiesięcznej wizycie u pediatry dokonywana jest ta ocena. Nie należy, więc się niepokoić. Jeśli nasze dziecko będzie miało nadwagę wówczas lekarz powinien nas o tym poinformować. Dzieci starsze (powyżej roku) są poddawane rutynowym badaniom u pediatry, który też ocenia ich masę ciała. Jeśli sami jako rodzice mamy wątpliwość, wydaje nam się, że nasze dziecko jest pulchne, ma problemy z chodzeniem (ze względu na dużą ilość tkanki tłuszczowej na udach pleckach, brzuszku), mówi się, że „dobrze wygląda", warto wybrać się do lekarza i sprawdzić czy dziecko nie przybiera na wadze zbyt szybko.


 


Błędy żywieniowe

Zbyt częste karmienie oraz zbyt duże porcje.
Pamiętajmy o tym, że dziecko ma żołądek wielkości pięści, więc ilość spożywanego pokarmu jest dużo mniejsza niż u dorosłego. Dla niemowlaków jest ściśle określony schemat żywienia i tego powinniśmy się trzymać. Dzieci karmione piersią zaleca się karmić na żądanie i tu słuchamy potrzeb dziecka. Mieszanki mleko zastępcze oraz stałe posiłki podajemy ściśle według schematu. Dopuszczalne jest podanie dziecku mniejszych ilości mieszanek mlekozastępczych wówczas, gdy dziecko daje wyraźny sygnał, że się najadło. Dziecku powyżej roku należy podawać częstsze, a mniejsze porcje (5 posiłków) oraz unikać tzw. podjadań w między czasie.

Za dużo soków i słodkich napojów
Kolejny częsty błąd to podawanie dzieciom zbyt dużej ilości soków, napojów. Norma dla dziecka w wieku 1-6 lat to 120 - 180 ml soków na dzień. Pamiętajmy o tym, że pragnienie dziecka gasimy wodą, a nie sokami.
 

 


Odchudzanie malucha
Proces odchudzania polegający na zmniejszeniu kaloryczności diety zalecamy dopiero dzieciom od 7 roku życia. Wcześniej dbamy o to, żeby dieta dziecka była prawidłowa z wykluczeniem wspomnianych powyżej błędów.

 

 

 

Jak ustrzec dziecko przed otyłością

 

Dieta w pierwszym roku życia może programować przemianę materii w organizmie na długie lata, dlatego trzeba dbać o prawidłowe żywienie dziecka już od chwili narodzin.

Niemowlę i małe dziecko samo reguluje ilość przyjmowanych pokarmów. Nadmierne porcje powodują przyrost masy ciała, a także wywołują u dziecka gwałtowną odmowę jedzenia. Konsekwencją są problemy żywieniowe. Pamiętaj dziecko to nie indor tylko mały człowiek, nigdy nie wpychaj na siłę jedzenia, kiedy twoje maleństwo odmawia lub kiedy wyraźnie nie smakuje mu to co zostało przygotowane.

Nie należy podawać niemowlęciu białka w nadmiernych ilościach, przekraczających dzienne zapotrzebowanie jego organizmu, bo to prowadzi do wzrostu liczby i objętości komórek tłuszczowych. Jeśli niemowlę ma nadwagę, jest prawdopodobne, że również w kolejnych latach będzie miało kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Należy podawać różnorodne owoce i warzywa. Niemowlęta, które wcześnie poznały smak różnorodnych owoców i warzyw, chętnie same sięgają po owoce i warzywa w późniejszym wieku.

Warto wprowadzić zwyczaj codziennej gimnastyki.

Dbając o właściwą masę ciała dziecka, troszcz się jednocześnie o jego zdrowie. Prawidłowa dieta to przede wszystkim dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego w żywieniu niemowlęcia i małego dziecka:

·     Nie stosuj diety wegetariańskiej. Pokarmy mięsne są źródłem takich niezbędnych dla rozwoju maleństwa składników jak wysokiej wartości białko, żelazo, cynk czy witamina B12.  

·     Nie stosuj diety beztłuszczowej, ale podawaj odpowiedniej jakości tłuszcze. Dziecko nie powinno spożywać margaryn w żadnej postaci, rekomendowane jest spożywanie masła, a także dodatkowo oliwy z oliwek, oleju sojowego i oleju rzepakowego niskoerukowego.

·     Nie zapominaj o niektórych ogólnych zasadach. Ogranicz cukier. Nie podawaj maleństwu słodkich i sztucznie barwionych napojów gazowanych, zup w proszku, konserw mięsnych i warzywnych, frytek smażonych na głębokim tłuszczu czy hot-dogów.

 

 

Magdalena Wojciechowska, dietetyk,

www.food-diet.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin