Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
TEMAT: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
CELE:
- doskonalenie percepcji wzrokowej
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenie precyzji ruchów rąk
- doskonalenie umiejętności naśladownictwa
- ćwiczenie rozpoznawania kolorów i kształtów
- ćwiczenie spostrzegawczości
- korygowanie negatywnych zachowań poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie
- doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania się i rozbierania
- wdrażanie do utrzymania porządku w sali.
FORMA PRACY: indywidualna
METODA PRACY :
- oglądowa
-praktycznego działania
POMOCE:
- koraliki ,sznurek
- puzzle 20 elementowe
- plansze z konturami figur i figury
- układanka ,, Domek”- plansza z wzorem i elementy układanki
- kasety z utworami muzyki relaksacyjnej i piosenkami dla dzieci .
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie .
2. Zdjęcie kurtki i czapki i powieszenie na wieszaku.
3. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem
4. Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez dziecko
- nawlekanie korali na sznurek
- układanie wybranej układanki.
5. Krótka zabawa naśladowcza z muzyką - ,, Kamień gorący parzy ręce, kamień gorący daj.”
6. Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo- ruchową
- porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich, żółtych
- porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów
- nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy ( najpierw według kształtu kółko do kółka , kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru czyli zielone kółko na jego odpowiednik na planszy, żółty kwadrat na jego odpowiednik na planszy. Na zakończenie tego zestawu ćwiczeń wprowadzamy dodatkowy element wielkość czyli kółko zielone duże na jego odpowiednik na planszy, kółko zielone małe na jego odpowiednik na planszy).
- układanie z podstawowych figur geometrycznych na planszy z podpowiednikami według wzoru ,, Domku”
W miarę możliwości dziecka, w trakcie tego ćwiczenia dziecko odnajduje w otaczającej go rzeczywistości elementy przedstawione na obrazku np. pokaż gdzie są drzwi, gdzie jest okno.
7. Zajęcia relaksacyjne według upodobań dziecka.
8. Porządkowanie miejsca pracy.
9. Samodzielne lub z niewielką pomocą ubieranie odzieży wierzchniej.
10. Pożegnanie z nauczycielem.
Poniżej zamieszczam plansze figur geometrycznych wykorzystanych podczas zajęć do usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej i percepcji wzrokowej.
Opracowanie: Marta Rybicka
Konspekt zajęć z uczniem głębiej upośledzonym umysłowo.
Temat: Wymowa głosek "b" i "k" w nagłosie, z wykorzystaniem tematu okolicznościowego "Rozbieramy choinkę". Cele:
Cele wychowawcze
Cele kształcące
Cele poznawcze
· wdrażanie do współdziałania w małych zespołach i współpracy z dorosłymi,
· przybliżanie dzieciom tradycji,
· wydłużanie czasu koncentracji uwagi,
· kształtowanie słuchu fonetycznego i fonematycznego
· poprawna wymowa głosek "b" i "k" w nagłosie,
· poznanie nowych wyrazów i odpowiadających im zabawek
Czas pracy: 45 minutKlasa: IMetody pracy: oglądowo-praktyczna, słowna, naśladownictwoFormy: praca zindywidualizowana w małym zespoleŚrodki dydaktyczne:dwie choinki z ozdobami, których nazwy rozpoczynają się na "b" i "k", dwa koszyki-niski i wysoki, dwie plansze: 1. Jedna choinka ubrana w ozdoby, których nazwy rozpoczynają się na"b", w drugiej na "k" 2. Dwie choinki bez ozdób. Obok jednej znajduje się sylwetka Kasi, obok drugiej chłopca Bartka. Do drugiej planszy- małe wycięte obrazki ozdób choinkowych zaczynających się na "b" i "k".
1. Wskazywanie i nazywanie ozdób na choince nr 1 - wymowa głoski b w nagłosie.
2. Wskazywanie i nazywanie ozdób nr 2 - wymowa głoski k w nagłosie.
3. Próba określenia wspólnej cechy dla zabawek na choinkach.
4. Formułowanie prostch zdań z pomocą nauczyciela.
5. Utworzenie zbioru wszystkich koszyków, kształtowanie pojęcia "koszyk".
6. Segregowanie zabawek do koszyków.
7. Wprowadzenie pojęcia ozdoby na choinkę, porównywanie choinki bez ozdób i z zawieszonymi ozdobami.
8. Praca z planszą nr 1: wskazywanie i nazywanie ozdób na tej choince, na której wszystkie zaczynają się na literkę b, a następnie na tej, na której ozdoby zaczynają się nak
9. praca z planszą nr 2: 1-nadanie imion dzieciom znajdującym się na planszy, 2-rozłożenie na stole wyciętych obrazków ozdób choinkowych, 3-wybieranie i układanie obrazków z b w nagłosie na rysunku konturowym jednej choinki, a obrazków z k w nagłosie - drugiej choinki.
10. Asystowanie nauczycielowi przy porządkowaniu i układaniu pomocy.
Opracowanie: Joanna Pyzik-Kuprowska
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z uczniem z głębokim upośledzeniem umysłowym
TEMAT: DOSKONALENIE TOTALNEJ KOMUNIKACJI Z UCZNIEM – PROGRAM „DOTYK I KOMUNIKACJA” CH. KNILLA.
FORMA ZAJĘĆ: zajęcia indywidualne
METODY: elementy masażu, naśladownictwa
Zapewnienie uczniowi poczucia bezpieczeństwa i zaufania do nauczyciela
Zauważanie nawet najmniejszych zmian w poziomie jego aktywności
Komunikacja w formie ruchów, mimiki twarzy lub dźwięków – powiązanie aktywności ucznia z odpowiedzią nauczyciela
Nauka przewidywania i inicjatywy – uczeń zaczyna rozpoznawać „wzorce” dziejących się wokół zdarzeń – antycypuje to, co wydarzy się w otoczeniu
Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu emocjonalnego z uczniem
Doskonalenie kanałów ekspresji i języka ciała
Poznawanie granic partnera i dawanie mu poczucia, że je szanujemy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, kaseta z nagranym programem Ch. Knilla, koc, oliwka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przygotowanie zajęć – rozścielenie koca w odpowiednim miejscu, przygotowanie kasety, ułożenie ucznia do sesji kontaktu itd.
2. Muzyka wprowadzająca – (3 min.)- to czas wprowadzania spokojnej i bezpiecznej atmosfery wokół nas i naszego partnera; muzyka jest relaksująca, stanowi „sygnalizującą melodię”. Staram się nawiązać kontakt dotykowy ...
Toudulenna