Kaptur opończa M. Kowal.doc

(49 KB) Pobierz
Jak zrobić kaptur typu opończa Autor: Mirek KowalKAPTUR typu opończa

Jak zrobić kaptur typu opończa
Autor: Mirek Kowal

KAPTUR typu opończa

Kaptur taki jest nieomal nieodzownym elementem każdego stroju. Ogólny widok prawidłowego kaptura rys. [1] Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką trzeba postanowić przed rozpoczęciem produkcji jest jego przeznaczenie tzn. czy używamy go jako stroju teatralnego - czy też ma być to solidna konstrukcja do gier terenowych w każdych warunkach pogodowych. Osobiście przychylam się do tej drugiej wersji i taką też będę opisywał poniżej

Co będziemy potrzebować:
Materiały na kaptur - powinien być w miarę gruby. Ideałem była by tu skóra, ale to już droższy interes, dobry jest też brezent - tu jednak warto pomyśleć o wewnętrznej stronie kaptura. Brezent nie należy do najmilszych w dotyku.
Dobre mocne nici - ideałem była by dratwa. Dobra maszyna do szycia ( Łucznik może się zacinać na brezencie a już na pewno odmówi posłuszeństwa przy skórze) lub grube igły i naparstek (koniecznie!) jeśli szyjemy ręcznie. Jeśli ktoś lubi eksperymentować a nie lubi szyć może pomyśleć o jakimś kleju do skór np. Dixtalu - albo, co najmniej Butaprenie - nie gwarantuję jednak wytrzymałości - podobno (?) duża - nie wiem nie próbowałem, lecz niedługo wypróbuję i dam wam znać.
Nożyce.
Trochę zaparcia i szczypta talentu.

Przed przystąpieniem do wstępnej obróbki materiału- czyli -przed przycięciem - warto skorzystać z starej zasady trzy razy przymierz - raz tnij, i sporządzić wykrój z gazety poszczególnych części.

Nasz kaptur składać się będzie z kołnierza:


Tak wygląda z góry, może być wycięty z 1 lub z 2 części.  [2]  Ważną rzeczą, o jakiej należy pamiętać przy cięciu jest fakt, aby otwór na głowę faktycznie odpowiadał naszej łepetynie. W przypadku, gdy robimy sznurowane rozcięcie (polecam nieźle wygląda) otwór po ściągnięciu sznurówki powinien luźno otaczać szyję.



Kaptur właściwy wycinamy z prostokątnego kawałka materiału: [3]

 

 

 



   Który następnie zginamy i zszywamy ze sobą tak jak pokazano na rysunku: [4]

 

 

 

 



 

              

 



Tak przygotowaną konstrukcję wszywamy do kołnierza w oznaczonym miejscu: [6]

 

 

 

 



I w efekcie otrzymujemy całkiem zgrabny kapturek. [7] 

  

Od razu proponuję wszyć ściągacz w kaptur - kiedy zacznie wiać docenicie ten fakt. [5]

 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin