Scenariusz - Kolorowy pajacyk - utrwalenie figur geometrycznych.doc

(41 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z grupą dzieci sześcioletnich

Scenariusz zajęcia z grupą dzieci sześcioletnich

w powiązaniu z techniką plastyczną

origami płaskie z koła

 

 

  Temat:  Kolorowy pajacyk – utrwalenie figur geometrycznych

 

Cel główny : Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania

                           działań matematycznych i plastycznych

 Cele operacyjne :

        Dziecko potrafi:

        -    wskazać kształt określonych figur geometrycznych płaskich ( koło, kwadrat, trójkąt,

              prostokąt)

        -     sprawnie posługiwać się nazwami podstawowych figur geometrycznych

-           przeliczać w zakresie od 1 do 10

-           słuchać uważnie wierszy

-    posługiwać się wyrazem nie jako logicznym zaprzeczeniem określonej cechy

-          zaśpiewać piosenkę Pajacyk z odpowiednim ruchem i gestem

-          nazwać technikę plastyczną w jakiej wykonany jest pajacyk

-          wykonać pajacyka zgodnie z instrukcją

      

     Metody: czynna, słowa, oglądowa

 

     Forma pracy : z całą grupą, zespołowa, indywidualna

 

     Pomoce : figury geometryczne w kopertach, zestaw różnego rodzaju figur, magnetofon,

                     klej, plakietki ilustrujące zaprzeczenia, wycięte koła z kolorowego papieru                                                    

                     potrzebne do wykonania pajacyka:

-          7 niebieskich( 1 o średnicy 150mm, 3 o średnicy47 mm, 3 o średnicy 30 mm)

-          11 pomarańczowych ( 2 o średnicy 100mm, 2 o średnicy 57mm,        4 o średnicy 47mm, 3 o średnicy 30 mm)

-          1 żółte o średnicy 47mm, oraz 5 kropek wyciętych dziurkaczem         (2 bordowe, 2 białe, 1 pomarańczowe)

 

   Przebieg zajęcia:

 

          1.Układanie PAJACYKA z figur geometrycznych -

              każde dziecko otrzymuje kopertę z figurami geometrycznymi. Na kolorowych 

              podkładkach będzie układało pajacyka z figur geometrycznych podczas recytacji              

              wiersza przez nauczyciela.

             Nauczycielka recytuje wiersz i samodzielna praca dzieci.

 

Pajacyk

Przedszkolaczek Jacek, to majster nie lada

popatrzcie jak sprawnie pajacyka układa.

Duży kapelusz trójkątny,

jedno koło to jest głowa,

z boków dwa trójkąty.

Trzeba jeszcze zrobić z prostokątów dużych – nogi

żeby pajacyk się nie oburzył.

Prostokąty małe to jego buciki i już jest gotowy żeby z nami liczyć.

 

     2.Przeliczanie figur geometrycznych.

 Dzieci przeliczają figury geometryczne, z których został ułożony pajacyk.

Na przygotowanej planszy, zaznaczają – poprzez wpisanie odpowiedniej liczby - ilość poszczególnych figur geometrycznych –kół, trójkątów, kwadratów, prostokątów.

 

     3.Zabawa ruchowa   Jaka to figura?

 

        Na środku sali znajdują się rozsypane figury geometryczne. Dzieci w rytm muzyki 

        poruszają  się po sali. Na przerwę w muzyce wyszukują odpowiednie figury według 

        polecenia nauczycielki np. podnosimy figury, które NIE są kwadratami, albo np. figury, 

        które NIE są niebieskie itp.

 

4.Zabawa z figurami geometrycznymi  -  praca w zespołach

Dzieci podzielone na cztery zespoły drogą losowania figur geometrycznych  Każda    grupa otrzymuje opaski na głowę z daną figurą, by następnie układać dowolne    kompozycje z wylosowanych figur geometrycznych.

Po zakończeniu pracy każda grupa  opowiada o swojej stworzonej kompozycji.

 

    5. Śpiewanie piosenki z gestykulacją piosenki

Pajacyk

1.Mam pajaca ogromnego w kapturku

Co wywija wciąż koziołki na sznurku

Zgina ręce, zgina nogi,

zawsze wesół i bez trwogi ten pajacyk mój

2. Raz mu się przygoda stała oj, oj, oj

Jedna nóżka się złamała oj, oj, oj

Biedny pajac cierpiał srodze

Stojąc tak na jednej nodze

Kto pomoże mu?

3. Weszła mama do pokoju co ci to?

Ja naprawie nóżkę twoją pokaż ją

Obie nóżki naprawione

Skaczą w te i w tamtą stronę

Ten pajacyk mój

 

      6. Wyróżnienie z pośród innych figur - koła

        Recytacja krótkiego wiersza przez nauczyciela, przygotowanie do pracy przy stolikach.

        Utrwalenie charakterystycznego wyglądu koła. Zapowiedź wykonania pracy plastycznej               

        techniką plastyczną  Origami płaskie z koła

                                                                      

 

Koło

Koło to taka dziwna figura

Bo nie wiadomo , gdzie dół a gdzie góra

Do góry głowa i na dół głową

Zawsze wygląda jednakowo

 

 

7. Praca indywidualna przy stolikach.

Oglądanie pajaca w książce Magiczne kółeczka, czyli origami płaskie z koła

D. Dziamskiej str.72 .

Szczegółowe omówienie wykonania pracy przez nauczyciela.

Każde dziecko samodzielnie podkleja kolejne elementy – odpowiednio złożone koła z instruktażem nauczyciela – tworząc kolorowego pajacyka

 

     8.Podsumowanie zajęcia, omówienie zajęcia, umieszczenie prac w

                               Naszej Przedszkolnej  Galerii.

 

 

 

Opracowały: mgr Elżbieta Krause,  mgr Urszula Leba

             Nauczycielki Oddziału Przedszkolnego

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin