Scenariusz - W bajkowym świecie figur geometrycznych.doc

(80 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W PRZEDSZKOLU NR 1 W PIASECZNIE

Ewa Chlebowska

 

Przedmiot: wychowanie przedszkolne

 

W bajkowym świecie figur geometrycznych

Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/



 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W PRZEDSZKOLU NR 1 W PIASECZNIE

 

 

 

PROWADZĄCA : Ewa Chlebowska

DATA :

TEMAT :  W bajkowym świecie figur geometrycznych

GRUPA WIEKOWA : 5- latki

RODZAJ ZAJĘCIA : matematyczne z elementami metod aktywnego działania

LICZBA DZIECI (obecnych na zajęciach) :

FORMA PRACY : zajęcie organizowane z całą grupą, przechodzące w pracę                                      indywidualną  z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka

-         zróżnicowanie dotyczy stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru

METODY : integracja metod edukacyjnych, wprowadzenie elementów metod:

-         „Baśniowych spotkań” wg J. Głodkowskiej

-         „Dziecięcej matematyki” wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej

-         naturalnych metod nauki języka- zabawy czytelnicze wprowadzające dziecko w świat liter i pisma

-         metody aktywnego działania w powiązaniu z pedagogiką zabawy

-         gimnastyki umysłu wg P. Dennisona

 

METODA PRACY Z DZIECKIEM :

-         słowna

-         oglądowa

-         praktyczna

 

CELE :

OGÓLNE :

-         stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych spostrzegania i kojarzenia, uwagi i pamięci, analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej

-          wyrabianie aktywności muzyczno- ruchowej sprzyjającej rozbudzaniu ekspresji

-          ćwiczenia motoryki dużej i małej

-          twórcze rozwiązywanie problemów

-          budzenie aktywności i zainteresowań poprzez podawanie określonych zadań do wykonania

-          tworzenie warunków do spontanicznej radości i integrowania w zabawie

-          nabywanie umiejętności czytania globalnego

-          wzbogacanie wiadomości o otaczającym świecie, rozwój słownictwa, wprowadzanie nowych pojęć

 

OPERACYJNE :

-         dziecko rozpozna podstawowe figury geometryczne płaskie : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt

-          dziecko posłuży się liczebnikami głównymi w zakresie 1-4 i ich znakami graficznymi (cyframi oznaczającymi daną liczbę)

-          dziecko skojarzy nazwy poszczególnych figur – „zbiory”

-          dziecko poprawnie przeliczy elementów zbioru

-          dziecko odróżniani i nazwie barwy

-          dziecko połączy sylaby w wyrazy

-          dziecko dokona analizy obrazka (rozwinie i udoskonali percepcję wzrokową i wrażliwość słuchową)

-          dziecko zróżnicuje pojęcia : mały- duży, porówna wielkości

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

 

I Wstęp- zajęcia (zabawy) wprowadzające

·        Powitanie gości

-         wierszyk

-         zabawa w kole w parach z klaskaniem w dłonie partnera przy piosence powitalnej

·        Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć

-         popularne dziecięce zabawy z ustawieniem w koło nawiązaniem do rozmowy i wyszukiwania tej figury w otaczających nas przedmiotach w oparciu o wiersz H. Łochockiej „Koła i kółka”

-         podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kształcie koła

·        Zabawa „Dokończ słowo”

·        Odsłonięcie tablicy przedstawiającej zbiory figur

·        Zabawa „Połóż tyle figur ile razy uderzyłam w kołatkę”

 

II Zajęcie właściwe-

 

·        Wysłuchanie „Trójkątnej bajki” D. Wawiłow z elementami muzyki poważnej wplecionej w tekst

-Omówienie treści utworu

-Określenie rodzaju muzyki

-Powtarzanie odpowiednich fragmentów bajki i wyszukiwanie elementów (figur) o których jest w niej mowa

-Układanie obrazka zgodnie z treścią wiersza przy wykorzystaniu przygotowanych elementów

 

-Porównywanie złożonej przez dzieci ilustracji do bajki z całościowym obrazkiem umieszczonym na tablicy

 

·        Ćwiczenia przy muzyce

-         wprowadzenie elementów metody P. Dennisona

·        Omówienie cech trójkąta przy wykorzystaniu wiersza M. Terlikowskiej „Czarodziejskie trójkąty”

-         wyszukanie figur w kształcie trójkątów w otaczających przedmiotach

·        zabawa „Czarodziejski woreczek”

·        zabawa „Rysujemy w powietrzu trójkąt

 

III Zajęcia końcowe

 

·        Zabawa odprężająca  „Berek na kółkach”

·        Wyklejanka z figur geometrycznych

-         praca indywidualna z uwzględnieniem możliwości dziecka (zróżnicowanie stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych)

-         podpisanie koperty dla każdego dziecka- w nich różne figury geometryczne i karta z zadaniem oraz podpisany karton

-         odwzorowanie kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru na kartonie

-         dodatkowo dla chętnych dzieci ułożenie dowolnej kompozycji z przygotowanych figur na drugiej stronie kartonu

-         obrazek do kolorowania z „Trójkątnej bajki

-         pożegnanie piosenką

 

·        Zapowiedź wyprawy na „Kołowatą wyspę” lub „Posłuchania bajki nowej prostokątnej kwadratowej”

 

WPŁYW ZAJĘĆ NA OGÓLNY ROZWÓJ DZIECI

 

·        pobudzanie aktywności i różnorodności ruchowej

·        rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej, nabywanie kompetencji do wyrażania przeżyć i emocji

·        uwrażliwianie dzieci na wartości utworów literackich i muzyki

·        kształcenie umiejętności koncentracji i współdziałania

·        rozwijanie percepcji wzrokowej i wrażliwości słuchowej

·        kształcenie motywacji do samodzielnego czytania

·        wspieranie działań twórczych w zaproponowanych formach aktywności

 

 

 

 

POMOCE :

figury geometryczne w różnych kolorach do tablicy tematycznej, cyfry, ilustracje do bajki, zestawy do pracy indywidualnej, mozaika geometryczna, instrumenty muzyczne: kołatka i trójkąt, obręcze gimnastyczne, woreczek, kaseta z nagraniem muzyki poważnej E. Grieg „Peer Gynt”, suita „Poranek”, „W grocie Króla Gór”

 

LITERATURA :

D. Wawiłow, O. Usenko „Trójkątna bajka”, „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej, kwadratowej”, „Trójkątna Karolina”

W. Chotomska „ Kołowata wyspa”

M. Łochocka „Koła i kółka”

M. Terlikowska „Czarodziejskie trójkąty”

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin