Rola wojsk desantowo-szturmowych w zdobyciu i utrzymaniu przewagi.doc

(35 KB) Pobierz
ROLA WOJSK DESANTOWOSZTURMOWYCH W ZDOBYCIU I UTRZYMANIU PRZEWAGI

ROLA WOJSK DESANTOWOSZTURMOWYCH W ZDOBYCIU I UTRZYMANIU PRZEWAGI.

 

W skutek burzliwego rozwoju śmigłowców , oraz ich możliwości bojowych i technicznych , które znalazły miejsce w strukturach organizacyjnych wojsk , doprowadzono do zmiany sposobów prowadzenia działań bojowych na szczeblach taktycznych. Zrodził się nowy rodzaj działań - działania desantowo szturmowe. Działania desantowo szturmowe - to wykonywanie błyskawicznych i gwałtownych uderzeń na obiekty systemów: obrony, dowodzenia, OPL, logistyki przeciwnika rozrzucone na znacznym obszarze. Zmusza go to do wydzielenia dużych sił do ochrony wnętrza swojej strefy działań bojowych, zarówno taktycznej jak i operacyjnej. Powoduje to osłabienie sił walczących na pierwszej linii, pozbawia je odwodów, zaopatrzenia itp. Przy przejściu wojsk własnych do działań zaczepnych torują one drogę nacierającym oddziałom i ZT poprzez niszczenie odwodów przeciwnika, izolacji strefy działań bojowych. Działania desantowo szturmowe charakteryzują się znaczną prędkością ich prowadzenia znacznie przekraczającą dynamikę dotychczasowych klasycznych form prowadzonych działań bojowych.

 

Z godnie z definicją działania desantowo szturmowe to suma wykonywanych w różnym miejscu i czasie desantów powietrznych oraz akcji (uderzeń ) powietrzno szturmowych. Polegają one na gwałtownych i jednoczesnych uderzeniach na obiekty z powietrza i ziemi. Zadania na lądzie wykonują specjalnie do tych działań przygotowane pododdziały przerzucane przez śmigłowce. Jednocześnie śmigłowce bojowe ( szturmowe ) realizują zadania ogniowe wspierające uderzenia pododdziałów lądowych Stąd też wojskami desantowo szturmowymi nazywamy siły etatowo wyposażone i specjalnie przygotowane zarówno do wykonywania desantów powietrznych, jak i prowadzenia działań powietrzno szturmowych. Część sił może być wykorzystana w roli desantu powietrznego, cześć do prowadzenia akcji powietrzno szturmowych i desantowo szturmowych. Potrzeba prowadzenia tego typu działań jak również posiadanie specjalnie przygotowanych do tych działań wojsk wynika z charakteru przyszłego pola walki. Będzie na nim występować wiele różnorodnych ważnych obiektów decydujących o powodzeniu w walce, których ZT wykonujący główne zadanie operacji, a dysponujący etatowymi środkami ogniowymi nie jest w stanie skutecznie porazić.

 

Obiekty te dzielą się na dwie grupy :

- obiekty stałe ,

- elementy ruchome ugrupowania,

 

Obiekty stałe nie zmieniają położenia bez względu na sytuację na polu walki, a mające duże znaczenie dla prowadzonych działań bojowych.. Będą to mosty, przesmyki między jeziorami, przełęcze górskie, magazyny , elektrownie, lotniska , zapory, rubieże terenowe. Drugą grupą obiektów stanowią ruchome elementy ugrupowania bojowego przeciwnika : stanowiska dowodzenia, wyrzutnie rakiet, artyleria, śmigłowce, pododdziały zaopatrzenia, środki WRE, rozpoznania, drugo rzutowe elementy ugrupowania bojowego. Rozmieszczenie obiektów w głębi ugrupowania przeciwnika utrudni ich zniszczenie ze względu na brak możliwości obserwacji choćby tylko wzrokowej. Przewidywane efekty oddziaływania ogniowego środkami artyleryjskimi dalekiego zasięgu na przykład na ruchome obiekty, będą nieporównanie mniejsze niż w przypadku średnich uderzeń ogniowych wykonywanych przez pododdziały desantowo szturmowe. Często zmieniająca się sytuacja na polu walki będzie wymagała szybkiego podejmowania decyzji oraz natychmiastowego i skutecznego oddziaływania ogniowego na obiekty przeciwnika, zwłaszcza na te , które znajdują się poza zasięgiem środków ogniowych ZT.Takąrolę mogą odegrać wojska desantowo szturmowe prowadzące działania na dużą głębokość - do 40 km, od linii styczności wojsk i w krótkim czasie, umożliwiając walczącemu ZT osiągnąć szybki tempo działań w przypadku natarcia lub skuteczną obronę na kolejnych rubieżach terenowych. Dodatkowym czynnikiem korzystnym do stosowania działań desantowo szturmowych jest zaskoczenie, jakie uzyskuje się w tych działaniach

 

Z powyższych rozważań wynika, że podstawowymi czynnikami gwarantującymi zdobycie i utrzymanie przewagi w działaniach bojowych przez wojska desantowo szturmowe będą między innymi :

- szybkość działania ,

- bardzo wysoka manewrowość,

- zaskoczenie ,

- zastosowanie w działaniach ekonomii sił,

- możliwość działania na stosunkowo dużych odległościach,

 

Rola wojsk desantowo szturmowych w zdobyciu i utrzymaniu przewagi czy też jej wykorzystaniu staje się w świetle powyższych sformułowań bardzo przejrzysta. Pomimo możliwości prowadzenia samodzielnych działań przez ten rodzaj wojsk ,zasadne wydaje się prowadzenie przez nie działań na korzyść i we współdziałaniu z ZT i ZO w ramach których będzie można możliwie efektywnie wykorzystać efekty zadań przez nie wykonywanych .

 

W czym wobec tego będzie przejawiało się zdobycie, utrzymanie oraz wykorzystanie przewagi w działaniach bojowych. Według mojej oceny takim elementem mogą być formy działań bojowych wykorzystywane w walce przez wojska desantowo szturmowe. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć :

- zasadzkę ,

- napad,

- napad ogniowy,

- wypad,

- najście,

- bojowe uzbrojenie terenu.

 

Na uwagę zasługuje tutaj fakt , że formy te są zwykle wąsko rozumiane jako formy specyficzne dla działań grup specjalnych, pododdziałów rozpoznawczych, itp. Działania desantowo szturmowe nadają im nowe znaczenie , rozszerzoną rangę, głównie poprzez zwiększenie możliwości oddziaływania na przeciwnika pododdziałów je prowadzących, oraz samej dynamiki prowadzonych działań. Analizując każdy element wyżej wymienionej listy dochodzimy do wniosku, że przewagę nad przeciwnikiem uzyskuje się dzięki zaskakującemu działaniu, możliwości wyboru miejsca i czasu wykonania zadania .

 

Istotną role w zdobywaniu i utrzymaniu przewagi będzie miał również charakter działań , który w głównej mierze będzie się sprowadzał do przygotowania do desantowania samego desantowania oraz prowadzenia działań bojowych. Umiejętne wykorzystanie działań desantowo szturmowych oraz powietrznodesantowych zwiększa znacznie szanse na zdobycie czy też utrzymanie przewagi oraz powodzenia w realizacji zadania i zapewnia większą skuteczność w wykonywaniu zadań przez ZT i ZO działające na lądzie. Za bardzo ważny czynnik współczesnych działań prowadzonych przez wojska desantowo szturmowe a umożliwiający uzyskanie przewagi jest uważana izolacja pola walki.

 

Zadanie takie może być realizowane w następujących przypadkach :

 

- W czasie prowadzenia działań obronno-opóźniających w pasie przesłaniania, dając tym samym możliwość ogólno wojskowym ZT czas na poprawę swojego położenia lub przejęcia inicjatywy,

 

- Do izolacji odwodów operacyjnych przeciwnika, wychodzących do obsadzenia kolejnej rubieży obronnej w okresie przejścia z działań obronnych do przeciwuderzenia,

 

- Do izolacji odwodów operacyjnych wychodzących do wykonania przeciwuderzenia w czasie prowadzenia natarcia przez wojska własne,

 

Duże znaczenie będą miały przykłady wykorzystania wojsk desantowo szturmowych w konfliktach na całym świecie.

 

1/ wojna arabsko- izraelska : wykorzystanie egipskich zgrupowań desantowo szturmowych w początkowym okresie wojny do uchwycenia dogodnych rubieży w ugrupowaniu przeciwnika w celu niedopuszczenia do swobodnego rozwinięcia jego sił oraz czasowe uniemożliwienia przemieszczenia kolumn wojsk do strefy przyfrontowej,

 

2/ „Pustynna Burza” : - duża operacja osłony wojskami desantowo szturmowymi lewego skrzydła sił sprzymierzonych wykonujących manewr oskrzydlenia wojsk irackich od strony wschodniej.

 

3/ II wojna światowa - użycie przez Niemców pododdziałów powietrznodesantowych do zdobycia Krety.

 

Z analizy obecnej sytuacji oraz perspektyw rozwojowych sprzętu oraz sposobów prowadzenia działań można przypuszczać, że rola wojsk desantowo szturmowych w zdobywaniu, utrzymaniu oraz wykorzystaniu przewagi będzie się zwiększała dzięki zwiększeniu roli powietrzno-lądowego wymiaru walki.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin