RODZAJE GAŚNIC.-1str.doc

(24 KB) Pobierz
RODZAJE GAŚNIC

RODZAJE GAŚNIC.

 

Gaśnica proszkowa:

W zależności od typu (BC,ABC, inne) gaszenie rozlanych cieczy palnych, urządzeń i maszyn elektrycznych pod napięciem, silników spalinowych i pojazdów mechanicznych, ciał stałych, np. tkaniny, drewno,... Ze względu na możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, dysza powinna być wykonana z materiałów nie przewodzących prądu. Skuteczna w gaszeniu, ale w procesie gaszenia może powstać HCl, bardzo szkodliwy dla urządzeń i kabli elektrycznych.

 

Gaśnica śniegowa:

gaszenie żywności, lekarstw, sprzętu precyzyjnego oraz urządzeń elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia oraz - z mniejszą skutecznością - ciał stałych, np. tkaniny, drewno,... Ze względu na możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, dysza powinna być wykonana z materiałów nie przewodzących prądu. Po ugaszeniu, konsekwencje użycia tej gaśnicy są mniejsze niż w przypadku gaśnicy proszkowej. Zagrożeniem dla urządzeń (i ludzi) może być niska temperatura CO2 u wylotu gaśnicy.

 

Gaśnica pianowa:

gaszenie cieczy palnych, z mniejszą skutecznością ciał stałych, np. tkanin, drewna,... Pokazana na rysunku starego typu gaśnica pianowa (wyposażona w zbijak) stopniowo wycofywana jest z użycia. Jej zasadniczą wadą jest brak możliwości zatrzymania wypływu środka gaśniczego, brak wskaźnika oraz niewygodne użycie. Zastępowana jest przez nowsze gaśnice pianowe z kierowanym strumieniem piany lub inne typy gaśnic.

 

Gaśnica halonowa:

bardzo skuteczna w gaszeniu urządzeń i maszyn elektrycznych pod napięciem, bez szkodliwych dla nich następstw (ale szkodliwa dla środowiska, w związku z tym stopniowo wycofywane. Nadal instalowane w zastosowaniach wojskowych - np. łodzie podwodne, w przemyśle kosmicznym, etc.)

 

Agregaty gaśnicze

to z kolei duże gaśnice zamontowane na kółkach, ze względu na swój ciężar np. 2 x 25 kg . Występują zarówno proszkowe, jaki i śniegowe i pianowe agregaty.

 

Istotne jest oczywiście, aby gaśnice były w każdej chwili dostępne (nie pozamykane w schowku, bądź zastawione paletą z towarem), aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni w użyciu sprzętu gaśniczego, ale to już zupełnie inny temat, który będziemy rozwijać na tych łamach w przyszłości, regularne konserwowanie gaśnic, z umieszczeniem na nich informacji: kiedy ostatnio nastąpiła kontrola, kiedy przypada następna.

 

Z nowych rozwiązań, z jakimi możemy się spotkać w zakładach przemysłowych, to gaśnice płynowe (pianowe) AFFF, gdzie jako środek gaśniczy wykorzystana jest woda zmieszana ze środkiem FC 3041 G. Tworzą cienką warstwę na płonącym materiale, działającą tłumiąco na pożar.

 

             

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin