gegra-Rzeki.doc

(24 KB) Pobierz
Rzeki- cieki naturalne, które powstały z połączenia potoków lub wypływające z czoła lodowca, jeziora, źródła, rzadziej z obszarów zabagnionych, zasilane powierzchniowo i podziemne wodą z opadów, które spadły w ich dorzeczu

Rzeki- cieki naturalne, które powstały z połączenia potoków lub wypływające z czoła lodowca, jeziora, źródła, rzadziej z obszarów zabagnionych, zasilane powierzchniowo i podziemne wodą z opadów, które spadły w ich dorzeczu.

Rzeki stałe- prowadzące wodę przez cały rok.

Rzeki okresowe-prowadzące wodę regularne w porze deszczowej.

Rzeki epizodyczne(efemeryczne)- prowadzące wodę sporadycznie i nieregularnie przez krótki okres po gwałtownym opadzie deszczu, kiedy to na kilka godzin zmieniają się w rwącą rzeke.

Wody płynące w korytach rzecznych przemieszczają się zgodnie z ukształtowaniem terenu i spływającej rzeki głównej tworzą wraz z nią tworzą system rzeczny.

Zlewisko - obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza lub oceanu. Inaczej: zbiór dorzeczy.

Zlewnia - jest to całość obszaru, z którego wody spływają do danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. Zlewnia dotyczy zarówno wód powierzchniowych, jak i podziemnych. Częścią zlewni może być dorzecze danej rzeki.

Ustrój lub reżim rzeczny- sposób i rytm zasilania rzeki w wodę  i określa się go  na podstawie wieloletnich obserwacji poziomu wody w rzece. Wpływa na go Klimat, budowa geologiczna i szata roślinna w dorzeczu.

Jezioro to naturalne obniżenie terenu, stałe lub okresowo wypełnione wodą.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin