chleb1.docx

(19 KB) Pobierz

KROK I:

 Potrzebne Ci będą: mąka żytnia razowa, najlepiej 100% ziarna ( mozna kupić w sklepach ze zdrową żywnością), ciepła woda o temp. 40C i duzy słoik.

100g mąki mieszasz z wodą w ilości 100 - 200 ml, do uzyskania konsystencji ciasta nalesnikowego. Otwór słoika zakrywasz folią aluminiową i odstawiasz w ciepłe miejsce ( u mnie jest to piekarnik z włączoną jedynie żarówką). Zostawiasz na 24 godziny. Po tym czasie "karmisz" zakwas dodając tyle samo wody i maki. Wszystko powtarzasz przez 3 - 4 dni. Na powierzchni zakwasu powinny byc widoczne mniejsze lub większe bąbelki, zapach powinien przypominać kwasne jablka. NADMIAR ZAKWASU będziesz mogła wykorzystac do nastepnego chleba, musisz go tylko przechowywac w lodówce, w szczelnie zamknietym słoiku. Jesli w zakwasie pojawi sie pleśń, trzeba go niestety wyrzucić, ale mi się to jeszcze nie zdarzyło, a przechowuję mój zakwas po kilka miesięcy

KROK II:

  Gdy zakwas jest juz gotowy, pora na nastepny etap, który musisz robic za każdym razem, gdy pieczesz chleb, czyli przygotowanie ZACZYNU. Wlewasz 240g zakwasu do plastikowej miski, dosypujesz 180g zwykłej, białej maki i mieszasz drewnianą łyżką az do połączenia składników (zajmuje doslownie chwilę). Na koniec możesz zaczyn ugnieśc lekko w misce mokrą reką nadając mu kształ kulki.

Przykrywasz folią i odstawiasz w ciepłe miejsce czekając az zaczyn wyrosnie, najczęsciej 2 - 3 godziny.

 Masz teraz troszkę czasu na inne przyjemnosci  np: kawa  a zaczyn rosnie. Gdy już podwoi swoją objętość.    zaczynasz wyrabiać ciasto własciwe.

KROK III:

Ja do wszystkich wypieków i innych rzeczy uzywam Termomix, ale jesli go nie masz, możesz smiało skorzystać ze zwyłego malaksera, miksera albo w ostateczności z siły własnych rąk :)

W zalezności od wyboru metody wkładasz wszystkei składniki do miksera bądź miski i wyrabiasz ciasto.  Składniki to:

·         wychodowany zaczyn,

·         1/2 kubka maslanki ( niekoniecznie, ale maslanka sprawia, że chleb jest smaczniejszy i dłuzej świeży) wymieszana z 1/2 kubka gorącej wody ( zwazy się, ale to nic).

·         łyzka cukru, najlepiej brązowego z molasą

·         łyżeczka soli

·         łyzka oleju lub oliwy

·         ok.500g białej mąki (mąkę radzę dodawać stopniowo, poki nie poznasz potrzebnej Ci ilości, w zależności od rodzaju mąki ilość może się wahać między 400 500g)

·         Wyrabiasz ciasto na elastyczną masę i przekladasz do keksówki o wymiarach: dł. 30cm, szer. 11cm i gł. 7cm. Jesli wyciągasz ciasto z robota to mozesz je włozyc do foremki prosto z pojemnika miksera i jedynie na wierzchu nadac ciastu właściwy kształt. Dobrze jest foremkę natłuścić i wyłozyc papierem do pieczenia.

·         Jesli jestes cierpliwa mozesz sie pokusić o uformowanie bochenka, mi jednak nigdy się nie chce  

 

KROK IV:

Ciastu umieszczonemu w foremce nadajesz odpowiedni kształt mokrą ręka ( wówczas ciasto się nie przyklei). Wstawiasz do piekarnika z włączona żarówką. Gdy ciasto podwoi swoją objętość ustawiasz na termoobieg i temp.80C na jakies 10 - 15min, potem zwiększasz temperaturę do 160C i pieczesz godzinę. Stopniowe zwiekszanie temperatury powoduje, ze chleb nie opadnie. Jesli nie masz termoobiegu to temperatura musi byc wyższa, jakies 180C. Pamiętaj jednak, że musisz sama przetestować swój piekarnik i podawane przeze mnie wartości sa orientacyjne, lepiej więc sprawdzić ciasto patyczkiem przed wyjęciem z piekarnika :)

Chleb jest przepyszny i długo zachowuje świezość.

Kiedy zechcesz upiec kolejny chlebek, wyciagasz zakwas z lodówki, dajesz mu godzinkę na osiagnięcie temperatury pokojowej, dosypujesz maki razowej i ciepłej wody i czekasz aż zwiekszy swoja objętośc. Potem postępujesz tak samo jak wczesniej, robiąc zaczyn i całą resztę.

CHLEB RAZOWY NA ZAKWASIE

Dla dbajacych o linię i zdrowie polecam chleb razowy :)

Zaczyn przygotowujesz troszke inaczej, a mianowicie:

·         1/2 kubka maki żytniej razowej

·         1/2 kubka zakwasu

·         1/2 kubka maki pszennej razowej ( najlepiej 100% ziarna)

Wszytsko umieszczasz w dużej plastikowej lub szklanej misce i mieszasz drewnianą łyzką, aż składniki sie połączą. przykrywasz folią aluminiowa i wtawiasz do piekarnika z włączoną żarówką na noc.

Nastepnego dnia do miski z zaczynem dodajesz:

·         1/2 kubka maslanki

·         1/2 kubka goracej wody

·         łyżeczkę soli

·         łyzkę cukru brązowego

·         ok. 2/3 kubka maki pszennej razowej

·         możesz dodać ziarna słonecznika, sezam, kminek

Mieszasz calość najlepiej mokrymi rekami, aż powstanie gladka masa. Przekładasz do foremki i wstawiasz do piekarnika. Dalej postepujesz identycznie jak przy pieczeniu białego chleba. Ciasto na chleb razowy jest ciezkie i kleiste, nie da się uformowac bochenka. ma tez tendencję do opadania podczas pieczenia i czasem chleb pęka. Chleb  jest absolutnie pyszny, wilgotny i się nie kruszy. Również zachowuje długo swiezość i  choć jego wygląd nie jest tak imponujacy jak tego bialego, warto czasem zaserwować sobie coś tak dobrego :)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin