1995_Troska o rodzinę.docx

(111 KB) Pobierz

TROSKA O RODZINĘ

i postępowanie medyczne u Świadków Jehowy

 

 

 

 

© 1995

WATCH TOWER

BIBLE AND TRACT SOCIETY

OF PENNSYLVANIA

Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawcy:

WATCHTOWER

BIBLE AND TRACT SOCIETY

OF NEW YORK, INC.

INTERNATIONAL

BIBLE STUDENTS ASSOCIATION

Brooklyn, New York, U.S.A.

 

Wydawcy na Polskę: STRAŻNICA — TOWARZYSTWO BIBLIJNE I TRAKTATOWE Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce

ISBN 83-903551-3-2

 

 

 

 

 

Adres i numer telefonu najbliższej placówki Służby Informacji o Szpitalach, działającej na prośbę Świadków Jehowy, można znaleźć w części „Sieć”.

 

 

 

 

Troska o rodzinę i postępowanie medyczne u Świadków Jehowy

Polish (Afc-P)

Made in Germany

CEL TEGO PODRĘCZNIKA

 

 

Roztaczanie opieki zdrowotnej nad dziećmi Świadków Jehowy bywa dla służby zdrowia niełatwym zadaniem. Jednakże nasza odmowa przyjmowania krwi w żadnym wypadku nie wypływa z niechęci do medycyny, lecz z głębokich przekonań religijnych. Świadkowie Jehowy akceptują większość dostępnych metod leczenia, zachowawczych i operacyjnych. Dbamy o zdrowie i kochamy życie. I dlatego chcemy, żeby nasze rodziny korzystały z opieki lekarskiej.

 

Niekiedy lekarze uważają, że niepodanie dziecku krwi poważnie zagrozi jego zdrowiu lub życiu. Tymczasem jej zastosowanie najprawdopodobniej okaże się sprzeczne z wolą rodziców będących Świadkami Jehowy. Zdarza się, że lekarze lub inne osoby czynią kroki mające na celu narzucenie choremu transfuzji. Zanim jednak w tak ważnej sprawie zapadnie jakiekolwiek postanowienie, należy rozważyć wszystkie wchodzące w grę fakty.

 

Niniejsza publikacja przeznaczona jest więc dla każdego, kto z racji swego zawodu może mieć udział w podejmowaniu decyzji związanych z opieką zdrowotną nad dziećmi Świadków Jehowy. Dotyczy to lekarzy, sędziów, kuratorów, opiekunów społecznych i może jeszcze innych osób.

 

Podręcznik ten ukaże Państwu:

 

·         Świadków Jehowy jako ludzi, którzy kochają swe dzieci i troszczą się o nie.

·         Ogólnoświatową sieć Komitetów Łączności ze Szpitalami, które pomagają lekarzom i rodzinom Świadków Jehowy w rozwiązywaniu problemów powstających w związku z kwestią transfuzji.

·         Postępowanie medyczne oraz najnowsze leki i zabiegi stosowane przez doświadczonych lekarzy u dzieci, których rodzice proszą o leczenie alternatywne, bez podawania krwi.

 

 

Mamy nadzieję, że przedstawiony tu program postępowania z chorym i troszczenia się o rodzinę przyniesie pożytek zarówno nam i naszym dzieciom, jak też lekarzom, umożliwiając im sprawowanie nad nami jak najlepszej opieki bez naruszania naszych głębokich przekonań religijnych.

 

 

 

 

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

SIEĆ POMAGANIA PACJENTOM

Starsi z miejscowych zborów

Komitety Łączności ze Szpitalami w większych miastach. (Informacje o najbliższym Komitecie można znaleźć na ostatniej stronie części „Sieć”)

Ogólnoświatowa służba pomocy w Biurze Głównym i w biurach oddziałów Towarzystwa Strażnica

 

POSTĘPOWANIE W NAGŁYCH PRZYPADKACH

Sporządzone zawczasu dokumenty dla służby zdrowia

Postępowanie ze Świadkami Jehowy w szpitalu

Nagłe przypadki — o co pytać

Nagłe przypadki — jak postępować

 

WIERZENIA ŚWIADKÓW JEHOWY

Stanowisko Świadków wobec niektórych zabiegów medycznych

W co wierzą Świadkowie Jehowy

 

TROSKA O RODZINĘ

Dbałość o szczęśliwe życie rodzinne u Świadków Jehowy

(Wybrane fragmenty z publikacji Świadków)

 

ETYKA I PRAWO

Kiedy lekarze starają się o zezwolenie na transfuzję krwi u dzieci Świadków Jehowy

Świadkowie Jehowy nie są przeciwni leczeniu; nie zgadzają się tylko na podanie krwi

Czy chodzi o nagły przypadek, który grozi utratą życia?

Czy wysłuchano rodziców?

Czy nawiązano kontakt z Komitetem Łączności ze Szpitalami, działającym na prośbę Świadków Jehowy?

Czy dokładnie przeanalizowano możliwość leczenia bez krwi?

Czy w pełni uwzględniono ryzyko zabiegu, ewentualne powikłania oraz skutki urazu emocjonalnego w razie przeprowadzenia transfuzji?

Czy pacjent nie jest „dojrzałym małoletnim”, zdolnym do podejmowania samodzielnych decyzji w sprawie opieki zdrowotnej?

Czy ewentualne zezwolenie na transfuzję będzie uwarunkowane stosownymi ograniczeniami?

 

CZĘŚĆ MEDYCZNA

Metody alternatywne—unikanie i opanowywanie krwawień i niedokrwistości bez przetaczania krwi

Niedokrwistość (nienowotworowa)

Krew—zagrożenia

Oparzenia

Nowotwory

Hemofilia

Białaczka

Noworodki (łącznie z wcześniakami)

Chirurgia

Urazy (w tym również wypadki, krwotok)

 

SKOROWIDZ HASEŁ MEDYCZNYCH

Skorowidz haseł do części medycznej

 

 

SIEĆ POMAGANIA PACJENTOM BĘDĄCYM ŚWIADKAMI JEHOWY

 

UWAGA

Na ostatniej stronie tej części podręcznika znajdziesz nazwiska i numery telefonów członków najbliższego Komitetu Łączności ze Szpitalami, działającego na prośbę Świadków Jehowy. W razie nagłego przypadku u pacjenta będącego Świadkiem prosimy skontaktować się z którymś z członków tego Komitetu.

 

Starsi z miejscowych zborów: We wszystkich zborach Świadków Jehowy działają grona starszych, którzy każdego tygodnia wspierają emocjonalnie i duchowo poszczególne osoby i rodziny. Starsi ci bardzo dobrze znają przekonania pacjentów będących Świadkami i łatwo nawiązują z nimi kontakt. Często przyczynia się to do usunięcia nieporozumień i ułatwia lekarzom podjęcie leczenia akceptowanego przez pacjenta.

 

Sieć Komitetów Łączności ze Szpitalami: Komitety te działają we wszystkich większych miastach i składają się z odpowiednio przygotowanych, doświadczonych osób, które na prośbę pacjenta będącego Świadkiem Jehowy występują w roli pośredników między nim a lekarzem. Zadanie Komitetów polega na rozwiązywaniu trudności, które powstają, gdy zdaniem lekarzy trzeba przetoczyć krew. Zespoły te pomagają rodzinie i lekarzowi leczącemu przez nawiązanie kontaktu ze specjalistami i ośrodkami medycznymi, mającymi doświadczenie w stosowaniu metod nie wymagających transfuzji. Z metod tych korzysta na całym świecie ponad 50 000 współpracujących z nami lekarzy.

 

Członkowie Komitetów Łączności ze Szpitalami dysponują dużym zasobem informacji o dostępnych metodach alternatywnych. Gromadzą najnowsze artykuły na ten temat, publikowane w znanych czasopismach medycznych, i chętnie dostarczą je lekarzowi leczącemu. Mogą też pomóc w przekazaniu pacjenta w inne miejsce. Powiększająca się sieć Komitetów, których jest ponad 1000 na całym świecie, okazuje się bardzo pomocna zarówno lekarzom, jak i chorym.

 

Służba Informacji o Szpitalach: W większości oddziałów Towarzystwa Strażnica na całym świecie (zobacz spis na końcu książki) pracują osoby odpowiedzialne za pomoc w nagłych przypadkach. Każdy taki zespół dysponuje materiałami o leczeniu alternatywnym oraz listą lekarzy, z którymi współdziała na terenie danego kraju. Biura oddziałów tworzą sieć, co w razie potrzeby umożliwia kontakt z większą liczbą lekarzy. Członkowie poszczególnych komitetów też są gotowi pomóc w przekazaniu chorego do innego szpitala na terenie kraju, a w szczególnych przypadkach — za granicą.

 

Służba Informacji o Szpitalach, Brooklyn w Nowym Jorku: Dział ten mieści się w międzynarodowym Biurze Głównym Świadków Jehowy. W nagłych sytuacjach medycznych koordynuje on pracę oddziałów i Komitetów Łączności ze Szpitalami. Śledzi się w nim obszerny zbiór danych, by przekazywać komitetom i współdziałającym z nimi lekarzom oraz niektórym szpitalom i towarzystwom lekarskim aktualne informacje o najnowszych metodach alternatywnych w krwiolecznictwie, o zagrożeniach związanych z transfuzją, jak również o nowych technikach chirurgicznych i lekach pomagających opanować krwawienie i utrzymać odpowiedni hematokryt. W razie wypadków dział ten dysponuje bogatym zbiorem artykułów o środkach zastępujących preparaty krwi, a w celu zapewnienia Świadkom Jehowy niezbędnego leczenia bez transfuzji utrzymuje międzynarodową łączność telefaksową i telefoniczną ze wspomnianymi wcześniej Komitetami oraz z poszczególnymi lekarzami, szpitalami i pracownikami opieki społecznej.

 

Szczerze zachęcamy do korzystania z tego zasobu aktualnych informacji medycznych oraz z usług Komitetów Łączności ze Szpitalami i innych działów, pomagających zapewnić Świadkom Jehowy i ich dzieciom jak najlepszą opiekę lekarską. Doświadczenie uczy, że w dużym stopniu eliminuje to niepotrzebne konflikty i umożliwia nawiązanie owocnej współpracy między Świadkami Jehowy a lekarzami, którzy z oddaniem wykonują swój zawód.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OGÓLNOŚWIATOWA SIEĆ KOMITETÓW ŁĄCZNOŚCI ZE SZPITALAMI

 

·         Obsługuje przeszło 230 krajów i terytoriów

·         1000 Komitetów, w których pracuje ponad 5000 przeszkolonych osób

·         Ponad 50 000 lekarzy na całym świecie, mogących udzielić konsultacji lub przyjąć przekazanego pacjenta

·         Współpraca ze 100 ośrodkami na świecie, stosującymi leczenie zachowawcze i chirurgiczne bez krwi

·         Bezpośredni kontakt z zespołem gromadzącym informacje medyczne z przeszło 4000 czasopism

·         Wysyłanie artykułów o tematyce medycznej

·         Całodobowy kontakt telefoniczny

 

Zachęcamy do skorzystania z tych środków pomocy. (Szczegóły dotyczące Twojego kraju znajdziesz na następnej stronie).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLSKA

 

Białystok

Bielsko-Biała

Bydgoszcz

Częstochowa

Katowice

Kielce

Koszalin

Kraków

Krosno

Legnica

Lublin

Łódź

Olsztyn

Opole

Poznań

Rzeszów

Szczecin

Trójmiasto

Wałbrzych

Warszawa

Wrocław

Zabrze

Zielona Góra

 

 

OŚWIADCZENIE DLA SŁUŻBY ZDROWIA” I KARTA IDENTYFIKACYJNA, UŻYWANE PRZEZ ŚWIADKÓW JEHOWY

 

 

(Treść zamieszczoną na odwrocie tych dokumentów znajdziesz na następnej stronie).

 

(Odwrotna strona dokumentu)

 

(Odwrotna strona dokumentu)

 

 

 

 

 

 

POSTĘPOWANIE ZE ŚWIADKAMI JEHOWY W SZPITALU

 

ZAPOZNAJ SIĘ z metodami alternatywnymi i ustal leczenie bez podawania krwi allogenicznej.

 

ZASIĘGNIJ RADY u lekarzy z Twojego szpitala, którzy mają doświadczenie w stosowaniu metod alternatywnych, i podejmij leczenie bez podawania krwi.

 

NAWIĄŻ KONTAKT z miejscowym Komitetem Łączności ze Szpitalami, aby wskazał w innych szpitalach lekarzy gotowych uwzględnić wolę pacjenta i udzielić konsultacji co do leczenia alternatywnego.

 

PRZEKAŻ chorego, jeśli to konieczne, pod opiekę lekarza lub szpitala, który uszanuje jego wolę. Uczyń tak, zanim stan pacjenta zacznie się pogarszać.

 

W RZADKICH WYPADKACH i po wyczerpaniu powyższych możliwości, gdy wydaje się konieczna interwencja sądu, o zamiarze poczynienia takiego kroku należy jak najszybciej powiadomić pacjenta, rodziców lub opiekunów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIEDY LEKARZE WYSTĘPUJĄ O ZEZWOLENIE NA TRANSFUZJĘ KRWI U DZIECI ŚWIADKÓW JEHOWY

 

Względy etyczne, społeczne i prawne, które należy rozważyć przed powzięciem decyzji.

 

W skrócie:

1. Świadkowie Jehowy nie są przeciwni korzystaniu z opieki lekarskiej ani nie odmawiają jej swym dzieciom. Nie zgadzają się tylko na transfuzję krwi. (Strona 4).

2. Czy naprawdę chodzi o nagły przypadek, który grozi utratą życia? (Strona 5).

3. Czy wysłuchano pacjenta lub jego rodziców, jeśli jest to możliwe? (Strona 8).

4. Czy zwrócono się o pomoc do najbliższego Komitetu Łączności ze Szpitalami, działającego na prośbę Świadków Jehowy? (Strona 19).

5. Czy dokładnie przeanalizowano możliwości leczenia bez krwi lub przekazania chorego lekarzowi gotowemu współdziałać z rodziną? (Strona 21).

6. Czy w pełni wzięto pod uwagę niepewny wynik zabiegu, ryzyko powikłań oraz skutki urazu emocjonalnego w razie przetoczenia krwi? (Strona 24).

7. Czy pacjent nie jest dojrzałym małoletnim, zdolnym do samodzielnego decydowania w sprawach opieki zdrowotnej? (Strona 30).

8. Czy udzielając zezwolenia na podanie krwi wbrew woli rodziny, sąd uzależni je od określonych warunków? (Strona 35).

 

Szczegóły dotyczące powyższych zagadnień przedstawiono na następnych stronach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŹRÓDŁA

 

1. C. S. Kitchens, „Are Transfusions Overrated? Surgical Outcome of Jehovah’s Witnesses”, The American Journal of Medicine, t. 94, nr 2, luty 1993, ss. 117-119 (na...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin