Konspekt zajęć zintegrowanych.
(zajęcia hospitowane przez p.dyrektor mgr K.Kozak 18 stycznia 2007r..)
Barbara Oleksiak-nauczyciel nauczania zintegrowanego
Klasa III B
OŚRODEK TEMATYCZNY:Zmieniamy się.
TEMAT:Będę dorosły.
Wypowiedzi uczniów dotyczące zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, zainteresowaniach, obowiązkach. Wyróżnianie obrazów w utworze poetyckim pt.,, Będę dorosły ”.Pomiary długości i obwodów części ciała swojego sąsiada za pomocą miarki centymetrowej. Oblicznie różnic obwodów. Porównywanie wyników pomiarów. Próba dyskusji-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka? Redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi-Ja za 20 lat.Czas teraźniejszy,przeszły i przyszły.
CELE LEKCJI
-wielozdaniowe wypowiedzi na temat zmian zachodzących w wyglądzie człowieka, jego zachowaniu, obowiązkach itp.,
-dyskusja na temat:,,Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?
-obowiązki i zainteresowania ludzi w róznym wieku-wymiana spostrzeżeń,
-współpraca i integracja w grupach.
METODY PRACY :
-pogadanka,dyskusja,działanie praktyczne,bura mózgów,promyczkowe uszeregowanie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
-fotografie z dzieciństwa i życia dorosłego nauczyciela,
-podręcznik,wiersz,,Będę dorosły”,
-karty z tabelami do pomiarów,
-karteczki do szeregowego promyczka.
Przebieg zajęć:
1SPOTKANIE W KRĘGU.
Śpiewanie piosenki,,Cała mama,cały tata”Improwizowanie ruchem piosenki.
Pogadanka w kręgu:
-jakie zmiany zachodzą w człowieku w ciągu całego życia?.
-oglądanie zdjęć nauczyciela od wczesnego dzieciństwa do dorosłości,
-jak daleko w przeszłość sięga moja pamięć?
-omówienie ilustracji w czytance-Jaki byłem?Jaki jestem?Jaki będę?
(określanie czasu wypowiedzi-czas przeszły ,teraźniejszy i przyszły)
-próba dyskusji na temat-Czy wygląd decyduje o wartości człowieka?
2.PRACA W GRUPACH:(promyczkowe uszeregowanie)
-wypisywanie obowiązków dziecka i dorosłego,
-wypisywanie zainteresowań dzieci i dorosłych.
Przykłady (-wypowiedzi dzieci)
Przestrzegać zasad w domu i w szkole.
Słuchać nauczyciela. Pomagać rodzicom.
Obowiązki dzieci
Dbać
o higienę
osobistą Sprzątać pokój.
Słuchać rodziców. Być grzecznym.
Odrabiać lekcje.
=============================================================================
Opieka.
Gotowanie. Naprawa.
Obowiązki dorosłych
Praca. Pomoc.
Zakupy.. Sprzątanie.
Mycie naczyń..
Tańce.
Muzyka. Zabawa.
Zainteresowania dzieci
Podróże. Nauka.
Plastyka. Sport.
Historia Polski..
Dzieci..
Telewizja.. Komputer.
Zainteresowania dorosłych
Praca. Samochody.
Książki.
Moda. Sport.
Historia .Przyroda.
-przerwa śródlekcyjna-piosenka,,Głowa,ramiona,kolana,pięty”Improwizacja ruchowa piosenki.
3.PRACA W PARACH.
Mierzenie siebie i swojego sąsiada:
-przygotowanie miarki centymetrowej do pomiarów,
-mierzenie długości i obwodów części ciał,
-zapisywanie w tabeli wyników,
-obliczanie różnic obwodów,
-porównywanie swoich wyników z wynikami kolegów,
-przestrzeganie dokładności pomiarów.
Przykład 2-tabela
4.PRACA ZBIOROWA I INDYWIDUALNA.
Wyraziste czytanie przez uczniów utworu pt.,,Będę dorosły”
Określenie nastroju wiersza pt.,,Będę dorosły
Redagowanie dłuższej wielozdaniowej wypowiedzi na temat:,,Ja za 20 lat”
-zapisanie tematu w zeszycie,,Będę dorosły”
-indywidualne redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi(w razie potrzeb z pomocą nauczyciela)
Autoportret-,,Ja za 20 lat.”
Przykład 3-wypracowania
Przykład 4-prace plastyczne
6.Podsumowanie dnia i samoocena.
Opracowanie-mgr B.Oleksiak
kasiaczek99222