HANDOUT Kryteria poprawnosci testow.doc

(35 KB) Pobierz
HANDOUT - Kryteria poprawności testów językowych

2

 

HANDOUT - Kryteria poprawności testów językowych.

1. Kryteria poprawności sprawdzianu czy testu:

n       Kryterium trafności (validity)

n       Kryterium rzetelności (reliability)

n       Kryterium praktyczności (practicality)

n       Kryterium wartości dydaktycznej testu (didactic value)

 

Kryterium trafności (validity)

2. Jeżeli chodzi o konstrukcję testu wyróżniamy dwa rodzaje trafności:

-wewnętrzna

-zewnętrzna

 

 

3. Trafność wewnętrzna dzieli się na:

 

-          trafność treści (content validity) –zgodność treści tekstu z celami i treściami nauczania

 

-          trafność teoretyczna/konstrukcyjna (construct validity) czy tekst jest zgodny z założeniami naszej metody i czy jest zgodność między wynikami w zadaniach tekstowych badających to samo zagadnienie różnymi sposobami

-          trafność fasadowa/powierzchniowa (face validity)czy uczniowie mają pozytywne nastawienie do zastosowanych technik

 

4. Trafność zewnętrzna dzieli się na:

 

-          trafność prognostyczną (predictive/prognostic validity)- współzależnośc między wynikami osiąganymi przez ucznia w naszym tekście a wynikami  winnych testach czy sprawdzianach tego samego typu, w jakich będzie uczestniczyć w niedalekiej przyszłości

 

-          Trafność diagnostyczna / równoczesna (concurrent validity) –ustalona na podstawie kryteriów leżących „za zewnątrz” testu- tu miernikiem jest wynik uzyskany przez ucznia równolegle w tym samym czasie, lecz na podstawie innego testu.

 

Kryterium rzetelności (reliability)

5. Wyróżniamy dwa rodzaje rzetelności:

 

-rzetelność testu jako zespołu działań

 

-rzetelność oceny wyników testu

 

6. Na czym polega Rzetelność testu jako zespołu zadań  (test reliability) – cecha która pozwala by uczeń uzyskiwał jednakowe lub przynajmniej bardzo zbliżone wyniki kilkakrotnie wypełniając ten sam test oczywiście pod warunkiem że w okresach między każdorazowym wykonywaniem zadań uczeń nie opanowuje dodatkowo materiału objętego sprawdzianem.

 

7. Rzetelność oceny wyników testu  (scoring reliability, intertester reliability) – chodzi o to, by osoba sprawdzająca wypełniony test oceniła go za każdym razem w jednakowy sposób, lub by dwie różne osoby oceniające dany test wystawiły identyczną ocenę punktową.

  Rzetelność oceny wyników jest ściśle uzależniona od sposobów konstruowania zadań testowych – najmniejsza rozbieżność (właściwie zerowa) jest w ocenie zadań typu multiple choice, gdzie uczeń wybiera jedną z podanych możliwości; największa rozbieżność w ocenie jest w przypadku zadań otwartych np. swobodnej wypowiedzi lub odpowiedzi na pytania otwarte.

 

8. Na czym polega Test practicality (praktyczność testu) ?

Praktyczność testu to ta jedna cecha która pozwala nam uzyskać precyzyjny pomiar bez nadmiernego nakładu czasu, sił i kosztów.

 

To kryterium wiąże się też z doborem technik kontroli. Pewne techniki charakteryzują się ogromną trafnością – np. True/False w testowaniu rozumienia ze słuchu, czy multiple choice w czytaniu ze zrozumieniem.

 

Praktyczność testu to także autentyczność komunikacyjna jego zadań.

 

9. Co nauczyciel musi brać pod uwagę konstruując test aby spełniał on Didactic value of the test - (wartości dydaktyczna testu) ?

 

- Kontrola ma być jeszcze jedną okazją do…. Kontaktu z językiem w jego możliwie autentycznej a nie sztucznej szkolnej postaci.

 

- Rodzaj zadań stawianych przed uczniami powinien być…..zbliżony do tych jakie stan przed nimi w prawdziwej ….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DON’T  FORGET  TO  TEST  THE  TEST

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin