Psychiatria wyk 1.doc

(41 KB) Pobierz
PSYCHIATRIA

PSYCHIATRIA

 

ŚWIADOMOŚĆ – skupienie – poczucie przeżywania zjawisk

- nieprzytomny

- półprzytomny

- przytomny

 

SEN - stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (por. świadomy sen) i bezruch (paraliż senny). Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych (np. śpiączka)

 

JAŹŃ – psychika musi być czyjaś, jest osią, wokół której organizuje się struktura psychiczna człowieka. Jest odpowiedzialna za przepływ energii z części świadomej do nieświadomej i odwrotnie. Pełni funkcję integrującą.

 

PAMIĘĆ 

- zdolność zapamiętywania

- zdolność przypominania

- zdolność magazynowania

                           

ZABURZENIA ŚWIADOMOŚCI

à ilościowe – przedsenność, senność, głęboka senność, śpiączka

à jakościowa – zamroczenie, przyciemnienie, pomroczność jasna

 

SPLĄTANIE, amencja – zaburzenia świadomości o etiologii egzogennej przejawiające się głębokimi zmianami świadomości. Zwykle jest to przejaw ciężkiej dysfunkcji mózgu. Występuje w przebiegu niewydolności krążenia mózgowego, infekcjach, zatruciach, zaburzeniach metabolicznych (cukrzyca, uszkodzenie wątroby, nerek), czasem jako powikłanie przebiegu psychoz endogennych (mania, katatonia).

 

WYOBRAŹNIA ODTWÓRCZA - odtwarzanie w umyśle przedmiotów lub zjawisk dawniej spostrzeganych

 

OMAMY

Doznania zmysłowe odczuwane mimo braku odpowiednich bodźców zewnętrznych przy pełnym przekonaniu o ich realności. Omamy mogą być:

- wzrokowe

- słuchowa (padaczka, trąba jerychońska)

- czuciowe

- dotykowe

- smakowe

- węchowe

 

ZŁUDZENIE – spostrzeżenie przedmiotów, które istnieją, ale są zmienione

 

ZABURZENIA POZNANIA CZUCIOWEGO – dotyka, ale nie wie co to jest

 

 

 

ZABURZENIA MOWY I PISANIA

- niemowa

- jąkanie

- głuchoniemota

- dysleksja (przestawia litery)

 

ZABURZENIA  INTELIGENCJImoże mieć charakter wrodzony lub nabyty

Wrodzone zaburzenia  mogą być uwarunkowane genetycznie (np. zespół Downa) lub powstawać w wyniku uszkodzeń w okresie zarodkowym, płodowym i okołoporodowym

Nabyte zaburzenia  powstają w wyniku urazów mózgu, guzów mózgu, zatruć , padaczki, zmian miażdżycowych naczyń mózgowych oraz zmian zwyrodnieniowych tkanki mózgowej. Wyrazem psychopatologicznym tych zmian jest zespół otępienny.

 

ZABURZENIA MYŚLENIA

Zaburzenia myślenia możemy podzielić na:

-zaburzenia treści myślenia, do których należą: urojenia, idee nadwartościowe i natręctwa

-zaburzenia toku myślenia, np. przyśpieszenie, zwolnienie, zahamowanie, zatamowanie, rozkojarzenie, splątanie

 

MYŚLENIE ABSTRAKCYJNE

myślenie polegające na tym, że analizuje się niektóre (zasadnicze) właściwości rozpatrywanego zjawiska, żeby skupić uwagę na głównych jego cechach charakterystycznych, które mogą mieć największy wpływ na jego kształtowanie się i zachowanie. Myślenie to dominuje w nauce i jest szczególnie efektywne w zarządzaniu rzeczami.

 

NATŁOK MYŚLI – zaburzenie psychiczne i charakterze afektywnym

 

PRZESPIESZENIE MYŚLI – liczne bogate skojarzenia, często powierzchowne, przeskakiwanie z tematu na temat mogące prowadzić do gonitwy myśli i słowotoku. Występuje w zespołach maniakalnych, schizofrenii.

 

ZWOLNIENIE MYŚLENIA – ubogie, skąpe skojarzenia, rozwlekłość. Zaburzenie obecne w zespołach na podłożu ograniczonego uszkodzenia OUN, depresji

 

UROJENIA – złożone przeżycia, których najistotniejszym składnikiem jest wynikające z chorobowych przesłanek fałszywe przekonanie. Narzuca się ono choremu z pełnym poczuciem oczywistości i nie poddaje się żadnej próbie racjonalnej korelacji. Urojenia moża być:

- prześladowcze

- zazdrość

- grzeszność

- samoskażające się

- hipochondryk

- poniżenia i pomniejszenia

- wielkościowe

 

FANATYZM

postawa oraz zjawisko społeczne polegające na ślepej i bezkrytycznej wierze w słuszność jakichś poglądów politycznych, religijnych lub społecznych. Przejawem fanatyzmu jest skrajna nietolerancja wobec przedstawicieli odmiennych poglądów. W odniesieniu do różnych sytuacji (np. określając kibiców mianem "fanatycznych") określenie "fanatyk" może mieć mniej pejoratywny, lub nawet pozytywny wydźwięk. Używa się wtedy skrócenia "fan". Oznacza ono wtedy zagorzałość, oddanie jakiejś idei, gotowość poświęcenia się dla niej.

 

KONFABULACJE , wspomnienie rzekome - termin oznaczający opowiadanie o wydarzeniach, które mówiący zmyślił, często zapełniając tym sposobem lukę w swojej pamięci., np. byłam gdzieś, gdzie nie byłam

 

ROZKOJARZENIE - rodzaj zaburzeń myślenia, polegający na upośledzeniu ciągłości i pojawieniu się nielogicznych skojarzeń, niezrozumiałych przeskoków tematycznych; jeden z objawów schizofrenii.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin