Psychiatria wyk 2.doc

(60 KB) Pobierz

Niedorozwój

1. myśli nie może przekazać na mowę, najwyższy poziom niedorozwoju- idiota

2. nie potrafi przyswoić najprostszych umiejętności- imbecyl

3. na poziomie szkoły nie rozwija nauki czytania itp.- debilizm

 

Niedorozwój nabyty- otępienie

Otępienie- zawęża się liczba pojęć w mózgu

 

Pamięć - jest to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. Pamięć posiadają ludzie, niektóre zwierzęta oraz komputery. W każdym z tych przypadków proces zapamiętywania ma całkowicie inne podłoże fizyczne oraz podlega badaniom naukowym w oparciu o różne zestawy pojęć.

Rodzaje:

a) ruchowa

b) obrazowa ( wzrokowa ,słuchowa, dotykowa, smakowa , węchowa i doznań ruchowych)

c) słowno - logiczna ( polega na odtwarzaniu myśli)

d) uczuciowa (dotyczy przeżyć emocjonalnych)

 

Niepamięć - luka pamięciowa; niepamięcią może być objęty różnie długi okres, od kilku minut do kilku miesięcy.

 

Złudzenia pamięciowezniekształcone pod wpływem emocji (strachu, zazdrości, nienawiści) wspomnienia rzeczywistych faktów.

Omamy pamięciowerozpoznajemy gdy chory jest przekonany o realności wspomnień dotyczących nieistniejących w przeszłości faktów.

 

Afekt - termin określający obserwowaną przez badającego ekspresję emocji.

 

Uczucia - silne odczucie (świadome lub nieświadome) o charakterze pobudzenia pozytywnego (pod wpływem szczęścia, zachwytu, spełnienia) lub negatywnego (pod wpływem gniewu, odrazy, strachu).

Dzielimy na:

1. pierwotne ( pierwsze, występują najczęściej u człowieka)

2. archaiczne ( człowiek rządny władzy, złe ale wykształcone)

3. wyższe ( podstawa twórczości pacjenta, ładu i porządku)

 

Uczuciowość dziecka kształtuje się do 3 roku życia.

 

Depresja - stan przygnębienia

Lęk – uczucie niejasnego, nieokreślonego i nieuniknionego zagrożenia, któremu towarzyszą różne odczucia i objawy cielesne (np. suchość w ustach, duszność, drżenie rą i inne). Lęk może występować w postaci napadu lub trwać nieprzerwanie osiągając różne nasilenie, od uczucia nieznośnego napięcia do paniki całkowicie dezorganizującej zachowanie. Szczególnie obawia się w hipochondrii.

 

Popędy- wykonywanie czynów, działanie w afekcie (popęd żywieniowy, nałóg)

Popędy płciowe:

- normalne

- spotęgowane

 

 

Narcyzm- stan samouwielbienia, zachwyt nad własnymi cechami

Pigmalionizm- osiąganie stanu podniecenia płciowego na widok zdjęć pornograficznych

Ekshibicjonizm- osiąganie satysfakcji seksualnej przez publiczne obnażanie własnych narządów rozrodczych

Fetyszyzm- potrzeba seksualna (popędem płciowym) ukierunkowana na jakiś przedmiot nieożywiony, na rzecz, często na część garderoby

Wąchacze- osoby podniecające się erotycznie podczas wąchania narządów płciowych lub ich wydzielin

Ocieractwo- źródłem satysfakcji seksualnej jest ocieranie się mężczyzn o pośladki, piersi, rzadziej inne części ciała kobiet.

Nekrofilia- polegająca na podejmowaniu obcowania płciowego z osobą zmarłą

Pedofilia- polegająca na odczuwaniu potrzeby kontaktów seksualnych z dziećmi

Gerontofilia- popęd seksualny do osób starszych

Zeofilia- popęd seksualny do zwierząt

Transwestytyzm - tendencja do identyfikowania się z płcią przeciwną, przejawiająca się zwłaszcza w sposobie ubierania się i zachowania

Sadyzm- czerpanie rozkoszy seksualnej z podporządkowania sobie drugiej osoby (partnerki, partnera) w zakresie znacznie przekraczającym zachowania przyjęte jako dopuszczalne.

Masochizm- istotną cechą jest czerpanie rozkoszy seksualnej w związku z niezwykle silną uległością i podporządkowaniem się drugiej osobie

Homoseksualizm- osiąganie satysfakcji seksualnej z partnerami tej samej płci.

Dewiacja - podglądzacze

 

Typy charakteru (temperamentu):

1.      sangwinik - osoba o optymistycznym podejściu do życia, otwarta na relacje interpersonalne, towarzyska, beztroska. Lubi być w centrum zainteresowania, władcza i dominująca, czasem dumna i spoglądająca na innych "z góry". Jest emocjonalna i spontaniczna, ma duże poczucie humoru, potrafi przyciągać do siebie ludzi. Tryska energią i entuzjazmem, jest twórcza, lubi komplementy, szybko przeprasza.

2.      choleryk- typ pobudliwy, przejawiający tendencje do ciągłego niezadowolenia i agresji. Charakteryzuje go silne przeżywanie emocji oraz duża energia życiowa i aktywność. Cholerycy bywają uparci, a ich reakcje na bodźce są szybkie i często nieprzemyślane, bywają też zakompleksieni. Często żałują wypowiedzianych słów. Są nastawieni na działania i kierowanie. Wzbudzają wśród ludzi zaufanie i respekt, często pracują dla potrzeb grupy. Są szybcy w działaniu, preferują pracę, którą mogą sami zorganizować. Lubią przewodzić i organizować pracę innym. Gdy ktoś się z nim nie zgodzi, denerwuje się, krzyczy, staje się agresywny.

3.      melancholik- Osoba taka ma trudności z podejmowaniem decyzji, brakuje jej wiary w siebie. Melancholik jest wrażliwy na krytykę swojej osoby, obraźliwy, nerwowy i skłonny do zadumy, spokojny, wyciszony, powściągliwy i mało elastyczny w zachowaniu. Lubi marzyć, oddawać się zadumie.

4.      flegmatyk- pogodna, o wysokim poziomie samokontroli, zrównoważona emocjonalnie, zdystansowana, obiektywna w ocenie i obserwacji, łagodna, solidna, w relacjach interpersonalnych najczęściej nieufna i chłodna, dyplomatyczna, pojednawcza, cierpliwa, cicha, dowcipna, potrafiąca poświęcić dużo czasu sprawie czy człowiekowi, lubiąca obserwować ludzi, potrafiąca współczuć, preferująca pracę nie wymagającą pośpiechu i tempa, powolna w działaniu, potrafiąca słuchać i zachować spokój, nawet w trudnych sytuacjach

 

Badanie psychiatryczne:

1.      badanie podmiotowe

2.      badanie przedmiotowe

3.      badanie psychiczne ( najważniejsze, dzieli się na:

- środowiska – dziecko ślubne, nieślubne, alkoholizm w rodzinie itd.)

- wiek szkolny

- przebyte choroby (zakaźne, wrodzone)

 

Zespoły psychotyczne

- przebiega z zaburzeniem świadomości (np. delirka)

- zespół maniakalny i depresje – cyklofrenia (niedorozwój mózgu)

- schizofrenia

- zespoły reaktywne

 

Podłoże zespołów psychotycznych

- ch zakaźna, ch krwi

- cierpienie ogólne

- zab ukł krążenia gł mózgowego

- zatrucie

- wstrząsy hormonalne

- głód

- ciąża

- menopauza

 

Okresy

I zwiastuny

II wszystkie objawy: omamy, urojenia, złudzenia, majaczenie

III mija albo dochodzi do utraty przytomności

 

Gdy występuje lęk wówczas  jest nerwica(jeśli wchodzi w skład zespołów psychotycznych)

Rodzaje lęku:

a)przestrzeni

b)przed samotnością

c) przed piorunami

d) przed wejściem na most

e) przed podróżami

f) i wiele innych

 

Fobia - to zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed różnymi określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem sytuacji wywołujących go i utrudnieniem funkcjonowania w społeczeństwie. Fobie wywołane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Cierpi na nie około 10% ludzkości. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku i zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Co więcej powoduje to chęć ukrycia fobii i odkrycie, lub nawet samo myślenie o odkryciu przez kogoś przypadłości może prowadzić do ataków paniki.

 

Zaburzenia nerwicowe – nerwice - grupa zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitej symptomatyce, definiowana jako zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących w tym samym czasie i powiązanych ze sobą wzajemnie. Charakterystyczne jest to, że chory często zdaje sobie sprawę z absurdalności swoich objawów (natręctw, fobii) czy braku podstaw swoich objawów somatycznych, jednakże zmuszony jest do ich powtarzania. Między innymi ta cecha – krytycyzm wobec swoich objawów – różni nerwicę od psychozy.

Objawy:

- zab mowy

- tiki

- seplenienie

- ssanie palca

- dłubanie w nosie

- obgryzanie paznokci

- zgrzytanie zębami

- natręctwa, lęki

- częste mycie rąk

- moczenie się w nocy

- nie mówienie społgłosek

 

Zaburzenia psychiczne

a) psychiczne

b) organiczne (gdy wyst uszk mózgu)

-typ oligofreniczny

-typ otępienny

-typ charakteropatyczny (obniża się sprawność intelektualna)

 

Nerwice płciowe - są to zaburzenia psychi­czne utrudniające lub wręcz uniemożliwiające od­bywanie prawidłowych stosunków płciowych. U mężczyzn przebiegają pod postacią. braku wzwodu prącia lub zaburzeń wytrysku, u kobiet jako pochwica lub oziębłość płciowa).

 

Niemoc płciowa - dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej. Występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50 roku życia, ale zdarza się też wcześniej. Impotencję można podzielić na pierwotną i wtórną (występującą po okresie prawidłowego funkcjonowania seksualnego).

 

Oziębłość płciowa u kobiet
Zaburzenie to polega na obniżeniu poziomu potrzeb seksualnych, reaktywności seksualnej i braku satysfakcji ze współżycia seksualnego. Brak orgazmu (anorgazmia) jest jednym z jej objawów. Różne są stopnie nasilenia oziębłości:
1° - odczuwanie potrzeby współżycia, w większości kontaktów brak orgazmu, mała satysfakcja ze współżycia,
2° - brak lub słabe potrzeby współżycia, anorgazmia, brak satysfakcji,
3° - brak potrzeb współżycia, anorgazmia, niechęć do partnera,
4° - brak potrzeb współżycia, anorgazmia, niechęć do partnera oraz zgeneralizowana niechęć do mężczyzn.
Oziębłość płciowa może być następstwem wielu możliwych przyczyn zarówno organicznych, jak i czynnościowych

 

 

Otępienie (Demencja) - spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów demencji, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już demencją. Wbrew niektórym potocznym opiniom, demencja nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.

 

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin