Rozdz.IX Postępowanie przed sądem I instancji.doc

(162 KB) Pobierz

Rozdz.IX: Postępowanie przed sądem I instancji

1. Zagadnienia ogólne

Funkcje :

1)       funkcja jurysdykcyjna- wyraża ona się w rozstrzyganiu o winie bądź niewinności oskarżonego , a jej istotą jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w myśl art. 175 Konstytucji.  Wyróżniamy 3 następujące funkcje będące jej następstwem:

2)       funkcja wychowawcza- jej realizacja wyraża się w rozprawie prowadzonej  w oparciu o normy prawa, reguły lojalności i kultury, przestrzeganiu zasad procesu , w tym głównie zasady obiektywizmu, bezstronności sądu i składu orzekającego czy wreszcie na wydaniu orzeczenia w odczuciu społecznym uznawanym za sprawiedliwe,

3)       funkcja satysfakcyjna- polegająca na społecznym odczuciu jawności szybkości procesu i w konsekwencji wydania sprawiedliwego wyroku

4)       funkcja profilaktyczna- polegająca na  zapobieganiu przestępstwom

2. Wstępna kontrola aktu oskarżenia

Wstępna kontrola aktu oskarżenia: wyróżniamy dwa etapy:

1)       formalna kontrola aktu oskarżenia- polega na sprawdzeniu czy wniesiony akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym określonym w art. 119, 332, 333, 334 Kpk. Kontroli tej dokonuje prezes sądu lub przewodniczący wydziału lub upoważniony do tego sędzia. Gdy nie spełni tych warunków podlega zwrotowi oskarżycielowi w celu usunięcia jego braków w terminie 7 dni.  Na postanowienie o zwrocie przysługuje zażalenie do właściwego sądu.

2)       merytoryczna kontrola aktu oskarżenia- polega na nie dopuszczeniu do wszczęcia procesu sądowego w sytuacji gdy z góry można przewidzieć uniewinnienie oskarżonego lub umorzenie postępowania – określany mianem oddania pod sąd.

 

Jeżeli akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym prezes sądu zarządza doręczenie jego odpisu oskarżonemu i jednocześnie wzywa go w terminie 7 dni od daty doręczenia mu odpisu aktu oskarżenia do złożenia wniosków dowodowych.  W razie obawy przed ujawnieniem tajemnicy państwowej doręcza mu się go bez uzasadnienia, udostępnia się je przy zachowaniu odp. Rygoru określonego przez sędziego lub prezesa sądu.

 

Oddanie pod sąd:

Prezes sądu jest zobowiązany do skierowania sprawy na posiedzenie w następujących przypadkach:

  1) prokurator złożył wniosek o orzeczenie środków zabezpieczających,

  2) zachodzi potrzeba rozważenia kwestii warunkowego umorzenia postępowania,

  3) akt oskarżenia zawiera wniosek, o którym mowa w art. 335.

 

Prezes sądu kieruje sprawę na posiedzenie także wtedy, gdy zachodzi potrzeba innego rozstrzygnięcia przekraczającego jego uprawnienia, a zwłaszcza – (fakultatywnie):

  1) umorzenia postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 2-11 ,

  2) umorzenia postępowania z powodu oczywistego braku faktycznych podstaw oskarżenia,

  3) wydania postanowienia o niewłaściwości sądu lub o zmianie wskazanego w akcie oskarżenia trybu postępowania,

  4) zwrotu sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego,

  5) wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania,

  6) wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania lub innego środka przymusu,

  7) wydania wyroku nakazowego.

  8) gdy zachodzi potrzeba rozważenia możliwości przekazania jej do postępowania mediacyjnego;

3. Przygotowanie do rozprawy głównej

Gdy nie zachodzą żadne przesłanki uzasadniające bezprzedmiotowość wyznaczenia rozprawy głównej następuje przejście do etapu przygotowania rozprawy głównej.  Prezes sądu wydaje więc pisemne zarządzenie w którym określa:

1)       imiennie sędziego albo członków składu orzekającego i przewodniczącego

2)       dzień, miejsce, godzinę rozprawy

3)       strony i inne osoby które należy wezwać na rozprawę lub zawiadomić o ich terminie

4)       inne czynności

Natomiast oskarżony pozbawiony wolności ( tymczasowo aresztowany, zatrzymany) należy wydać w stosunku niego zarządzenie w celu  doprowadzenia go na rozprawę.

 

Tryb tworzenia składów orzekających:

1)       system automatycznej kolejności – a więc sędziego lub sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się w  kolejności wg wpływu sprawy lub jawnej dla stron listy sędziów lub wydziału danego sądu , możliwość pominięcia jest możliwa jedynie w wyniku poważnej choroby sędziego  lub innej przeszkody co należy zaznaczyć w zarządzeniu o wyznaczeniu rozprawy

2)       system doboru losowego – gdy w akcie zagrożenia zarzuca się popełnienie zbrodni zagrożonej karą 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności – dokonywane na wniosek prokuratora lub obrońcy w ich obecności.

Doręczenie zawiadomienia o rozprawie powinno nastąpić tak by pomiędzy otrzymaniem go przez stronę a rozpoczęciem upłynęło co najmniej 7 dni.

4. Jawność rozprawy głównej

Rozprawa główna odbywa się jawnie i ustnie . Jawność ta ma 2 aspekty:

-          jawność dla stron- strony mogą a niekiedy mają obowiązek bycia obecnym na rozprawie, a także dostęp do akt sprawy , z wyjątkiem przypadków wskazanych w ustawie np. szczególny tryb przesłuchania świadka incognito art. 184:

„  par 1- gdy zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności lub mienia w znacznych rozmiarach dla świadka lub jego najbliższych sąd a w postępowaniu przygotowawczym prokurator może podjąć decyzje o utajnieniu tożsamości świadka , postępowanie wówczas toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową”

-          jawność dla społeczeństwa-  czyli dla publiczności i środków masowego przekazu .

 

Wyłączenie jawności z mocy samego prawa:

-          gdy prokurator złoży wniosek o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy lub zastosowania środka zabezpieczającego

-          gdy toczy się sprawa o pomówienie lub znieważenie- na wniosek pokrzywdzonego wyłącza się jawność.

 

Fakultatywne wyłączenie jawności :sędzia wyłącza jawność na wniosek lub z urzędu  gdy  mogłaby ona  spowodować:

-          zakłócenie spokoju publicznego

-          obrazę dobrych obyczajów

-          ujawnienie okoliczności które dla dobra państwa powinny być utajnione

-          naruszenie ważnego interesu prywatnego. 

 

Przy wyłączeniu jawności na rozprawie mogą pozostać:

-          strony, obrońcy, pełnomocnicy, przedstawiciel społeczny i po 2 os. wskazane przez strony jak i osoby na których obecność zezwoli przewodniczący składu orzekającego np.: aplikanci sądowi.

 

WYROK- ogłasza się zawsze jawnie a jedynie motywy można podać z wyłączeniem jawności

 

5. Utrzymanie porządku podczas rozprawy

Rozprawą kieruję przewodniczący składu orzekającego. Czuwa on nad przebiegiem rozprawy tak aby zachowany był porządek czynności i powaga sądu. Ma on więc szereg uprawnień należących do tzw. policji sesyjnej.  Należą do nich:

-          uniemożliwienie oskarżonemu opuszczenie sali sądowej przed zakończeniem rozprawy

-          wydalenie go z rozprawy gdy zachowuje się nienależycie i nie przestrzega powagi sądu.  PONADTO:

-          upomnienie osoby niewłaściwie się zachowującej na sali rozpraw a także możliwość jej wydalenia

-          ukaranie karą porządkową lub pozbawienia wolności do 14 dni – przysługuje zaskarżenie

-          wydalenie publiczności z sali rozpraw.

 

6. Przebieg rozprawy głównej

ROZPRWA GŁOWNA- Dzieli się ona na następujące etapy:

1)       Część wstępna rozprawy

2)       Przewód sądowy

3)       Głosy stron

4)       Wyrokowanie.

 

6.1. Część wstępna rozprawy

Rozprawę główną rozpoczyna wywołanie sprawy. Po wejściu na sale rozpraw przewodniczący składu orzekającego spr czy są obecne wszystkie wezwane i zawiadomione osoby.

 

Obecność oskarżonego:

Obecność oskarżonego jest obowiązkowa, w przypadku jego nieobecności przewodniczący zarządza natychmiastowe zatrzymanie i doprowadzenie oskarżonego i w tym celu zarządza przerwę lub odracza rozprawę.

 

Od zasady jego obecności kodeks przewiduje wyjątki :

-          gdy złożył on wyjaśnienia i opuścił sale bez zezwolenia – sąd może rozprawić sprawę dalej jeśli uzna to za zasadne

-          gdy złożył wyjaśnienia a zawiadomiony o terminie rozprawy przerwanej lub odroczonej nie stawił się na nią i nie usprawiedliwił nieobecności

-          gdy na rozprawę przerwaną lub odroczoną  nie stawił się jeden ze współoskarżony nawet gdy usprawiedliwił on swoją nieobecność

-          gdy wprowadził się oskarżony w stan niezdolności do udziału w rozprawie

-          gdy został wydalony z sali rozpraw w wyniku nienależytego zachowania

-          gdy sąd żąda opuszczenia przez z niego z sali rozpraw ze względu na krępujące zeznania świadka, współoskarżonego lub biegłego. 

 

* obecność obrony jest uzależniona od tego czy mamy do czynienia z tzw. obroną obligatoryjną. – gdy tak jego nieobecność bez względu czy jest usprawiedliwione czy też nie tamuje bieg rozprawy.  Gdy jest fakultatywna- nie tamuje rozprawy chyba że oskarżony nie wyraża zgody na jej prowadzenie bez obrońcy.

* obecność oskarżyciela publicznego- jest obowiązkowa

·         obecność oskarżyciela posiłkowego- nie jest obowiązkowa i nie tamuje rozprawy – chyba że pomimo usprawiedliwienia swej nieobecności wnioskował o odroczenie lub przerwanie rozprawy lub sąd uznał jego obecność za niezbędną.

·         obecność powoda cywilnego- tak samo jak przy oskarżycielu posiłkowym

·         obecność pełnomocników- jego nieobecność powoduje przerwanie lub odroczenie rozprawy tylko gdy strona o to wniesie

·         obecność świadków i biegłych- jest obowiązkowa. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności tych osób sąd może nałożyć na nie karę porządkową. A w przypadku dalszego niestawiennictwa- zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na salę rozpraw. Natomiast świadka w przypadku poważnej choroby lub kalectwa można przesłuchać w miejscu jego zamieszkania.

 

Pomoc sądowa: sędzia może zlecić przesłuchanie świadka sędziemu ze swego składu lub sądowi wezwanemu – w którego okręgu świadek przebywa , gdy nie stawił się on z powodu przeszkód zbyt trudnych do usunięcia.  W tej czynności mogą wziąć udział strony a oskarżony pozbawiony wolności tylko gdy sąd uzna to za konieczne. 

 

W tym etapie zgłaszane są wnioski np.:

-          wyłączenie sędziego

-          zgłoszenie powództwa cywilnego

-          zgłoszenie udziału przez przedstawiciela społecznego

-          o odroczenie rozprawy w przypadku niezachowania 7 dniowego terminu między doręczeniem zawiadomienia a rozprawą – przez oskarżonego lub obrońcę

-          przyłączenie się pokrzywdzonego do toczącego się postępowania z oskarżenia prywatnego

-          wniesienie wzajemnego aktu oskarżenia w post. z oskarżenia prywatnego

 

6.2. Przewód sądowy

Przewód sądowy:

To zasadnicza część rozprawy podczas której przeprowadza się postępowanie dowodowe co do zarzutu postawionego oskarżonemu w akcie oskarżenia. Rozpoczyna go odczytanie aktu oskarżenia a kończy zarządzanie sędziego o zamknięciu przewodu sądowego. 

 

W ramach przewodu sądowego wyróżniamy następujące etapy:

1)       odczytanie aktu oskarżenia- akt odczytywany jest przez oskarżyciela, w postępowaniu uproszczonym gdy w sprawie z oskarżenia publicznego nie bierze on udziału to – protokolant

2)       wyjaśnienia oskarżonego- po odczytaniu oskarżenia przewodniczący składu sędziowskiego poucza oskarżonego o przysługującym mu prawie do składania wyjaśnień, jego odmowie lub odpowiedzi na zadane pytania.  Po pouczeniu oskarżonego przewodniczący zadaje mu pytania:

-          czy zrozumiał treść oskarżenia

-          czy przyznaje się do zarzucanego mu czynu

-          czy chce złożyć wyjaśnienia

Po zakończeniu złożenia wyjaśnień obecne strony i ich reprezentanci procesowi, biegli jak i członkowie składu  orzekającego mają prawo do zadawania pytań .

Następnie przewodniczący poucza oskarżonego do prawa zadawania pytań przesłuchiwanych osób oraz składania oświadczeń co do każdego przeprowadzonego dowodu.

3)       dalsze postępowanie dowodowe

4)       zamknięcie przewodu sądowego

 

Ograniczenie postępowania dowodowego:

Po złożeniu wyjaśnień przez oskarżonego sąd może podjąć decyzję w tym przedmiocie po spełnieniu następujących warunków:

·         gdy oskarżony przyznał się do czynu

·         okoliczności popełnienia przestępstwa przez oskarżonego nie budzą wątpliwości

·         zgoda stron na częściowe przeprowadzenia post. dowodowego

 

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności:

Może nastąpić na rozprawie na wniosek oskarżonego po spełnieniu nast. przesłanek:

·         oskarżonemu zarzucono popełnienie występku

·         złożył on wniosek o dobrowolne poddanie się karze najpóźniej do zakończenia  I przesłuchania na rozprawie głównej

·         okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości

·         prokurator i obecny pokrzywdzony nie sprzeciwili się

·         w przypadku nieobecności pokrzywdzonego na rozprawie w aktach sprawy znajduje się dowód prawidłowego zawiadomienia pokrzywdzonego o terminie rozprawy i możliwości złożenia tego wniosku przez oskarżonego

·         uznanie przez sąd iż mimo nie przeprowadzenia rozprawy w całości cele postępowania zostaną osiągnięte.

 

Postępowanie dowodowe:

dowód z wyjaśnień oskarżonego to I dowód przeprowadzony przez sąd.  Potem przechodzi się do kolejnych – najpierw na poparcie oskarżenia a potem dowody służące do obrony oskarżonego.

 

Przesłuchanie świadka:

przy jego przesłuchaniu nie powinni być obecni inni jeszcze nie przesłuchani świadkowie. W jego toku sąd początkowo określa jego dane osobowe adres zamieszkania, zawód  stosunek do oskarżonego i karalność  za fałszywe składanie zeznań i oskarżeń.

 

Prawo do odmowy składania zeznań:

przysługuje świadkowi jeżeli oskarżony jest bliską mu osobą.  Nie dotyczy to syt. gdy sporządzono protokoły z oględzin ciała – będą podlegały ujawnieniu na rozprawie.

 

Przyrzeczenie:

przed przystąpieniem do składania zeznań sąd uprzedza świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – potem odbiera przyrzeczenie gdzie wówczas wszyscy uczestnicy łącznie z sądem stoją. Jeżeli strony się nie sprzeciwiają sąd może odstąpić od odebrania przyrzeczenia . atr 189 k.p.k. wymienia nast. osoby :

·         osoby które nie ukończyły lat 17

·         od osób z zaburzeniami psychicznymi

·         gdy świadek jest osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa będącego przedmiotem postępowania lub gdy pozostaje w ścisłym związku z czynem stanowiącym przedmiot postępowania albo gdy został za to przestępstwo skazany

·         gdy świadek był prawomocnie skazany za fałszywe zeznania i przyrzeczenia.

 

Odstępstwo od bezpośredniego przesłuchania świadka

postępowanie dowodowe powinno być prowadzone zgodnie z dyrektywami określającymi zasadę bezpośredniości. Odstępstwem jest – odczytanie protokołu zeznań świadka.- gdy sąd wyczerpał wszelkie możliwości bezpośredniego przesłuchania świadka przed sądem. A więc w syt. gdy świadek:

·         bezpodstawnie odmawia złożenia zeznań

·         składa zeznania odmienne od poprzednich

·         oświadcza że pewnych okoliczności nie pamięta

·         nie można mu doręczyć wezwania

·         zmarł

·         nie stawił się w wyniku nieusuwalnych przeszkód

Gdy świadek jest obecny na sali rozpraw przewodniczący może się zwrócić wówczas do niego o wyjaśnienie tych rozbieżności.

Wobec uporczywie uchylającego się od złożenia zeznań możliwe jest:

·         orzeczenie kary pieniężnej w wysokości do 10 000 zł

·         aresztowanie na czas nie przekraczający 30 dni niezależnie od pkt. Wyżej. – można je uchylić gdy świadek złoży zeznanie i przysługuje na nie zażalenie.

 

Sąd może przesłuchać także biegłego, specjalistę i kuratora .

 

Odczytywanie dokumentów: na rozprawie można odczytywać:

·         protokoły oględzin

·         protokoły przeszukania i zatrzymania rzeczy

·         opinie biegłych, instytutów

·         dane o karalności

·         wyniki wywiadu środowiskowego

·         dokumenty urzędowe złożone w post. przygotowawczym lub sądowym

na rozprawie wolno także odczytać zawiadomienie o przestępstwie a także :
- dokumenty prywatne powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin