masaż w rzs w okresie pooperacyjnym.docx

(17 KB) Pobierz

Masaż w postępowaniu pooperacyjnym. Postępowanie pooperacyjne musi uwzględnić:

·         Uruchomienie i zmiękczenie blizny. Blizna powstaje w procesie gojenia rany. Zastępuje ona tkankę, która uległa uszkodzeniu wskutek urazu. Masażysta ocenia spoistość blizny, przesuwalność, przykurcze i zrosty głębokie i dopiero po takiej ocenie decyduje o wykonywanych masażach. Przy masażu wykonujemy: głaskanie dookoła blizny, głaskanie czterema palcami od obwodu w kierunku blizny, rozcieranie dookoła blizny, rozcieranie czterema palcami od obwodu w kierunku blizny, rozcieranie koliste(uruchamianie), rolowanie, ugniatanie poprzeczne i głaskanie dookoła blizny.

·         Wzmocnienie mięśni grzbietu w związku z dłuższym przebywaniem pacjenta w łóżku po operacji. Poprzez masaż działamy na mięśnie powierzchowne: mięsień czworoboczny, mięsień najszerszy grzbietu, mięsień równoległoboczny, mięsień dźwigacz łopatki, mięsień zębaty tylny górny, mięsień zębaty tylny dolny oraz na mięśnie głębokie.

·         Masaż brzucha i podbrzusza lub kończyny powyżej operowanego stawu jako działanie przeciw zakrzepowe.

·         Po zabiegu chirurgicznym wykonanym w obrębie kończyny dolnej należy w dalszym ciągu wzmacniać mięśnie drugiej kończyny dolnej oraz mięśnie kończyn górnych. Pacjent będzie się poruszał o kulach i tym samym będzie obciążał kończyny górne. Odruchowo będzie też starał się odciążać chorą kończynę co będzie prowadzić do przeciążania kończyny zdrowej.

Uwagi do wykonywania masażu:

·         W przypadku endoprotezoplastyki tradycyjnej (zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu zmienionego chorobowo segmentu organizmu  i wszczepieniu elementu sztucznego, przejmującego funkcję uszkodzonej struktury) przy masażu początkowo omijamy, a później lżej masujemy miejsca, w których istnieje możliwość uszkodzenia tkanek wskutek przesuwania ich po elementach endoprotezy

·         Należy bacznie obserwować pacjenta pod kątem ewentualnych powikłań pooperacyjnych

·         Pacjenci unieruchomieni po zabiegach chirurgicznych, szczególnie w obrębie kończyn dolnych, narażeni są na wystąpienie zakrzepicy żył głębokich. Oderwany zakrzep może doprowadzić do zatoru płucnego zagrażającego życiu pacjenta.

Objawy: duszność, ból w klatce piersiowej, szybki oddech

·         Częstym powikłaniem pooperacyjnym jest zakażenie układu oddechowego.

Objawy: gorączka, spłycony oddech, osłabienie

·         U pacjentów w starszym wieku z wcześniej występującą  chorobą niedokrwienną serca mogą pojawić się powikłania sercowe.

Objawy: spadek ciśnienia tętniczego, nudności, ból w klatce piersiowej promieniujący do lewego barku i ramienia

·         Często po zabiegach operacyjnych pojawia się niewydolność nerek i zakażenie układu moczowego

·         W okresie wczesnym, jak i późnym po wszczepieniu endoprotezy może dojść do zwichnięcia protezy stawu biodrowego lub złamania około protezowego.

Objawy: silny ból, niemożność obciążenia kończyny, może wystąpić rotacja kończyny.

·         W trakcie zabiegu chirurgicznego wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego może dojść do uszkodzenia nerwu kulszowego. Najczęściej jest to spowodowane wyciągiem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin